| anonim_4396 a întrebat:

Am o urgenta ..Azi am avut contact sexual protejat, iar la al doilea numar s-a rupt prezervativul undeva mai jos de cap cu 1-2 degete.Nu am simtit sa curga ceva. Nu a fost mult lichid dar sunt speriata ptc nu stiu daca trebuie sa iau sau nu pastila.
PS: sunt in perioada fertila.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Totul depinde de un singur lucru si anume; o eventuala sarcina s-ar putea forma DOAR daca sexul a avut loc in perioada fertila a ciclului menstrual. In cazul in care sexul a fost intretinut in afara perioadei fertile posibilitatea de sarcina se reduce la cel mult 3-5% daca sexul a fost intretinut in perioada nefertila de dinainte de ovulatie si devine IMPOSIBILA daca sexul a fost intretinut in ultilele 8-9(10) zile ale ciclului menstrual. Pastila contraceptiva se foloseste doar in cazul in care sexul a fost intretinut in cele 3-4-5 zile de fertilitate maxima. Sanatate!

| 2EXA a răspuns:

Era un punct mic si negru pe prezervativ, in locul descris, si initial credeam ca e vreo scama sau ceva de genul, iar apoi fix in locul acela s-a rupt.Dar nu s-a extins, ci doar un punct a fost.
Am realizat ca e rupt dupa ce l-am umplut cu apa.Curgea prin punctuletul acela.

| 2EXA a răspuns (pentru 2EXA):

Iar cand l-am verificat nu se simtea nimic lichid pe el sau umed. Absolut nimic.

| 2EXA a răspuns (pentru 2EXA):

Punctuletul in care s-a rupt este la 5 cm departare.
Are rost sa-mi fac griji?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 2EXA):

Daca el nu a ejaculat in acel prezervativ, probabilitatea de a se strange atat de mult lichid preejeculator incat sa se scurga prin acel por si ca acesta sa contina si spermatozoizi viabili, teoretic este extrem de mica. Insa nimeni nu poate garanta in proportie de 100% ca nici un spermatozoid sa nu fi putut iesi pe acolo. Este de domeniul hazardului sa se pronunte cineva pro sau contra.

| TheKingBacca a răspuns:

Reclama la Durex.