| Darianna a întrebat:

deja de 3 luni am un ciclu menstrual cu durata de 46 zile iar luna aceasta mi-a venit ciclul cu durata de 28 de zile, dar singerarile sunt foarte putine. mentionez ca am avut contact sexual. din ce cauza am ciclul mentrual cu durata de 28 zile? careva solutii? mersi. anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un ciclu menstrual de 46 de zile este anormal, trebuia sa te duci din prima luna la ginecolog. Nu ai facut-o si problema avanseaza, logic. Ceea ce descrii tu acolo pare o eliberare fractionata de endometru aparuta in contextul unei dereglari hormonale destul de serioase, neglijate o lunga perioada de timp. Ai nevoie rapida de consult ginecologic (imediat ce se termina sangerarea), ecografie pelvina si analize hormonale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pentru ca asa trebuie sa ai un ciclu regulat la 28 de zile.
Nu inteleg ce te ingrijoreaza?
Asa e normal.
Tot ce depaseste 28 de zile, nu este normal!
Un test de sarcina!
Te pup!

| Darianna explică (pentru anonim_4396):

Ma ingrijoreaza faptul ca singerarile sunt in cantitati foarte mici si singele care se elimina contine parca niste bucati foarte mici de ceva (bucatile eliminate asemanator cu nisupul )... ce poate fi?