| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciclu menstrual de 35 de zile si inca nu mi-a venit. Ar trebui sa imi fac griji? Nu am avut contact sexual.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se poate forma doar in urma fecundarii unui ovul de catre un spermatozoid. In cazul tau nu a axista contact sexual deci este exclusa o astfel de posibilitate. Intarzierea in cazul ca ai ciclul regulat se poate produce din cauze unor posibile dereglari hormonale. In cazul in care ciclul este neregulat lungimea acestuia poate sa difere foarte mult de la un ciclu la altul fara sa afecteze cu ceva sistemul tau de reproducere. Nu trebuie sa te preocupe decat in cazul in care intarzierea devine mult prea mare si intr-un astfel de caz se impune cel putin o consultatie ginecologica. Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e destul de întârziat. Până acum ar fi trebuit să-ți vină.

| AlexRv a răspuns:

Bună Lavii007!

Dacă nu ai avut relații sexuale, nu ai de ce să te preocupi. Oricât de regulat ai avea ciclul, acesta niciodată nu e total la fel in fiecare lună. Poate întârzia din multe motive, inclusiv poate că o luna să nu îți vină si nu se întâmplă absolut nimic, repet atâta timp cât nu ai avut relații sexuale.

O zi faină!