| Gabry a întrebat:

Deschideti-va inima si raspundeti la urmatoarea intrebare:
Cum trebuie sa fie o mama adevarata?
Vezi la televizor mame care isi urasc copiii, care vor cu orice pret sa scape de ei! Cum a fost un caz "bebelus aruncat de la etajul 8 de catre propria mama" si inca mai misca... un caz socant, stiu! Exista mame care se descarca pe proprii copii, sau am citit undeva ca o mama i-a spus propriului copil "daca nu erai tu, acum as fi ajuns mare... si as fi avut o gramada de bani"! La urma urmei copilul nu are nici o vina ca s-a nascut!
Considerati ca mamele voastre au fost cele mai bune, ca v-au educat asa cum trebuie? Si v-ati dori sa puteti fi la fel de buni ca parinti si sa oferiti aceeasi educatie copiilor vostri?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu sunt mama a doi copii si ei considera ca, am fost si sunt o mama minunata, mi-au declarat acest lucru de multe ori si in acest caz, cred ca este o apreciere sincera. Sunt prietena cu copii mei, comunicam dese ori si ne sprijinim unii pe altii atunci cand ne este mai greu.
Am fost crescuta de mama mea, care acum ma veghiaza din ceruri si care, s-a starduit sa devin un om responsabil si m-a educat in spiritul dreptatii si adevarului.
Mamele despre care vorbesti tu, ca isi arunca copii, ii maltrateaza, si-si descarca nervii pe ei, sunt femei abrutizate de munca, fara perspectiva, inculte si fara frica lui Dumnezeu.
O mama adevarata pune interesele copiilor pe primul plan si face tot ce este necesar pentru a-i iubi, ingriji, educa si proteja pentru ca apoi, sa-si poata lua locul in societate ca persoane demne de specia umana.
Daca ai dorit sa-ti intemeiezi o familie, atunci ai resonsabilitatea de a ocroti tinerele vlastare ce "rasar" in casa ta si sa dai dovada ca esti binecuvantat si in acelasi timp obligat, sa fii la inaltime, facand fata atibutiilor de serviciu, de mama si de sotie, pentru ca mama este flacara la care "incalzeste si lumineaza" caminul, casa familiala. Iti doresc sa fii o mama minunata si sa ai parte de copii buni si sanatosi.

20 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu si sotul meu avem 5 copii, sunt prietenii nostri cei mai buni, intotdeauna ne-au spus toate problemele cu care s-au confruntat, ne-au cerut sfatul si i-am invatat sa aiba incredere in ei.

| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea dar copii care isi urasc mama desi a facut tot ce a stat in puterile ei sa l creasca si acum la 20 si ceva de ani spune ca uraste mama?/pentru ca,,,, iubita asa ma vede...cum e .desi nu sfatuiesc pe nimeni sa nu faca copii pentru ca [daca in viata nu dai nastere la un copi ]si nu faci o casa degeaba ai trait.acum vin cu alt proverb[cine are sai traiasca. cine nu sa nu-i doreasca]

| mioara a răspuns:

O mama adevarata, este cea care isi pastreaza copii si nu ii da, ii educa si ii creste.

| elyssa20 a răspuns:

Nu cred ca mi-ar ajunge toata viata ca sa ii multumesc mamei mele pentru tot ce a facut pentru mine si fratii mei, ca ne-a crescut pe totii cum a putut mai bine (suntem 4 fratii), niciodata nu a facut diferente intre noi si si-a luat de la gura si ea si tata ca sa avem de toate. mama te iubesc, iar cu celelalte mame de care zici ca isi omoara copii alea nu se pot numi mame, le-a placut sa dea din fund si atat(scuze limbaju)tongue

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Aceste femei nu pot fi numite mame cum sa iti omori propiul copil al tau sincer nu au inima
Pe cand alte femei ce nu si-ar dori sa faca un copil si altele nu stiu cum sa scape mai repede de copii

Jalnic astea ar trebuie spanzurate

Eu cand m-am nascut cu multe probleme ce trebuie mama sa ma omoare din contra a luptat cu mine, a umblat cu mine prin spitale pe cand alta poate m-ar fi abandonat

| inna a răspuns:

Nu stiu cum trebuie sa fie o mama adevarata din experienta pentru ca nu sunt, dar eu am acasa un exemplu foarte bun : mama mea, pe care o admir si o apreciez pentru ror ce a facut si afce in continuare pentru mine: sprijin neconditionat si iubire neconditionata.winking

| Klara a răspuns:

Mama adevarata...hmmm. in primul rand sa nu fie genul: carnetul la control ca te crap angry. Sa nu te verifice tot timpul (adica...deloc), sa nu se bage in viata ta, sa nu-ti asculte convorbirile sau sa umble-n messu' tau, s. a. m. d. Aia deja nu mai e mamarolling on the floor E instrumentul viu de tortura. Dar vorbind de mama ideala... o tipa cool asa ca tine, care se coboara la mintea ta de adolescent, nepunand in practica teoriile comuniste din vremea ei.

