| Vişan_Dan_1999 a întrebat:

Am vrut sa incep sa intretin relatii intime cu prietena mea,prima data, am incercat sa penetrez cam o ora cu protectie, ajuns la disperare si vazand cata durere are deoarece nu intra am facut greseala sa il dau jos si sa incerc sa penetrez pentru 3-4 minute fara,dupa mi am amintit de lichidul preejaculator si am incetat,a doua zi am reusit sa o dezvirginez, dupa aproximativ o jumatate de ora si cu protectie desigur, dar imi este frica de acele 3-4 minute, nu am intrat, dar am auzit ca poate sa ramana chiar si daca e virgina si nu penetrez si stiu ca a fost cam pe la 14 zile dupa ce i-a inceput ciclul in acea luna si mi e frica ca daca era in perioada fertila si se intampla ceva....as aprecia mult un raspuns care sa ma ajute...

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea zilei de ovulatie si pe baza acesteia a perioadei fertile depinde de tipul ciclului menstrual. In cazul in care ciclul mentrual este unul REGULAT si cu o durata medie de 27-29 de zile, perioada fertila reprezinta intervalul de circa 4-6(7) zile situat intre a 10-a si a 15(16) zi numaratul zilelor incepand cu prima zi de menstruatie (inclusiv zilele de menstruatie). Doar tu esti cel care stie daca si in ce masura ai reusit sa-ti controlezi si sa-ti retii perfect ejacularea. Lichidul preejeculator NU contine spermatozoizi insa ii poate antrena si "transporta"pe cei existenti/ramasi ramasi in uretra de la o ejaculare produsa anterior, insa doar daca intre timp nu a urmat o urinare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

De fapt dezvirginarea s-a produs in cele 3-4 minute cat ati avut act sexual neprotejat. Daca in aceasta perioada tu ai avut sperma pe uretra de la o ejaculare anterioara si ea fiind in perioada fertila, este posibil sa fi ramas gravida.