| NigelNumeFals a întrebat:

Incep prin a imi cere scuze daca am gresit categoria. Sunt in clasa a VIII-a si am 14 ani (acum trec a IX-a ). Pe la inceputul anului scolar, am avut o colega noua, de care mi-a placut si inca imi place de ea. Stiu sigur ca si ea ma placea dar am fost prea timid ca sa pot sa ii spun. Acum de vreo 2 luni cred ( sunt sigur ) ca ii place de un alt baiat dar eu inca mai tin la ea. Cred ca inca mai "tine" la mine si nu stiu cum sa ii arat ca-mi pasa. Inainte spunea ca il uraste pe ala iar acum ar vrea sa fie cat mai aproape de el... nu stiu ce sa fac, sunt sigur ca inca ma mai place macar putin. Un sfat cv cum as putea sa o fac sa ma placa cum ma placea inainte sau cv de genu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| LotsOfPeanuts a răspuns:

Nu stiu cum stai tu cu tupeul si indrazneala dar sigur ar trebui sa-i spui ce simti. Nu stiu daca am dreptate dar cred ca ti-e frica sa-ti pui sentimentele pe tava si sa fi respins (sau esti ca majoritatea baietilor care imi cer sfaturi si vrei sa demonstrezi ca esti mai bun ca persoana de care tipa e indragostita)... Gaseste un moment bun in care sa fiti doar voi doi sau intersecteaza-ti drumul spre casa cu al ei si atunci daca consideri ca e un moment bun spune-i ca o placi. Poate vei primi un refuz pe moment dar daca ce spui e adevarat cum ca inca mai tine la tine se va gandi si va analiza situatia (asa cum fac fetele) iar relatia voastra va evolua putin cate putin din acel moment. Oricum, nu incerca sa te schimbi sau sa faci imposibilul pentru ai demonstra ca o iubesti, daca te place, te place pentru cine esti

| NigelNumeFals explică (pentru LotsOfPeanuts):

Multumesc pentru sfat, dar acum va trebui sa mai astept iar 2 luni si cv... sau poate am noroc sa o mai intalnesc.

2 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Nu te comporta in alt fel pentru nimeni. daca te place, te place asa cum esti. poti sa incerci simplu prin a te duce si a-i spune ce simti, apoi totul o sa vina de la sine. este foarte greu la inceput, dar dupa ce o sa ii spui, o sa simti o usurare imensa.