| Alissa193 a răspuns:

Nu am indeajuns cuvinte pentru ai multumi MAMEI mele pentru ceea ce a facut si face pentru mine.Este mama ideala pe care o iubesc enorm. Ea ma invatat tot ce stiu.Cu ea pot vorbi despre orice:de la baieti-la note rele-dragoste-sex-dezamagire.Corect a spus cel care a afirmat ca MAMA NU TE VA TRADA NICIODATA! O iubesc foarte mult.sunt sigura ca a pus mult suflet in educatia mea si doar datorita ei am ajuns cine sunt.As vrea ca copii mei sa semene cu ea si in orice caz m-a invatat ce inseamna si cum se educa cu adevarat copii. Iubiti-va mama caci ea e cea mai scumpa fiinta din lume!

| Roxana_6190 a răspuns:

Eu cred ca mama mea este foarte buna si daca cateodata nu ma lasa sa fac ceva...are un scop anume(care este in favoarea mea)! MSi da as vrea sa fiu la fel de dragastoasa si iubitoare ca mama mea!(stiu de unde te-ai insprat...)Pa-pa!happy

| sasha a răspuns:

In primul rand trebuie sa fie mama...asta spune totul, iar ce sa zic de acele mame care numai mame nu sunt, rusine, unele femei se chinuie sa dea viata unui copil iar altele fac copii numai pentru alocatzie.

| roxyema a răspuns:

Eu pot sa zic ca nu vreau copii...sunt fff greu de crescut.am o sora mik si mama mea e fff ocupata cu ea.are 7 lunibig grin. dar mama perfecta as zice ca ar tb sati ofere multa dragoste.sa ai incredere in ea...si fie deschisa...sa stie ce e cel mai bine si sa nusi raneasca niciodata copilul ...in special cu vorbe cu care isin ranesc profund copii...sa ii sustina in tot...si cam atat:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu nu pot fi mama, da cred ca trebuie sa stie sa prajeasca si ea cartofi. Daca as mai fi copil, asta ar fi proba de foc pentru eabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MAMA. Eu cred ca toate mamele sunt perfecte. Anumite anomalii ca cea descrisa de tine este normal sa apara. Nimeni nu incearca sa inteleafa psihic o femeie care face asa ceva. Bine inteles ca nu este nici de cum de scuzat, dar poate sufera de anumite dereglari psihice. Orice mama cred ca isi iubeste copilul si viceversa. Poate aparea respingere si din partea copilului sunt destule cazuri in care copii isi bat parinti. Dar nu e bine sa aducem in discutie aceste cazuri. Sa ne traiasca parinti si copii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sunt la fel de bun ca parinte pentru copii mei.si nu numai mama a fost un parinte bun pentru mine, ci si tatal meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt mine mama mea este cea mai buna din lumea cand am venit pe lume ea a fost singura care ma protejat.Acum datorita ei eu sunt mare si masimt cel mai norocos colip de pe lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da doar sai oferim mai si bine!

| Xpressurself a răspuns:

La televizor se vinde scandal pentru ca asta face audienta. Nu vei vedea repede ceva bun la tv. Mai mult decat raspunsul pe care l-ai ales castigator nu cred ca am de spus. Trebuie sa fii cea mai buna prietena a lorsi sa comunici deschis cu ei pentru a-i intelege. Cand ii pedepsesti fara ca ei sa inteleaga de ce se indeparteaza de tine si nu mai comunica. Cred ca pentru unele persoane este indicat sa se imprieteneasca cu un psiholog daca chiar nu se descurca sau macar cu o mama care are succes.

| Alinaga a răspuns:

O mama ideala este cea care se apropie de tine care incearca sa te asculte sa te inteleaga si sa nu ti interzica apropae orice sa te lasse sa alegi singur intre bine si rau si sa te indrume dar nu sa te oblige sa nu te jigneasca zilnic s anul te blesteme cum face a mea sau sa ti scoata ochii de cat a investit in tine pana la varsta astya si ca sunt o povara.ii sunt datoare ca m-a crescut da eu imi urasc mama

| ValyMha a răspuns:

La mine mama nu e deloc asa imi doreste sa mor chiar mi-a zis asta in fata si multe altele daca nu ar fi tata cred ca as duce o viata de caine cu "mama" eu cred ca ea nici nu este mama mea reala nu stiu nu sunt sigur dar la felul in care ma uraste ma face sa cred din ce in ce mai mult ca asta nu e mama mea reala.

| crashburn a răspuns:

Cu toate ca nu prea ma inteleg uneori cu mama stiu ca in viitor o sa ii multumesc pentru educatia pe care mi-a dat-o, si nu mai zis niciodata ca daca nu eram eu ea ar fi fost nu stiu ce...