| claudiaioanaertt a întrebat:

Buna ziua, am o problema, mi-a întârziat ciclul menstrual 5 zile. Ultimul contact sexual a fost pe data de 28 luna trecută dar protejat, deci nu-mi fac griji pentru asta, doar pentru faptul că am dureri dar nu se intampla nimic, ce ar trebui să fac? Mentionez ca luna trecută mi-a venit pe data de 3

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In afara de a astepta pornirea menstruatiei in zilele urmatoare, nu poti face altceva. Insasi faptul ca au aparut si exista semnele specifice simptomelor premenstruale ar trebui sa-ti ofere linistea necesara incat sa nu fii ingrijorata si nici stresata de aceasta mica prelungire a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta sa treaca 21 de zile de la ultimul act sexual si fa un test de sarcina sa vezi daca esti sau nu gravida.

| Floridori a răspuns:

Doar pentru ca luna trecuta ti-a venit pe 3, nu inseamna ca in fiecare luna iti vine pe 3.Asta ar insemna ca ciclul tau menstrual sa fie regulat si sa aiba o lungime de 31 de zile, calculat din prima zi de sangerare si pana la urmatorul ciclu menstrual. Daca acesta este cazul, atunci da, poti spune ca a intarziat 5 zile, insa trebuie sa stii ca si in cazul celor mai regulate cicluri, diferente de +/- 1, 2 sau chiar 3 zile sunt normale si o singura intarziere punctuala de pana la 10 zile, la perioade lungi de timp, nu reprezinta un motiv de ingrijorare.
Este adevarat ca ciclurile regulate pot deveni neregulate din cauza dereglarilor hormonale, dar pentru asta, trebuie sa iti monitorizezi ciclul menstrual in urmatoarele luni si sa observi daca de fiecare data exista diferente mari intre ciclurile tale menstruale.
In cazul in care inca esti in perioada adolescentei, atunci este foarte posibil ca ciclul tau menstrual inca sa nu fie unul regulat din cauza schimbarilor hormonale din organism.
In cazul in care nu esti sigura de lungimea ciclului tau menstrual si il astepti in fiecare luna pe data de 3 doar pentru ca ai luat ad literam regula ca o data la o luna femeia are ciclu, atunci este important sa iti monitorizezi cu atentie urmatoare cicluri menstruale si sa numeri zilele dintre ele.Cu toate ca unele pot fi extrem de scurte, de numai 21 de zile iar altele extrem de lungi, de pana la 45 de zile, acestea reprezinta o raritate si un tronson de normalitate este incadrat intre 28 si 35 de zile.
Daca in urmatoarele luni observi ca menstruatia iti vine la un anumit numar de zile cu diferente de +/- 1, 2, 3 zile, atunci ai un ciclu regulat cu durata de X zile. Daca observi diferente mari intre fiecare ciclu, atunci ai un ciclu de tip neregulat si daca ai trecut de perioada adolescentei si inca nu s-a reglat de la sine, acest lucru poate fi corectat cu un tratament cu anticonceptionale prescris de medicul tau ginecolog, dupa realizarea unor analize.
Multa sanatate!