| anonim_4396 a întrebat:

Ambele sexe au o natura poligamã?
La barbati e normal deoarece au milioane de spermatozoizi, care doar un singur mascul poate popula o planeta intreagã.
Dar femeile e normal?
Din cate ar fi logic natura feminina este sa caute cel mai bun partener care il poate gasi, si sa reproducã cat mai mult doar cu el. Nu?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cat de departe esti de adevar baiete!
Sper ca esti nefertil, ca de populezi lumea, vai de mama noastra!

| Freya1 a răspuns:

Ai auzit de egalitate in drepturi?
Daca tu ai dreptul sa te inmultesti pe unde si cu cine vrei are si ea acelasi drept.Ca nu le convine unora e partea a doua.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu e vorba de convenit sau egalitate, sincer imi pare rãu. Tu ai facut o comparatie foarte proastã, aici e vorba doar de concurentã, daca vedeti un mascul "alpha" care cat mai multe partenere, automat va simti inferioare si vreti sa aveti numarul lui sau chiar mai mare unele dintre voi asa incep.
Totusi una este sa ai penis si alta vagin, noi asa am fost programati, nu putem sa ramânem insarcinati, iar vaginul trebuie aparat, prea multe fete isi distrug feritilitatea si se distreaza pâna isi pierd frumusetea 15-25 de ani, dupã se mai si asteaptã la un partener perfect din toate punctele de vedere sa-si facã o familie.
Noi punem pret in primul rând le fertilitate si atractia fizicã, dar voi si pe ce vã oferã un barbat. In felul asta nu vad de ce as face ceva serios la 25-30 de ani cu una, dupã isi pierde tot ce vreau eu si ea ramane pe + mai bine as lua o fatã de religie tânãrã care stiu ca a fost cuminte si ar fi ceva mai tânãrã, sau rãmân burlac pana la 40-50 de ani pentru ca un barbat poate atrage femei pânã când vrea.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uite ca mie nu imi place ca barbatul pe care il iau ca si partener sa fie curtat de 500 de fete.Mie imi place ca partenerul meu sa fie placut de mine si atat, nu sa mi se dea masculul alpha pentru ca stiu ca altceva in afara de dezamagire si inca vreo 12 mi de alte iubite pe langa mine nu imi va aduce in stilul asta.
Da este normal sa fie o diferenta intre vagin si penis ca de aceia suntem diferiti din punct de vedere fizic.Pentru ca avem chesti diferite intre picioare, forta fizica diferita, aspect diferit dar drepturile ne sunt aceleas.Suntem in secolul 21 ceia ce inseamna ca fiecare face ce vrea cu viata lui si se simte egal cu cine vrea. Orce femeie are dreptu sa aspire catre ce vrea, si daca are sanse bine daca nu nu.
Nu o sa gasesti doar fete virgine decat daca le iei de la mamele lor din fase promise tie ca altfel nu ai cum sa controlezi viata si viitorul nimanui.Si barbatul nu poate atrage femei pana cand vrea, ci pana cand poate, noi femeile putem cat vrem ca nu ne moare nimic in ani daca intelegi.

| sofisis a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep si unde sa termin. Atat de aberanta vad eu explicatia si intrebarea ta.
In primul rand sa nu facem confuzii: a avea o iubita si 7 amante nu te face poligam ci mincinos. Poligamia implica transparenta totala si acceptarea tuturor celor implicati.
La femei casatoria cu mai multi barbati se numeste poliandrie si inca se practica prin India si Asia.
Daca tu te referi strict la faptul ca un barbat are probleme de atasament si nu poate face sex cu aceeasi femeie timp indelungat, din punctul meu de vedere este o slabiciune mentala. Orice om are capacitatea de a sta cu un singur partener. Iar daca nu, frumos ar fi sa se desparta si nu sa insele...dar deh. Si nu, nu vad normal sa ai 7 parteneri odata nici la femei, nici la barbati.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Bun hai sa zicem ca am 7 prietene dintre care una fac sex regulat, cu celelalte doar pastrez legatura, dupã un timp cere o relatie daca nu sunt de acord pleacã, de obicei impune sa imi curat tot calendarul, eu nu vad logica incât sa o fac si sa renunt la toate celelalte doar pentru ea, de ce sa o fac? Le pierd definitiv si pe celelalte, iar dacã se intâmpla sa mã lase o sa ramân singur o perioadã pana imi gasesc alte potentiale partenere. Nu imi place sa dau cu banul Dacã merge sau nu, nici nu sunt de acord sa insel daca sunt intr-o relatie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Babuini isi aleg haremul; iar femelele accepta dominatia, pentru a da nastere unor urmasi care sa fia protejati de masculul alfa. UPS. Am evoluat la calitatea de OM!?winking laughing tongue