| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste pareri de la oameni mai normali si care gandesc si au rabdare sa citeasca.
Am facut revelul 2010, cu niste prieteni de pe strada (eram clasa a10a). M-am "combinat" cu un baiat care a fost primul meu prieten din clasa a5a[ar fi fost a2a oara cand am prieten si tot pe el ]
Am fost aproape 6 luni impreuna, se purta exemplar, ne intelegeam bine, doar ca ne vedeam la sfarsit de saptamana deoarece eu stateam in oras si in weekend mergeam la sat de unde era si el, la vreo 10 km de oras (stiu, nu e mare distanta) si nu imi zicea niciodata sa ne vedem in oras, ca doar faceam scoala in acelasi oras.(asta am realizat mai tarziu, atunci eram prea indragostita ca sa realizez ceva)
In ultima luna imi zicea des ca ma iubeste, pana a venit majoratul unui prieten.Acolo a incercat sa o facem, incercand si in acelasi timp intrebandu-ma (atunci aveam 17 ani jumate), dar eu nu am acceptat, nu eram pregatita si nu mi-a zis nimic, ca se supara sau ne despartim.
A urmat o saptamana grea pentru ca se indeparta tot mai mult de mine si il simteam tot mai rece.
Dupa exact 7 zile ne-am despartit si dupa cateva zile de la despartire se stia in tot satul ca a facut-o cu o cu*va. Ea mai era cu cativa, dar pe el nu-l deranja chestia asta.
In ultimele 4 zile evita sa ne vedem, pana intr-o zi cand am trecut pe strada unul pe langa altul si nici unul din noi nu a salutatstraight face(a fost un sentiment ciudat si inca mi-l amintesc).
Seara vorbeam prin mesaje, imi spunea ca vrea pauza si cand il intrebam daca e sigur imi spunea ca nu si sa nu il bag in seama, ca tine la mine etc.
A venit in sfarsit ziua cand ne-am despartit, i-am zis ca daca vrea pauza sa o ia, dar de impacare nici vorba. Mi-a zis ca sunt prea buna pentru el si ca nu ma merita si chestii (oricum a fost vrajeala, cred eu).
Sunt foarte buna prietena cu cercul lui de prieteni, ne stim de mici(de atunci am mai iesit cu ei foarte raaar, dar el e foarte schimbat, daca sunt eu pe acolo abia vorbeste, abia rade etc).
Parintii mei stiau de noi si cand ne-am despartit pentru mine a fost ca si sfarsitul lumii si plangeam si maica-mea tot spunea ca se va intoarce si ca va regreta intr-o buna zi.
De atunci a trecut un an si ceva, de revelion de fac 2, si nu vad nici un semn sau ceva din partea lui.De atunci mentionez ca nu cred ca a mai avut vreo prietena serioasa. Eventual se distra cu una si cu alta.
Pe timpurile alea era un fel de vagabont, ca nu pot sa zic ca se droga sau chestii din astea dar totusi umbla noptile, etc.

Acum intrebarile mele sunt :
1 ) Oare a putut sa stea 6 luni cu mine doar ca sa o faca cu mine?
2 ) Chiar nu a mai putut sa ma astepte? [unii imi spuneau "cat sa te mai astepte daca tu dupa 6 luni nu i-ai dat nimic?"] - mie nu mi se pare corect sa imi pierd virginitatea cu cineva pentru ca asa vrea el oh go on
3 ) Oare in 6 luni nu se poate atasa un baiat de o fata, chiar asa de indiferent sa fi dupa ce imparti si bune si rele cu o fata care te iubeste, iti spune si vezi si tu asta?
4 ) De ce oare nu s-a produs niciodata " intoarcerea" dupa ce a fost la aia?
5 ) Oare de ce nu ma mai cauta macar ca sa fim prieteni? Nu cred ca stie ca am prieten, dar si daca ar stii nu l-ar interesa.

Sunt niste intrebari la care ma mai gandesc cateodata, dar la el nu, deoarece acum sunt cu un baiat minunat si nu l-as lasa pentru nimic in lume.

Acum daca ne vedem pe strada ne salutam, doar atat.De cand nu mai suntem impreuna cred, ca prin martie am mai vorbit asa foarte sec prin mesaje, dar in rest nu avem nici o tangenta.

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi! Voturi + funda.

