| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu o nelamurire... mi-am inceput viata sexuala pe 26 decembrie...pe 1 ianuarie am avut un contact sexual neprotejat si partenerul mei nu este sigur daca a ejaculat in mine sau nu, cert este k a ejacular si afara.deci nu putea sa ejaculeze de 2 ori nu? oricum a doua zi am luat Norvelo dar nu am avut nici un simptom, pe 8 ianuarie mi-a venit ciclul...mai devreme pentru ca trebuia sa vina km pe 17...acum suntem in 5 si ink nu a venit dar simt k sanii mei sunt usor mariti si parca mai tari, m-au si dururt zilele trecute, iar eu pana acum nu am mai avut astfel de dureri...eu zic k sanse sa fiu insarcinata nu prea exista... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Putea sa ejaculeze si intravaginal fiindca ejacularea are mai multe jeturi, putand exista intre ele o mica pauza. daca ai luat pilula de a doua zi, nu poti fi insarcinata. Fa-ti totusi un test de sarcina, dar probabilitatea e aproape 0.
Ai probleme probabil din cauza pilulei de a doua zi. Ea este o bomba cu hormoni si iti va da dereglari de lunga durata. Cam 6 lui vei resimti efectele ei negative: ciclu neregulat, imposibilitatea de a te baza pe alta metoda contraceptiva in afara de prezervativ, dureti de sani sau ovare, etc.
Un ginecolog intelept zicea ca o femeie ar trebui sa apeleze la pilula de a doua zi cel mult o data in viata, desi in mod obisnuit se spune ca poti lua chiar una pe an. Mie mi se pare imens sa iei o pastila in fiecare an, practic te dereglezi total si nu se stie inca ce efecte ar putea avea peste 10-20 de ani.

6 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu cred capoti fi insarcinata pentru ca ai spus ca ti-a venit ciclu dupa contact. Faptu ca ti-a mai intarziat poate fi si din cauza stresului, a gandului ca s-ar pute sa fii insarcinata, iar senzatia de marire a sanilor este si pentru ca ai inceput viata sexuala. Nu trebuie sa ai siguranta a faptului ca a ejaculat afara nu este nevoie de o caruta de sperma ca sa ramai insarcinata. Fa un test de sarcina desi nu cred ca esti insarcinata. bafta,

| cami_6226 a răspuns:

Eu nu cred ca esti insarcinata, starea pe care o ai cu dureri de sani este normala pentru o femeie, pentru ca asta esti acum, nu? ai rabdare pana pe 17 si ai sa vezi ca nu esti insarcinata

| zuzuliana a răspuns:

...pentru siguranta fa-ti un test de sarcina...ala de la farmacie...mai bine stii din timp daca esti sau nu sa stii ce sa faci in caz... daca ai avut ghinionul sa ramai... Sper sa ai norocul sa ai raspunsul ca nu esti in sarcinata...Succes...

| yourfriend_1956 a răspuns:

Mai bine fa-ti un test de sarcina e cel mai bine ca sa vezi daca esti sau nu insarcinata

| bombonikme a răspuns:

Fa-ti un test e cel mai bine....desi posibilitatea unei sarcini e minima. iar in legatura cu simptomele pe care le ai sunt fie de la pastile fie u ai inceput sa somatizezi, iti creezi singura simptomele sper sa fie bine tongue

| milly3 a răspuns:

Pt orice eventualitate fa-ti testul, dar mai mult ca sigur nu esti insarcinata...pentru ca toate simptomele sunt mai mult din mintea ta...pentru ca tot timpul stai cu frica asta