| Elena1234456 a întrebat:

Amintirile revin si dor.In clasa intai cred ca a incercat cineva sa ma violeze, nu mai stiu exact straight face. Stiu ca imi arata "obiectul muncii" si eu am inceput sa fug, din fericire am scapat (imi zicea sa il ating si chestii). Acum simt ca nu mai am incredere in baieti, nu am avut inca un prieten sunt retrasa si ii credeam pe toti la fel (sunt clasa a9-a). Sunt mai rece ca sa zic asa. Credeti ca inca nu am depasit momentul? In ultima vreme ma gandesc la asta din ce in ce mai mult.Si credeti ca a incercat sa ma violeze sad? Stiu ca a inchis usa, dar am fugit sigur, adica nu m-a prins sau ceva de genul.Ma scuzati, dar revin vechile depresii si nu stiu ce sa mai fac sad.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna!
Incep prin a-ti spune ca imi pare rau pentru tine. Este evident ca nu ai trecut inca peste aceasta experienta cu totul neplacuta.
Sfatul meu este fie sa consulti un psiholog, fie sa incerci sa uiti singura acest incident. Doar pentru ca ai trait acest soc in copilarie, nu inseamna ca toate persoanele sunt la fel. Sunt sigura ca vei gasi un baiat care te va sprijini si care va fi acolo pentru tine, deci incearca sa ai mai multa incredere in oameni si sa le dai o sansa!

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

O singură dată.../Dar ce spui de 2 ori la intervale de 2 ani, recent?/ Astea sunt răni adânci în suflet şi te marchează/Dacă cineva îţi spune că vei trece peste asta, să nu crezi/Eu nu vreau să te descurajez/Dar sunt în aceeaşi situaţie cu tine/Şi ştiu că asemenea lucruri nu le uiţi niciodată/Adevărul doare... enorm

| Contrast a răspuns:

Amintirile acestea vor durea toata viata...cauta cartea:
http://www.shopmania.ro/......89314.html
Eu o am, e foarte buna in a te face sa intelegi cu ce trauma psihologica te confrunti de fapt, ce urmari are si ce poti sa faci ca sa nu mai porti vinovatia unu act involitiv.

| RMihai a răspuns:

Da iti inteleg temerile si eu am trecut intr-o dimineata de iarna pe langa unu care se masturba in strada, eram intr-a 5 si chiar baiat find m-am speriat de ala, nu te-a violat stai linistita daca era sa se fi intamplat erai constienta... a vrut doar sa-si bata joc de tine beat sau drogat fiind ti-a aratat scula iar tu te-ai speriat si mintea iti joaca feste, ai ramas doar marcata de ce ai vazut si ai auzit, depresiile adevarate se manifesta prin plans atacuri de panica nu iti poti lua gandu de la ceva de obicei 'rau' daca amintirile te batuie asa consultai pe parinti sau un phsiholog si nu are rost sa te mai temi de baieti oricat ar fi unii de smecheri nu se ajunge la viol, cauta pe cineva linistit cu care sa discuti...

| Enma a răspuns:

Hei uite pote ca acum ti s-a schimbat complet modu de gandire in leg cu baietii da nu-s toti asa...de exemplu tin foarte mult la unbaiat pe care il cunosc de doi ani si i-am fost si iubita tocmai pentru ca e foarte cuminte si matur... baietii se vad de la o posta ca si caracter si e bine sa te feresti de cine trebuie dar cand cunosti pe cineva cum ti-am spus eu nu are de ce sa-ti fie frica si o data ce o sa ai sentimente placute alaturi de el cat si rele o sa vezi ca e imposibil sa nu ni se int ceva rau in viata

| alexeanca a răspuns:

Poate ca ai nevoie e un psiholog bun, sa poti lasa in urma trecutul.
Ai avut noroc pentru ca daca ar fi vrut cu siguranta i-ar fi fost usor sa o faca.Eu zic sa fii optimista, sa ai mai multa incredere in tine si sa nu disperi.Pana la urma ai scapat cu bine si nu s-a intamplat nimic rau.Incearca sa nu te mai gandesti la ce a fost. Un sport te-ar ajuta enorm sa scapi de starile astea depresive.Incearca tae-bo, e un sport care antreneaza toate grupele de muschi dar e foarte recomandat persoanelelor introvertite.Ar mai fi bune si judo sau karate. Uite, daca ai timp citeste aicihttp://btudor.blogspot.com/p/sportul-impotriva-depresiei.html

| Alleksandra a răspuns:

Pai daca ai zis ca "a incercat" sa te violeze inseamna ca nu a facut-o. Poate esti prea deprimata. Ai nevoie de consilierea unui psiholog dar si a mamei. Nu trebuie sa te simti singura. Tu ai nevoie acum mai mult ajutorul mamei decat a psihologului. Ea trevuie sa discute cu tine, pe urma sa apelati la un psiholog. Nu trebuie sa iti fie jena sau ceva de genu ...Cat despre acel tip cred ca era drogat, beat sau om al strazii.

Succes!love struck

| adnreas09cta a răspuns:

SAL TPU.in calitate de viitor pshiholog iti sugerez sa mergi la pshihologul scolar cateva sedinte sau...sa treci de momentul asta tot la fel cum ai intrat in el...folosind pshihologia inversa
kisss astept mesaj sa-mi spui cum esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitaoh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga viata este prea frumoasa ca sa o pierzi pentru un nemernic, daca unul ii nebun nu inseamna ca sunt toti ca el. Sepe

| oprea1972 a răspuns:

Mergi la un doctor ca sa poți trece peste acest episod nedorit și cauta un prieten bun și tandru. Dar into zi trebuie sa faci și tu sex normal

| 1q2w3e4r5t6y7u8i9o0p_2735 a răspuns:

Pai draga atunci erai mica si de asta te-ai socat ca nai mai vazut ce rae un baiat da r acum nu trebuie sa fii retrasa lasa sa fii sedusa de baieti sa-mi zc de unde esti ca sa ti mai dau sfaturi

| 1q2w3e4r5t6y7u8i9o0p_2735 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine chiar ai nevoie de pisholog incearca sa fii optimista daca vrei iti dau mai multe sfaturi