| MrDanette007 a întrebat:

Anul trecut scolar (mai pe la mijlocul anului, nu mai stiu dar sa zicem ca acum ceva mai putin de 1 an), o colega mi-a spus ca ma place. Eu sunt un tip foarte timid, nu ma asteptam la asa ceva si am recationat foarte ciudat, nu i-am zis ca da, mai degraba un nu, dar nu direct. Ma blocasem, nu stiam ce sa zic, credeam ca vrea sa glumeasca. Din pacate ea mi-a zis ca ma place, in clasa, de fata cu cel mai bun prieten al meu si cu o colega care e ok, dar e ceva mai nebunatica ca sa zic asa. Acuma imi dau seama (foarte foarte foarte tarziu) ca de fapt nu glumea deloc si ca, chiar ma placea. De ce cred asta? Pai am niste relatii mai de razboi cu niste colegi si ea tot timpul sarea in ajutor, dar dupa faza asta nu ma mai aparat si inca ceva colega cealalta a zis ceva de genu (atunci), tu esti prost, nu vezi ca te place, ca se baga pentru tine, ca e draguta cu tine? si acum m-am trezit ca as vrea sa fiu cu respectiva colega desi suntem cam diferiti, eu un tip timid, prezent la ore, ea mai activa, mai populara, mai chiuloaica, dar totusi buna si sincera. Ce ziceti sa fac? As arata stupid sa ii spun dupa aproape 1 an ca e reciproc si ca si eu o plac... Uite cum sta treaba. Anul trecut scolar (mai pe la mijlocul anului, nu mai stiu dar sa zicem ca acum ceva mai putin de 1 an), o colega mi-a spus ca ma place. Eu sunt un tip foarte timid, nu ma asteptam la asa ceva si am recationat foarte ciudat, nu i-am zis ca da, mai degraba un nu, dar nu direct. Ma blocasem, nu stiam ce sa zic, credeam ca vrea sa glumeasca. Din pacate ea mi-a zis ca ma place, in clasa, de fata cu cel mai bun prieten al meu si cu o colega care e ok, dar e ceva mai nebunatica ca sa zic asa. Acuma imi dau seama (foarte foarte foarte tarziu) ca de fapt nu glumea deloc si ca, chiar ma placea. De ce cred asta? Pai am niste relatii mai de razboi cu niste colegi si ea tot timpul sarea in ajutor, dar dupa faza asta nu ma mai aparat si inca ceva colega cealalta a zis ceva de genu (atunci), tu esti prost, nu vezi ca te place, ca se baga pentru tine, ca e draguta cu tine? si acum m-am trezit ca as vrea sa fiu cu respectiva colega desi suntem cam diferiti, eu un tip timid, prezent la ore, ea mai activa, mai populara, mai chiuloaica, dar totusi buna si sincera. Ce ziceti sa fac? As arata stupid sa ii spun dupa aproape 1 an ca e reciproc si ca si eu o plac... http://www.youtube.com/watch?v=EUDLD8l5y8Q?

2 răspunsuri:
| Annellise a răspuns:

Buna,
Consider ca trebuie tu sa fii sigur pe ceea ce simti si ceea ce vrei! Daca esti convins ca o placi atunci situatia este foarte simpla : cucereste-o!
Nu conteaza timpul care a trecut, stii cum se zice:niciodata nu e prea tarziu!
Ai foarte multe avantaje, foloseste-te de ele, pur si simplu da-te la ea, incearca sa petreci timpul cu este cea mai frumoasa parte inainte de a avea o relatie, iesirile, cuvintele cu subinteles, apropourile date si toate astea. Surprindea-o intr-un mod placut. Nu fi badaran si te duci direct la ea: vrei sa fim impreuna?! Ca NU VEI REZOLVA NIMIC!
Fa-o sa te placa din nou, fa-o ca ea sa te doreasca din nou, fa-o ca ea sa fie cea care vine la tine insa tu sa fii cel care se da la ea. Intelegi acest joc?!
Nu te gandi la diferentele gen timiditate si alte aspecte care le-ai precizat mai sus. Sunt lucruri mai importante gen: sentimente, care ar trebui sa invinga orice `nimic`.
Iti doresc multa bafta si incearca sa fii sincer si fii sigur in fortele tale, nu uita sa zambesti mereu si sa pastrezi contactul vizual cat mai mult timp. Poarta o discutie cu ea nu mai mult de 3 minute, iar pasul urmator prelungesti perioada de `disponibilitate`. Arata-i ca te atrage dar nu esti dispus din prima sa te arunci cu capul inainte. Fetelor le place jocul asta, sa se simta dorite dar sa nu fie sigure de ceea ce voi doriti, pastreaza acel mister si nu ii spune in fata ce vrei de la ea. Pur si simplu demonstreaza-i incetul cu incetul. Surprinde-o printr-un singur mesaj cu subinteles simplu si la subiect: ceau ce faci? cum a fost ziua ta? iar apoi dupa ce te apropii asa treptat cu ea poti sa incepi sa ii propui sa iesiti in oras sau fii indraznet gen: am auzit ca maine la ora 16 ne vedem in parcul x, ce zici de asta?
Ok, poate am exagerat putin ca nu e bine sa fii nici prea indraznet, momentan nu te sfidii sa ii acorzi atentie. Mai ales daca ea se baga sa te apere in fata clasei, poti sa te faci remarcat doar cu un zambet larg mereu cand va fi in preajma ta si cu o privire profunda, cand vorbesti cu ea atinge`o incet pe mana sau incearca sa ii atingi parul, o sa vezi ce zambet iti va trage de te vei uimi.
Astept raspuns cu cea ai rezolvat.
Capul sus si mergi inainte! Daca iti stii obiectivul cu siguranta vei alege solutiile necesare la indeplinirea lui!
Cu drag,
Annellise

| dorykutza a răspuns:

Spune-i nu ezita si eu sunt in aceeasi situatie doar ca la mine eu sunt tipa cuminte si el e rebelul (ii skater cu freza faina si blugi stramti + incredibil de dragut si popular ) Dar eu am fac o prostie, am reactionat ca tine m-am blocat faceam lucruri fara sa gandesc ( cam ciudat pentru ca eu chiar gandesc, is prima la mate )El mi-a spus ca ma place dar eu nu stiam ce sa fac si pana la urma s-a sfarsit. Acuma dup un an cam asa, el tot ma priveste si si eu si se bag pentru mine si nu are treaba cu mine (se baga mereu pentru mine cand unu- gay -din cls num da pace )

Sincer spune-i nu ezita deloc nu ai ce sa pierzi tine mine chiar dac e diferita(opusii se atrag)si nu incerca sa te schimbi si fii tu insuti!
SUCCES, bafta multa, noroc...etc!