| andr3yuta a întrebat:

O sa va povestesc o parte din ceea ce se intampla in relatia mea pentru a intelege si pentru a imi putea da un sfat...eu fac dansuri de multi anii...si in 2007 m-a sunat un baiat. s-a dat drept admirator.am vorbit la telefon, ne-am cunoscut ...si atunci am aflat ca era fostul coleg de facultate al unei colege de dansuri... a urmat un inceput de relatie frumos...eu eram a 12 si am hotarat sa renunt la dansuri pentru bac... iar in toamna trecuta m-am hotarat sa revin la dansuri.insa de atunci a inceput calvarul.ne certam tot timpul pentru ca lui nu-i convine k ma duc la dansuri...in ianuarie ne-am despartit. a fost o perioada de 6 luni in care am stat despartiti.eu nu l-am inselat cu nimeni. dar el in aceasta perioada a incercat sa fie cu o alta fata.eu l-am iertat pentru asta si am incerkt din rasputeri sa trec peste...am renuntat o perioada la dansuri pentru el...insa nimic...acum sunt hotarata sa nu mai renunt la dansuri pentru ca asta am facut toata viata mea...insa lui nu ii convine...am primit o bursa de la facultate insemnand o saptamana la mare...am plecat cu 2 colegi si o prietena, si la mare m-a sunat un fost fost prieten ( am fost impreuna prin clasa 7) si a venit si el la mare...este adevarat k i-am ascuns iubitului meu k m-am intalnit cu fostul...imi recunosc greseala.insa cand a aflat a avut un exces de furie, m-a amenintat k ma omoara, a dat in mine, i-am dat si eu o palma, m-a facut curva... m-a durut foarte mult k m-a facut curva si k a dat in mine pentru ca niciodata in 2 ani nu am vrut sa fiu cu altcineva, nu m-a interesat altcineva, traiesc doar pentru el...am trecut si peste aceste lucruri.si acum s-a schimbat este mult mai rece cu mine...inainte avea diferite cadouri de la mine pe care le tinea in masina( respectiv maimutzoaie) acum tine maimutzoaie de la alte fete...si cadourile de la mine sunt undeva pe la el acasa si nici macar nu stie exact unde...tot timpul imi reproseaza k de ce ma duc la dansuri... k sunt rece si indiferenta cu el...nu stiu ce sa fac.il iubesc din tot sufletul.este relatia in care am pus cel mai mult suflet...este singurul si primul barbat din viata mea...am stat si cateva saptamana impreuna...la el acasa... el zice ca nu poate sa accepte o dansatoare ( chiar daca la dansuri m-a cunoscut) ...acum planuiam sa mergem saptamana viitoare in delta...si pentru ca eram singura fata...printre 5 baieti i-am zis ca nu-mi convine...si astazi mi-a zis ca o sa mearga o fata pe care nu o inghit deloc...care se da la el.care in prezenta ei ma ignora.imi doresc sa merg cu el in delta. dar nu vreau sa merg acolo si sa ma simt aiurea din cauza respectivei.nu stiu ce sa fac...nu stiu cum sa fac sa imi salvez relatia si iubirea...il iubesc din tot sufletul.si stiu ca si el in sufletul lui ma iubeste...

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Daca site-ul asta mi-ar permite, ti-as zice eu ce sa faci cu asa om. Pe scurt, uita-l.
Daca un om care "in sufletul lui te iubeste" se poarta asa cu tine. eu n-as vrea niciodata sa mai fiu iubita. Esti tanara, ai de invatat atatea, de cunoscut atatia oameni faini care sa te placa asa cum esti, cu care sa imparti aceleasi pasiuni (dansul).
Sub nicio forma nu trebuie sa accepti astfel de comportament din partea cuiva care ar trebui sa se poarte cu tine ca si cum ai fi cel mai pretios lucru de pe lumea asta. Cum a mai zis cineva inaintea mea, daca te-a lovit o data, o sa mai dea si alta data. Nu are nicio scuza. La fel, cum nu are niciun drept sa-ti interzica sa faci lucruri care iti plac. E egoist si asa ceva nu are ce cauta intr-o relatie de prietenie sau iubire.
Din ce povestesti, tu ai facut foarte multe pentru relatia asta si el mai nimic. Poate ar fi momentul sa mai faca si el ceva, si daca vrea sa fie cu tine, sa se poarte asa cum meriti: sa te respecte, sa fie mandru ca prietena lui danseaza asa fain si sa te IUBEASCA!

