| evoke a întrebat:

Am urmat timp de 4 zile un tratament cu oxacilina, am terminat tratamentul in 13 iunie iar 9 zile mai tarziu, pe 22 iunie am avut contact sexual neprotejat timp de cateva secunde. Iau anticonceptionale de aproximativ 6 luni si stiu ca antibioticele pot afecta anticonceptionalele. Credeti ca am fost protejata avand in vedere ca am avut contact sexual la 9 zile de la terminarea tratamentului?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu-ti poate raspunde la aceasta intrebare, depidne doar de tine si de corpul tau! Ai fosta avertizata ca anticonceptionalele pot sa nu-si faca efectul in caz de antibiotic si totusi ai riscat, in acest caz, ai sanse 50% sa fie adevarat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Antibioticele distrug efectul hormonilor din pastilele AC insa doar pe perioada administrarii acestora. Din acest motiv medicii amintesc femeilor faptul de a utiliza/folosi un mijloc de protectie suplimentar care sa continue inca o saptamana de la incetarea tratamentului cu antibiotic. Si asta pentru fiindca specialistii sustin ca, organismul feminin trebuie sa asimileze o cantitatea suficienta de hormoni din pilula contraceptiva pentru a feri femeia de o sarcina nedorita. Deoarece in cazul tau tentativa de sex s-a produs dupa 9 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice, organismul tau a fost protejat corespunzator/deplin si nu ar fi exista nici un pericol de a apare o sarcina chiar si in situatia in care sexul s-ar fi finalizat cu ejaculare in vagin. Poti fi linistita deoarece nu ai fost nicio clipa in pericol. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

D-na Gretta ti-a dat un raspuns complet gresit. Ea contrazice afirmatiile exprimate de reputatul medic ginecolog Dr. Ruxandra Dumitrescu, medic primar obstetrica - ginecologie. Citeste urmatorul articol pentru a te convinge : http://www.gandul.info/......or-4752820

| Bogoros_Andrei_1999 a răspuns:

Nu deoarece tratamentul si-a facut deja efectul