| damianp a întrebat:

Am suferit enorm pentru o fata de care m-am indragostit si o iubesc de cativa ani. Si ea acum renunta la mine pentru altul.

Am momente cand nici nu pot sa gandesc, sunt cu gandu mereu in alta parte, nu sunt atent ce zic altii, nu sunt atent ce fac, am pierdut mult de tot din cauza asta. cate o data ma simt infrant, lipsit de putere.

Mi se pare penibil ca barbat sa fi asa, de asta nici nu am spus la nimeni. Nu stiu daca sunt eu prea slab, ca barbat, sau e normal sa fii asa.

Timpu trece si ma simt presat, am impresia ca n-o sa mai gasesc o persoana mai potrivita, si nu ma pot detasa. Nu imi pot imagina viata in lipsa persoanei de care zic. E ca si cum viata in sine isi pierde sensul.

Pot sa spun ca am suferit enorm. Am vazut altii care practic ar putea sa fie cu oricine. Eu n-am success asa mare si cate o data lucru asta ma face sa ma simt infrant/inutil.

Daca poate cineva sa-mi dea un raspuns bun, cineva care a trecut prin asta vreodata, un raspuns inteligent, un sfat, orice, multumesc.

5 răspunsuri:
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

E ceva normal.Eu am fost praf jumatate de an dupa ce m-am despartit de o fata pe care o iubeam.Nu eram bun de nimic.Asta s-a intamplat acum cativa ani.
Urate momente.
Trebuie sa iti cauti linistea interioara, sa-ti vindeci ranile si orgoliul, trebuie sa incerci sa eviti pe cat poti de mult contactul cu ea.
Pleaca intr-o vacanta, du-te la bunici la tara.Trebuie sa schimbi decorul si sa fii doar tu cu tine.
O sa treci prin asta, dar ai nevoie de liniste.
Trebuie sa fii tare in viata, iar toate aceste probleme si necazuri trebuie sa te caleasca nu sa te doboare.
Depinde doar de tine.

| Zeref a răspuns:

Pretene printr-o situatie de genu am trecut si eu dar mai complicat un pic.Eu am fost unul din cazurile nefericite.Si cand mai vad sau aud pe cineva in asemenea situatie mi se acreste de ele.Dar am si eu pe cineva dupa ani si ani de negare.Eu am stat cu o fata 2.9 luni ani de zile si ea avea un copil de 4 ani.Tu-ti dai seama ce inseamna sa nu stii ca ea are copil si ca din cand in cand se ducea pe la el si se mai babardea cu fostul si radea de mine.Stii cum eram eu? Ala ii dadea flori si eu le puneam in vaza, ceva de genu.Dar iubeam la ea mai mult ca pe oricine si scandal si parintii impotriva, etc.Pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa aflu, am apreciat.De ce asa tarziu? Nu stiu.Dar eu am trecut altfel.I-am batut pe amandoi. Iubirea s-a transformat in ura si dusmanie si la o acumulare de nervi i-am trosnit pe amandoi, mai mult pe ea( fara fata). Nervii si razand de mine insumi m-a facut sa nu ma gandesc la ea la clipele frumoase ci ma gandeam ca atunci cand o prind o bat.
La tine e mai complicat ca ai iubit si ramai cu ochii in soare.Pentru ce...pentru, crede ea, o alegere mai buna.Tu ce sa faci...ori iti cauti pe altcineva rapid si stai cu ea de forma( dar faci si o greseala pentru ca fata s-ar putea sa se indragosteasca si tu ai nevoie de colac de salvare) ori ii explici.2 reguli de reabilitare sunt:

1. Eviti contactul cel putin 1-2 luni cu mici intrevederi accidentale.

2. Iti cauti ocupatie.Si asta este obligatoriu si cel mai benefic.
Astia sunt primii 2 pasi spre ai fi aproape ca inainte.Te inteleg dar mai sunt si de astea.Toti avem jumatatea si daca nu este ea va fi cine trebuie.Sincer eu nu prea cred in sfaturi.Cu timpul am invatat sa-mi ridic singur moralul si am tinut mai totul in mine poate este si gresit, dar asa nu am lasat nimeni sa stie ce fac eu si ce mi se intampla.Pentru ca sunt unii care se bucura de necazul tau si te lovesc atunci cand nu te astepti.M-am facut propriu confesor dar cel mai bine ma asculta si ma unge prietena mea.Crede-ma a 2 a oara nu se mai intampla.De aia ma si bucur un pic pentru ce s-a intamplat la mine pentru ca am invatat si am stiut sa identific din timp o potentiala dezamagire. Timpul trece pretene si chiar daca nu gasesti nimic tot o uiti si o lasi sa se piarda singur printre amintiri.O sa fie bine.

| NotToday a răspuns:

Eu zic sa te detasezi de tot o perioada, sa ramai doar tu si gandurile tale. O sa fie greu la inceput, mai ales in interior. Va fi ca o lupta intre tine si sentimentele tale, pe care o vei castiga daca nu te vei lasa dominat de ele. Chiar daca la inceput va fi greu, gandeste-te ca dupa fiecare furtuna apare soarele... Sfaturile mele ar fi urmatoarele: Mananca mai sanatos, fa sport, bea ceaiuri calmante (de exemplu, cel de menta), suplimentele de magneziu iti revigoreaza conditia fizica si mentala. La mine a functionat. Nu dispera, ca nu are rost. Vei gasi o fata de 10 ori mai buna decat acea copila indfidela cu care ai stat atata timp... Bafta!

| xAlessia a răspuns:

Nu am trecut prin asta dar cred ca si eu eram tot ca si tine, trebuie da încerci sa treci peste ca iti ocupi timpul cu ceva care sa te atragă, sa nu te mai gandesti doar acolo, si penibil nu esti, mai degrabă esti de apreciat happy fiindcă într-adevăr ai ținut si inca tii cu adevărat la ea. Acuma stii cum e poate Dumnezeu are pentru tine ceva mult mai bun! inseamna ca nu te merita. Trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitivwinking bafta :*

| Weimer a răspuns:

Este ceva nomal, daca intr-adevar te iubea si nu-i comvenea ceva cu siguranta ti-ar fi spus ca sa incerci sa indrepti. Nu vreau sa fiu misogin, baga niste parazitii, nu se merita. Nu ca-s popa dar Dumnezeu nu bate cu parul.