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Greu de dat un raspuns, dar din cate ai povestit aici eu zic asa: o fi marea ta iubire, dar aia nu ii da dreptul sa dea in tine...cand iubesti pe cineva nu stiu daca ai inima mea sa o lovesti, mai ales in cazul in care este vorba de o fata. Dupa mine, zic sa-l lasi in pace si sa-ti vezi de viata si pasiunile tale... tipul a realizat ca il iubesti enorm si profita de pe chestia asta. il iubesti, dar mai inainte gandeste-te la tine... o fii iubire, dar e una distructiva din cate imi zicisad...cred ca ai prefera ceva constructiv bazat pe armonie, nu grosolanii...baftawinking

| Cryssy a răspuns:

Of... eu nu cred ca te iubeste chiar ata de mult... daca a dat in tine.:o eu nu i-as fi permis! niciodata! cred ca as fi terminat-o cu el imediat! vezi ca nu e buna atata dragoste din partea ta, eu nu cred ca te merita daca nu accepta sa faci ce iti doresti... draga mea, ai grija!

| maria a răspuns:

Draga mea, esti tanara si ai in fata un viitor - AL TAU.Lupta-te cu tine si asculta-ti ratiunea si inima, mergi la dansuri, termina-ti studiile si daca doresti sa faci o profesie - viitoare cariera in dansuri, nu ezita, fa-o.Cat despre iubirea aceasta cu nabadai, iti spun deschis, cu mana pe inima ca nu e firesc sa te bata, sa ridice mana la tine, dupa prima palma, vine primul pumn, poate nu acum, dar mai tarziu, jigniri si insulte, care nu isi au rostul ( chiar daca te-ai vazut cu un fost prieten, ca doar nu ai avut o aventura sau o relatie intima sa fie furios si sa adopte un astfel de comportament). Incearca sa iti faci viata frumoasa, fara agresivitate, violenta fizica si verbala, vorbeste cu el inainte de a pleca in Delta si daca nu isi revizuie comportamentul, atitudinea si nu te respecta, lasa-l sa se duca "in balarii". Sunt multi oameni care au nevoie sa fie iubiti si sa iubeasca, chiar daca a fost primul iubit si barbat din viata ta, NU MERITI SA FII BATUTA, AGRESATA SUB NICI O FORMA! Acum a fost cum a fost, data viitoare s-ar putea sa fie mai grav si sa te trezesti la spital ( ceea ce nu iti doresc). Deci, uita-l, mergi la dansuri, cursuri sau serviciu daca lucrezi, lasa-l in pace, sa duca in vacanta cu cine vrea si nu te injosi sa ii suporti rautatile si jignirile. Timpul, munca si faptul ca tu ai aspiratiile tale te vor ajuta incet, incet sa il uiti ( daca nu se schimba si nu realizeaza ce greseala mare a facut, jignindu-te si ridicand mana asupra ta). Tine minte bine de la un om care a suferit ca dupa prima bataie, e imposibil sa nu urmeze alta (DECI LASA-L!)Esti tanara, ai parinti sau prieteni care sa te sustina moral, si chiar daca ai fi singura, roaga-te la Maica Domnului sa fii sanatoasa, sa dansezi, sa inveti, sa ai o profesie, sa iti castigi onest existenta si vei avea puterea de azi si taria de maine sa mergi mai departe, sa iubesti si sa fii iubita pentru ceea ce esti, fara violenta verbala sau fizica, fara umilinte si gesturi dinc are denota lipsa de respect.Fruntea sus si inima si mai sus.Ai grija de tine si "ia taurul de coarne" si pune piciorul in prag.

| Crisu_8081 a răspuns:

