| b3b3l00sha a întrebat:

Anticonceptionalele de la ce varsta se pot lua? si trebuie neaparat prescriptie medicala?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La farmacie ti le vinde oricum. Dar trebuie sa stii ca ele sunt preparate hormonale, puternice, cu numeroase reactii adverse si contraindicatii. Unele femei nu au voie sa ia anticonceptionale, altele trebuie sa ia anumite anticonceptionale, altele fiindu-le interzise. In plu, daca iei anticonceptionale trebuie sa te prezinti la ginecolog macar de doua ori pe an oentru a te aigura ca nu sunt probleme. Orice problema ti-ar provoca anticonceptionalele luate dupa ureche va avea rasunet mai tarziu, poate intreaga ta viata.

| monyk a răspuns:

Buna, de la 18 ani sunt indicate...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie neaparat prescriptie medicala. Ar trebui sa faci niste analize de sange pentru a afla care sunt mai potrivite pentru tine... Dar reactiile adverse sunt neplacute... Ingrasa, dau sangerari intermenstruale... scad libidoul etc... Eu nu te sfatuiesc sa le iei, dar e alegerea ta. Ca si varsta... ar trebui sa astepti cel putin pana la 18 ani dupa parerea mea.

| SweetCandy a răspuns:

Ai nevoie de o vizita la ginecolog... iar el iti va spune cum si in ce felhappy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Intai faci o vizita la un doctor ginecolog nu e bine sa le iei asa

| EUSIATIT a răspuns:

Da trebuie prescrise de medic pentru ca se fac analize si-o apoi .nu asa dupa ureche nu te sfatuiesc sa iei pentru ca. e periculos

| M.J. a răspuns:

Nu trebuie neaparat prescriptie medicala...asta in cazul in care nu vrei sa te alegi cu diferite probleme...deci,cel mai bine consulta medicul

| kathessa a răspuns:

Analize medicale, consultatie la medic. Nu e de joaca. Te poti ingrasa foarte tare.
In principiu cred ca e de bunsimt sa le iei cind incepi viata sexuala. Dar si mai ok e prezervativul. Te apara si de boli, nu numai de sarcina.

| nimeni_1451 a răspuns:

Buna! Si eu am o problema de genu` asta. E cam urat cu medici, dar de. Daca nu ti le prescrie un medic nici nu sti ce marca sa iei. E chiar urat...mai bine ramai la prezervativ decat sa regreti mai tarziu...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa sfatul medicului si numai cu prescriptie medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Obligatoriu un consult ginecologic pentru prescrierea unui contraceptiv.
Ele sunt monofazice, bifazice şi trifazice. Toate au la bază hormoni, de aceea trebuie luate cu indicaţie medicală.
Vârsta poate fi chiar mai mică de 18 ani, contraceptivele orale au fost făcute din necesitatea femeii din ce în ce mai mică de vârstă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pot lua dupa ce ai inceput relatia sexuala dar nu le poti lua fara prescriptie medicala pentru ca sunt mai multe feluri de anticonceptionale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu am 20 de ani si am doar 45 de kg si as lua anticonceptionale numai sa ma ingras, credeti ca ma poate ajuta? stiu ca este indicat sa mergi la doctor dar... n u stiu ce sa fac