| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Care sunt sansele ca o fata sa ramana insarcinata in contextul in care amandoi intretin relatii intime in mod constant fara protectie, insa fata continua medicatia cu anticonceptionale zilnic, spre deosebire de celalalt context in care amandoi folosesc protectie, iar fata tot asa, continua medicatia cu anticonceptionale? Dar fara anticonceptionale, insa cu protectie, respectiv fara niciun fel de protectie? Care ar fi procentajul pentru fiecare situatie? Si inca o intrebare bonus, pentru cei care doresc sa raspunda: cum vedeti voi un act sexual reusit? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fara protectie: 50% sanse protejat si 50% risc de sarcina
Cu protectie: 99.9% protejat

Un act sexual reusit este cand ambii partneri au orgasm in acelasi timp.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat anticonceptionalele si prezervativul sunt metode de contraceptie foarte sigure daca sunt folosite CORECT. Bineinteles fiecare din ea are un procent foarte mic in care nu e eficienta si folosite impresuna duc la o protectie de aproape 100%

| TheGentleman a răspuns:

În ambele situații descrise, este imposibil, deoarece fix asta este rolul anticoncepționalelor: să împiedice formarea/fecundarea ovulului

în caz în care folosești și AC și prezervativ, dublezi protecția.

Atenție însă la BTS dacă mergi pe varianta anticoncepționalelor.