| Mad14Nicol a întrebat:

intrebarea mea e legata despre antibiotice, anticonceptionale si ovulatie.
Stiu ca antibioticele scad protectia anticonceptionalelor si ca trebuie sa ma protejez suplimentar pe timpul tratamentului si 7 zile dupa aceea, dar e posibil sa apara ovulatia daca cateva pastile sunt luate concomitent cu antibioticele?
Am luat ciprinol 500 mg de pe 26 iunie pana pe 30 (menstruatia mi-a venit pe 28, iar prima pastila din blisterul urmator am luat-o pe 29 iunie). Deci 2 pastile active le-am luat concomitent cu antibioticul, + a 3-a din blister care nu o numar ca fiind activa deoarece nu trecusera 24 de ore de la administrarea ultimei pastile de ciprinol. Deci practic primele 3 pastile din blister nu si-au facut efectul si am considerat ca nu sunt protejata, ca si cum le-as fi uitat. Am citit pe multe site-uri ca e posibil ca ovulatia sa apara, mai ales daca pastilele nu sunt administrate corect la inceputul blisterului. Ce sa cred? Aceasta este a 2-a mea zi de dupa ovulatie si am inghitit 12 pastile active. Exista vreun risc sa raman insarcinata daca am un contact neprotejat?
Pe baza regulei "protejare suplimentara pe timpul tratamentului + 7 zile dupa aceea" ar insemna ca nu am de ce sa-mi fac griji, dar daca pastilele nu mi-au oprit ovulatia avand in vedere ca primele 3 au fost ineficace din cauza antibioticului?

Astept un raspuns de la dvs, multumesc pentru timp! Dau fundahappy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

12 pastile in 3 zile?
Cine te-a invatat sa faci asta?
evidnet ca nu esti protejata nici daca iei 20 de pastilel, odata ce antibioticul scade eficacitatea anticonceptionalelor.
Extra protectia de care trebuei sa profiti aici, este PREZERVATIVUL, caruia nu-i este anulat efectul, de nici un antibiotic si nu infeluenteaza hormoanl cu nimic.

| Mad14Nicol explică (pentru Violleta2022):

laughing)) 12 pastile in 12 zile

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se produce procesul de OVULATIE se considera ca fiind posibil insa numai in cazul in care sunt folosite concomitent antibiotice (dintr-o anumita grupa), in paralel cu pastile AC, insa este specificat in mod cert, expres, ca acest lucru se poate intampla doar in cazuri foarte rare si numai in anumite conditii precis specificate. Din ceea ce ai explicat NU reiese marca AC-ului folosit si nici la al catelea blister/folie cu pastile AC esti?/sau de cand folosesti aceasta metoda de protectie. Am pus aceasta intrebare fiindca m-a pus pe ganduri urmatoarea ta afirmatie care este complet GRESITA si ERONATA in privinta a ceea ce se intampla in organism in timpul administrarii acestor pastile AC si anume : ''Aceasta este a 2-a mea zi de dupa ovulatie si am inghitit 12 pastile active''. Trebuie sa stii ca in cazul folosirii acestei metode de protectie prin folosirea de pastile AC, ciclul menstrual este 100% diferit de cel pe care-l stii, fiindca acum NU MAI EXISTA nici ZI DE OVULATIE, nici PERIOADA FERTILA, nici PERIOADA LUTEALA. Exista doar un ciclu menstrual cu 28 de zile 100% INFERTILE. Bineinteles in cazul in care sunt administrate corect conform prospectului toate cele 21 de pastile AC active. Multa sanatate!

| Mad14Nicol explică (pentru corbulalbrosu):

Folosesc anticonceptionalele belusha de 8 luni de zile, si am mai folosit si inainte timp de un an, doar ca le-am intrerupt pentru 2-3 luni.
M-am referit la ovulatie si fertilitate deoarece am citit pe unele site-uri ca acestea sunt posibile sa apara daca se administreaza antibiotic sau se uita mai multe pastile, aceasta fiind si intrebarea mea, daca la mine a aparut, avand in vedere ca primele 3 pastile de pe al 8-lea blister de anticoncetionale belusha au fost luate concomitent cu antibioticul ciprinol 500mg (mentionez si faptul ca e prima data cand administrez antibiotice sau pastile ce interactioneaza cu anticonceptionalele).