| ingerassecret a întrebat:

As avea si eu nevoie de niste sfaturi de la voi sad

De o luna jumate ma impacasem cu fostul meu prieten.Totul era frumos, ne intelegeam bine, chiar am crezut ca s-a schimbat si ne va fi bine...insa nu a fost asa.Acum 2 zile am vorbit cu el,mi-a spus ca ma iubeste,insa aseara mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca a spus ca sa impacat cu mine sa vada daca ii revine iubirea fata de mine,si ca in acest momente jumate din inima lui ma iubeste, jumate nu., ca eu merit ceva mai bun pentru mine, ca el nu era destul de bun pentru mine. Cred ca a fost cea mai trista seara pentru mine.Am incercat sa vorbesc cu el, dar degeaba nu ii pot schimba decizia oricat de mult mi-as dori eu.

El era totul pentru mine si fara el parca nu sunt eu.A fost primea mea iubire, primul care m-a invatat sa iubesc cu adevarat, si sa fiu fericita din suflet.

Ce credeti voi daca acum 2 zile mi-a spus ca ma iubeste, iar aseara ca jumate din inima ma iubeste, jumate nu. Oare ce sa inteleg?

Mi-a cerut sa ramanem prieteni insa eu nu i-am spus nimic. Oare ar fi bine sa ramanem prieteni? as face bine?

Cum as putea sa trec peste toare acestea?

Chiar am nevoie de sfaturile voastre!

6 răspunsuri:
| Pearl01 a răspuns:

Draga mea, nu stiu de ce v-ati despartit voi de fapt prima oara, de v-ati impacat acum, insa in momentul in care te desparti de cineva, cel mai bine e sa accepti situatia pentru ca dragoste cu sila nu se poate. V-ati mai dat o sansa impacandu-va insa ai vazut si tu ca nu merge, la ce sa mai insisti daca el nu mai vrea? Stiu ca ti-e greu, ca totul pare daramat pentru tine, insa trebuie sa fi optimista si sa incerci sa treci peste. Eu sper sa nu se joace cu tine de-a iubitul, azi te iubesc, maine ne despartim. Daca crezi ca mai trebuie vorbit ceva si lamurit in privinta despartirii, poti s-o faci, sa-l intrebi, de ce s-a mai impacat daca nu era sigur de sentimentele lui si dc ti-a spus ca te iubeste si acum sa va despartiti? Parerea mea, daca ramane-ti prieteni, e posibil ca tu sa ai de suferit pe tema asta. Vei avea tendinta sa-l cauti, ca cica sunteti prieteni acum etc. Ca sa poti trece peste, rupe legatura cu el si fa-ti viata in continuare. Chiar daca iti va fi greu, gaseste putere sa treci mai departe. Daca nu vb cu el, daca nu-l vezi, o sa-ti fie mai bine, decat daca ve-ti fi prieteni.

| lauraroxi a răspuns:

Vorbeste cu el!
Intreba-l daca te iubeste si nu vrea sa te raneasca sau nu te iubeste!

| alexandra19961996 a răspuns:

Accepta sa ramaneti prieteni si poate in timp isi va da seama k tu il iubesti si piate se va intoarce la tine. Incearca sa.i devi cea mai buna prietena si nu o face pe geloasa cu el daca e sa iti zica ca s.a vazut cu aia sau k vrea sa fie cu aia. Asa e posibil sa.l distantezi de tine.

| Addush a răspuns:

Mai bine ai vorbii cu el si l-ai ruga sa o luati incet de la prieteni pana la iubiti pentru ca daca nu o sa mai vorbiti o sa suferiti amandoi.

| lovely11 a răspuns:

Este greu sa ramai prieten cu persoana pe care o iubesti.Iti spun din experienta ca nu functioneaza, cel putin nu acum.II poti spune ca tu inca il iubesti si preferi sa stati la distanta o perioada pentru a incerca sa-l uiti.Intre timp iesi pe afara, ocupa-te de scoala, gaseste-ti un hobby si pierde-ti timpul cu folos.O sa dispara in timp sentimentele astea de iubire si daca va fi cazul atunci pueti relua o legatura de prietenie, desi nu isi mai are rostul sincer.

| ady9514 a răspuns:

O sa se intoarca la tine. la un moment dat. acum depinde de tine daca o sa il mai primesti sau nu