In primul rand, nu renunta la ce-ti place tie sau la visurile tale pentru un baiat.In al doilea rand, un baiat care iti cere numai sacrificiu, care te inseala si care te jigneste sau te bate este un nenorocit si nu te iubeste.In al treilea rand, sunt mii de baieti alaturi de care ai putea incepe o noua relatie si ai putea fi de 100000 de ori mai fericita.Gandeste-te la binele tau: cu el nu esti fericita si nici nu vei fi.Este un nesimtit, un profitor si un egoist.Nu te duce in Delta cu el pentru ca te asigur ca nu va renunta el la planurile lui pentru tine... te vei consuma degeaba si vei suferi.Meriti mult mai mult!

| kayan a răspuns:

Eu sincer cred ca asa isi arata el dragostea, batandu-te. asa ca stai linistita, cand o sa te dea cu capul de pereti, o sa insemne ca te iubeste mult mult de tot.

eu zic sa renunti la dansuri si sa faci numai ce zice el... doar asa iti poti salva relatia. si daca nu te duci in delta, sa nu te superi daca te inseala cu fata cealalta... asa se manifesta el pentru ca va fi suparat ca nu te-ai dus si tu.

Răspuns utilizator avertizat
| maria_5001 a răspuns:

In primul rand a dat in tine si asta nu trebuie sa accepti niciodata pentru ca se va mai intampla si a doua oara.
Daca nu e de acord sa faci ce iti place..Dansuri..si iti cere sa renunti nu fi sigura ca te iubeste atat de mult cum il iubesti tu. 2 ani e mult timp si probabil nu o sa ii uiti prea curand dar nu are rost sa pierzi mai mult timp cu cineva care nu merita. Daca te`ar iubi ar vrea sa fii fericita si ar face tot posibilul sa fii..nu asa se poarta cineva care iubeste sad

| maria_5001 a răspuns:

PS...cu timpul totul trece chiar si o astfel de iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna intr-o relatie se va ivi si o a treia persoana din anturajul comun, daca merita, lupta pentru el, schimba-ti coafura, mergi cu prietenele tale cand vrea el sa va intalniti, si daca il pierzi ce mare scofala, la varsta ta nici nu cred ca-mi puneam problema sa ma cramponez de o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu vei putea salva nimic. Baiatul este posesiv, bataus si nesincer. Tu ai o viata frumoasa, faci ceva deosebit activand la dansuri, iti poti gasi un baiat bun cu care sa fii fericita. Baiatul nu este omul potrivit pentru tine si nu va fi nici un sot bun. Dragoste inseamna tandrete, intelegere, respect, sinceritate, puritate... Nu cred ca il poti asocia pe el cu acestea. Te-a inselat, ti-a dispretuit sentimentele prin faptul ca nu mai foloseste cadourile tale ci a altor fete. Ce fel de barbat crezi ca poate face asta? Nu vei fi fericita cu el inci in prietenie si nici daca te vei casatori cu el. Te-a amenintat cu moartea si te-a lovit...asta crezi ca este o dovada de iubire? Iubirea este calma si tandra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la el de tot, rupe legatura si traiesteti viata cum vrei tu n-are rost sa stai langa cineva care nu te apreciaza si care a si dat in tine

| alle_1861 a răspuns:

Daca-l iubesti, si daca crezi ca merita iubirea ta DUTE acolo si nu o lasa pe alta sa ti-l ia. Iar daca va incerca sa te ignoare, platestei-o cu aceeasi moneda sau. Poate incearca doar sa te faca geloasa, sa renunti la dansuri.winking

| andr3yuta explică:

