| Lovesmile2o19 a întrebat:

Am vrut să împărtăşesc experienţa mea cu voi cei care citiţi pentru că ştiu cum este să suferi şi să te gândeşti că nu o să poţi să treci peste. Ba da, se poate!
Acum simt că pot să iubesc din nou. Am cunoscut un bărbat, îmi place şi cred că şi el mă place. Numai că, trecând printr-o experienţă neplăcută, încerc să fiu mai atentă atunci când fac alegeri. Momentan suntem amici, vorbim, ne cunoaştem, împărtăşim experienţe, păreri, iar dacă la un moment dat o să decidem că putem trece la pasul următor şi anume, o relaţie, de ce nu?! Sunt pregătită pentru un nou început! Şi de curând am început să realizez cât e de frumoasă viaţa. Sunt singură şi gata să încep o nouă viaţă, mă bucur de tinereţe, ies cu prietenii, râd, glumesc, mă plimb şi realizez câţi ani am pierdut plângând şi suferind. Dar poate dacă nu era aşa, acum nu mă puteam bucura atât, nu ştiam să fac diferenţa.
O relaţie toxică aşa cum am avut eu, nu aduce nimic bun cât timp alegem să o păstrăm. Nu încurajez relaţiile,, pansament". Adică, după încheierea unei relaţii nefericite nu e ok să ne aruncăm în braţele primului bărbat doar pentru a-l uita pe fostul.
În ultimul an de relaţie, începusem să realizez că nu sunt fericită, apreciată, iubită şi că trebuie să iau o decizie. Ne certam, începusem să stăm certaţi şi două luni, apoi ne împăcam, iar ne certam şi tot aşa. Până la ultima discuţie avută când mi-am dat seama că nu e ce îmi doresc şi că totul stă în mâinile mele. Am luat decizia de comun acord să punem punct relaţiei. Deşi ştiu că o să mă caute din nou, nu o să îl mai primesc. Acum ştiu ce vreau, mi-am recăpătat încrederea în mine, pe care o pierdusem pe parcursul relaţiei. Am avut nevoie de un an de zile de certuri şi împăcări, pe lângă alţii patru de lacrimi, scuze, iubire mincinoasă din partea lui şi o fericire care nu era cu adevărat fericire, ci doar mă minţeam. Deşi am îndurat toate astea, nu am căutat să-mi fac o relaţie pentru a mă vindeca. Am aşteptat să mă vindec singură. De câte ori simţeam că îl pierd îmi spuneam că eu nu o să pot să iubesc sau să îmi doresc un alt bărbat. M-am confruntat şi cu teama că o să rămân singură toată viaţa, că nu o să cunosc pe nimeni şi că nu o să mă mai iubească nimeni.
Am trecut prin tot felul de stări dar m-am vindecat. Şi acum că m-am vindecat, am început să simt că pot iubi pe altcineva. Caut mai mult la un bărbat, m-am maturizat şi acum ştiu ce vreau, nu vreau să retrăiesc o experienţă asemănătoare lângă un bărbat cum a fost el. După cum am mai spus am cunoscut un bărbat cum îmi doresc dar nu mă grăbesc. Viaţa e frumoasă şi ca să iau o decizie am nevoie de timp.

4 răspunsuri:
| elaventurero a răspuns:

Ehee. Bravos. Ai actionat bine. Viața e iubire și fericire. Bucură-te de prezent.

| Spartacus12345 a răspuns:

Gandesti foarte bine. Nu trebuie sa te grabesti, mai ales ca ai mai suferit mult in trecut. Dar cand va hotarati sa faceti pasul cel mare, trebuie sa ai incredere in el pentru ca asta conteaza foarte mult intr-o relatie!
Sper sa fiti fericiti si sa va iubiti mult! Numai bine!

| Lovesmile2o19 explică (pentru Spartacus12345):

Mulţumesc din suflet! Numai bine tuturor!