| didiDia a întrebat:

As dori sa stiu daca ati discutat vreodata cu parintii/copiii(am scris parinti/copii in functie de cei care raspundeti, daca sunteti copii/adolescenti/tineri care nu au copii sau daca sunteti deja parinti cu copii adolescenti/tineri) vostri/dumneavoastra despre relatiile intime. Si daca da, cum au inceput discutiile? Ati discutat despre protectie, riscuri etc? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

Draga eu am copil mare il cresc singura de cd avea 4 luni de cd am divortat De mic copil noi nu am fost mama si fiu am fost prieteni Eu i-am fost si mama si tata Am lasat rusinea deoparte si i-am explicat tot ce se poate axplica despre viata, sex, protectie si in primul rand descpre CREDINTA si FRICA DE DUMNEZEU Acum nu stiu cat a inteles atunci intelesese dar anturajul l-a dus pe o pista gresita Ma rog la Dumnezeu sa-i dea sanatate si luminarea mintii pentru ca daca nu-si revine nu o sa ajunga bine Acum totul depinde de el Discutiile in general sunt cam asa - lasi rusinea de o parte si incepi sa-i explici dar copii gresesc enorm pentru ca nu ia in serios ce ii spune un parinte este mai bun ce aude la prieten Niciodata copilul nu o sa inteleaga ca cel care-l iubeste cu adevarat si-i vrea binele este parintele ( bineinteles care este parinte nu cel care abandoneaza copilul si pe urma apare dupa 20 sau 30 ani si-si cere dreptul de parinte) Cel care va avea de suferit daca nu asculta este numai COPILUL

2 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Multumesc

| cokocosmy a răspuns:

Da is adolescenta si da am vorbit cu mama si tata de la cand aveam 11 ani happy serios fara gluma happy acum discut doar cu mama despre asta happy ca ea ii mai intelegatoare cand nu-i nervoasa yawn pai simplu am mers la mama si am intrebat-o daca are timp sa discut cu ea ea o avut am intrebat-o 1.cand ii mai bine sa o fac cand simt din inima ca el ii respectivu sau sa ma iau dupa minte mama mi-a zis clar fa ce simti te inteleg si de multe ori mintea te insala si inima nu se referea ca mintea ta iti cam zice uneori: trebuie sa o fac toti or fact eu nu chiar trebuie gasesti vreun aurolac o faci ajungi sa regreti
sau inima care mai zice : ba deci pa asta nul cunosc n-am incredere deplina n-am de ce sa ma avant nu simt sa fiu pregatita sa o fac cu el.2. am intrebat-o cand ii bine cand intreaba prima oara daca vreau sau a 2 a oara mama o zis ca de obicei a 2 a oara ca poate intaia esti presata de emoti si nu sti sa faci
3.am intrebat de protectie cum zici u mi-a zis ca nu-i stres is anticonceptionale prezervative toate tampenile sa nu ramai gravida si cum sti prezervativ te apara de
BTS{boli cu transmitere sexuala} mi-a zis ca mai ii si pastila d a2 a zi si etc.4.riscurile : sifilis sida gonoree si asa ceva daca nu te protejezi si riscu sa ramai gravida sau sa ajungi sa rgreti ca nu e el alesu.
de aceea ii mai bine sa petreci un timp cu pers de langa tine sa o cunosti ft bine dupa accea sa te gandesti daca ii alesu el sau nu daca nu ii mai astepti nimeni nu o murit ca o mai asteptat eu inca n-am facut-o sincer si nu ma grabesc ca nu am s-o fac ca si altele au facut-o si in plus vorbesc cu mama deschis de ce ma framantahappy ai grija daca vrei sa vorbesti cu mama ta spune-i cad nu-i nervoasa si cand are timphappysucces:*