Adeana...sincer asa i-am zis si eu...sa fie mandru ca dansez...am uitat sa mentionez.nu dansez ca animatoare...ci sunt intr-o trupa ce apartine facultatii...si participam la spectacole la concursuri in toata tara...nu pot sa zic ca sunt miss. dar nici o sperietoare.am avut diferite ocazii sa fiu cu altcineva. dar va jur ca niciodata nu m-a interesat altcineva...nu traiesc pentru baniii pentru ca nu o sa intru in cosciug cu banii...traiesc doar pentru lucrurile marunte care fac viata frumoasa. iubirea dansurile...prietenii...plimbarile prin natura...prin ploaie...am incercat de atatea ori sa ii explic ca nu fac nimic rau ducanduma la dansuri...pana sa ma reintorc la dansuri el era alt om...omul de care m-am indragostit...acum e ca un strain.mereu ma intreb ce isi doreste cu adevarat... ce vrea de la mine.

| andr3yuta explică:

In curand vom face 2 ani...si va fi totodata si ziua lui.si ma gandeam sa ii fac o surpriza frumoasa...adica vreau sa cumpar 2 bilete de avion cu destinatia paris.si sa ne plimbam o zi intreaga prin paris... din pacate as vrea sa fie mai mult de o zi dar nu am banii necesari.pentru k locuiesc cu mama care nu mi-a mai dat nici macar 1 leu de ceva anii bunii...si al doilea cadou pe care vreau sa il fac este pentru la el acasa caci o renoveaza.si ma gandeam sa fac un tablou mare mare si sa pun o poza cu noi mare.sau sa pun multe poze mici...ma gandesc oare chiar se merita?

| andr3yuta explică:

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri...sincer as fi prea rea daca as zice ca el nu a facut lucruri bune pentru mine... a facut si chiar foarte multe... mi-a fost alaturi de foarte multe ori...(parinti mei sunt in divortz si au fost momente grele) si el a fost acolo langa mine...nu vreau sa ii caut o scuza pentru ca a dat in mine...la nervi omul nu stie ce face .nu mai reactioneaza dupa gandire...am ajuns la 20 de ani in stadiul in care merg pe strada si nu gasesc o rezolvare. .nu stiu cum sa fac sa fie mai bine...imi doresc sa continui sa dansez... acolo mi-am facut prieteni ( cu care el nu este de acord) ...eu sunt genul de om foarte perfectionista... daca as stii ca nu sunt buna in ceea ce fac as renunta...pe de alta parte am trait alaturi de el momente pe care nu le-am mai trait alaturi de nimeni...de cele mai multe ori tipam pe strada ca sunt fericita...mentionez ca el este mai mare ca mine ...are aproape 26 si eu 20...am avut discutii multe pana si cu tata... a aflat tata ca el imi interzice sa ma duc la dansuri...si pana la urma tata il accepta doar pentru ca stie ca asa ma face pe mine fericita. .nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca dansurile si relatia mea cu el sunt doua lucruri diferite... iubesc sa dansez si iubesc sa fiu cu el...

| andr3yuta explică:

Hm...ar fi atat de bine sa pot trai si lua decizii doar cu maturitate...inainte era altfel...era omul perfect pentru mine...stia intotdeauna sa ma surprinda cu ceva frumos...stia intotdeauna sa ma faca fericita...stia intotdeauna sa ma faca sa rad chiar si atunci cand plangeam...acum tot timpul imi reproseaza k nu sunt alaturi de el.ca sunt indiferenta si rece. k nu il inteleg... k nu renunt la dansuri... el crede ca certurile noastre au ca motiv numai dansurile...imi doresc sa merg in delta... dar mi-e frica ...eu cred ca mereu ii demonstrez k tin la el...erau zile cand nu aveam banii de bilet.si ma duceam pe jos pana la el acasa.adica 10 km...erau zile cand ploua si la fel ma duceam pe jos la el acasa... el imi zice acum k da in fiecare zi banii pe benzina ca sa vina la mine...( el are masina, eu nu am )...aseara am incercat sa ii iau din masina cadourile de la altele.si mi-a zis ca nu il respect... k niciodata nu il respect. k el vrea sa tina in masina cadourile alea...nu stiu ce sa mai fac.

| avatarusu a răspuns:

Fii cu el ce se poate intampla

| dany_1194 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-l uiti nimeni nu merita se te atinga cu un deget, iar el nu cred ca te iubeste asa cum spune.Mai bine uital MERITI CEVA MAI BUN.