Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum cultivati relatiile de prietenie in situatia in care sunteti casatoriti? Va intalniti numai in cupluri? Va mai intalniti si intre fete sau baieti fara sotul sau sotia? Sunteti prea ocupat cu munca si familia ca sa mai intretineti relatii de prietenie?
Pe scurt, cum arata la voi dinamica relatiilor sociale in situatia in care sunteti casatorit, cu sau fara copii?

(Daca sunteti adolescenti, puteti spune ce observati la parintii vostri.)

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Iti spun din perspectiva unei persoane casatorite: trebuie sa stii cum sa iti organizezi timpul ca sa poti sa te bucuri si de prieteni si de familie.

Noi iesim si in cuplu, dar si separat, si cu fete si cu baieti. Intr-adevar, e mai greu pentru ca trebuie sa ne sincronizam toti, dar macar o data pe saptamana tot ne vedem. Este important sa mentii legatura cu prietenii, mai ales cand acestia sunt foarte apropiati.

Nu cred ca e ok sa fii doar tu cu sotul/sotia, fara nici un alt pic de socializare (in afara de familie si colegii de munca). Poate pentru o perioada scurta e ceea ce iti doresti, dar pe termen lung e posibil sa nu mai crezi la fel. Apar monotonia si automatismul si va veni un timp cand vei vrea sa iesi din aceasta bucla. Prietenii se pot indeparta si apoi poate fi tarziu sa reiei legaturile.

Pa.

3 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu sunt mai idealist.Acesta e raspunsul meu pe care l-am scris cu inima pentru tine aurelie:

Casatoria trebuie initiata de doi oameni care se iubesc,care nu pot trai unul fara altul,pentru care celalalt inseamna totul.
Nu sunt casatorit,dar daca ar fi sa ma casatoresc vreodata, as face-o cu o persoana care daca mi-ar propune sa traim singuri pentru tot restul vietii pe o insula pustie, as accepta.Ea ar fi lumea mea, iar toate celelalte lucruri viata sociala, bani ar pali in fata iubirii mele uriase.Pentru mine femeia pe care o iubesc este viata mea sociala.
Totusi,n-as pierde legatura cu prietenii,dar cel pe care il iubesti e pe primul loc.
Mai sunt si relatii in care o femeie se casatoreste cu un barbat pentru siguranta, stabilitate financiara si alte minuni.Un timp merge bine, dar dupa simte nevoia sa scape de limitele casniciei ei/lui si cauta prieteni si "prieteni".
Iubirea este un proces de autosugestie, cei ce se iubesc au drept de viata si de moarte unul asupra celuilaltithinking

Totusi, nu te lua dupa mine ca am 7 ani si nu stiu multe.

| Lawliet14 a răspuns:

Serviciu si acasa. Restul, ce mai vrea femeia. Mai propun si eu dar nu sunt foarte obositor si nu e obligata insa daca e ceva ce conteaza uneori ar fi frumos sa mai vina.

| Tina88 a răspuns:

Noi ne vedem cu prietenii nostri, cupluri si ei... Dar erau single candva si nu era nici o problema happy ramane cam acelasi lucru doar ca se planuieste cu o zi, doua inainte activitatea respectiva. Ne-am cam pastrat aceeasi prieteni.