Răspuns Câştigător
| AnnaS98 a răspuns:

1. daca vroia sa si-o traga cu tine nu astepta atata. lua mai devreme o curva si gatawinking
2.e complicat cu baietii. ei gred ca daca au o relatie de cateva luni sunt gata sa o faca. cred si sper ca era beat. daca nu, poate ca a vrut sa profite de ocazia cu majoratu' si sa o faca pentru ca alta seara nu gasea sau ceva. si faza cu curva... mai mult ca sigur a facut-o pentru ca tu l-ai refuzat si vroia sa te faca geloasa.e ok.
3.nu prea inteleg ce vrei sa intrebi. dar incerc sa-ti dau un raspuns la ceea ce pricep eu. viata merge inainte si daca stai si bociferezi dupa unu si altu n-ai facut niciun ****. doar traiesti din trecut. acum e acum, urmeaza viitorul. daca el nu te merita, si chiar el a zis-o da'l dracu!
4. baiatul asta nu e facut pentru o relatie serioasa si cred ca asa sunt mai multi tipi, nu doar el. se pare ca el cauta aventuri nu relatii stabile sau altele. daca i-ai spus ca o s-o faci cand vei fi pregatita, cred ca el a loat totul ca pe un "niciodata, inainte de noaptea nuntii" sau ceva. tot ce e posibil ca tipul sa fi vrut sa treceti mai departe si daca u l-ai refuzat... intelegi si tu... sad
5.la cata harjonala a fost, cred ca e bine cum ati ramas acum. faza cu "ramanem prieteni" e doar in filme. de obicei pentru ca nu poti sa nu te abtii sa vb de fata cu el/ea ca nu stiu ce ati facut sau nu stiu ce v-a facut sa va despartiti.

ai scris ceva, sper ca te-am ajutat, multa bafta. da-l incolo. cum ai zis ai un tip care nu l-ai lasa pentru nimic in lume. asta-i iubire adevaratawinking funda?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Mi-e sila sa incerc sa-ti raspund la toate intrebarile, mai ales pentru ca nu stie nimeni ce e in capul fiecarui individ in parte.
In alta ordine de idei, am remarcat ceva. Spui ca esti cu acest baiat minunat pe care nu l-ai lasa pentru nimic in lume. Ma intreb, el stie ca tu inca esti indragostita lulea de fostul prieten, la care te-ai intoarce fara sa eziti, daca ti-ar da cel mai mic semn?

| wildthing a răspuns:

@ Mademoiselle92
Si faptul ca te gandesti la el indeajuns de mult incat sa-i dedici un intreg roman pe TPU, ce inseamna oare? Eu asa stiu, ca atunci cand iubesti pe cineva, nu te mai intereseaza absolut deloc trecutul. Ei bine papushe, tu nu esti deloc indiferenta fata de trecut.winking

| bia0000 a răspuns:

Treci peste 'winking

| lorycykcl a răspuns:

1) Probabil.
2) Unii baieti isi au puterea de a rabda in pantaloni si nu-si mai folosesc si creierul. E foarte bine ca nu ai cedat. E corpul tau si poti sa-ti iei singura deciziile, nu te lasa influentata.
3) Poate s-a atasat de tine si de asta te-a lasat. Poate s-a gandit ca meriti ceva mai bun, ca meriti sa fii fericita.
4) Atata timp cat obtine ce vrea este multumit, de ce sa se intoarca la fata care intre picioare nu l-a primit?
5) Nu cred ca ati putea fi prieteni, pentru ca ar fi greu pentru amandoi, iar sentimentele tale ar deveni confuze plus ca orgoliul baiatului e mare si nu o sa renunte usor la el. E mai bine asa, pentru tine, pentru voi.
Daca ai prieten, lasa trecutul in urma, la ce bun sa te gandesti la un baiat care nu te merita si care ti-a facut zile fripte? Faptul ca inca te mai framanti pentru ce a fost inseamna ca rana ta e inca nevindecata... ti-a ramas deschisa, ori ai o cicatrice urata. Lasa-te vindecata, iubeste ca sa fii iubita si cel mai important lasa trecutul in urma ca sa te poti bucura de prezent si sa te poti gandi linistita la viitor. succes

| Delia_7017 a răspuns:

Da-l in pla. uita-l! da, este posibil sa stea cu tine in mod "oficial" 6 luni numai ca sa..., si pe langa sa aiba inca vreo 3-4 fete.Era si culmea sa se intoarca!

| KikiRiki98 a răspuns:

Eu cred ca e bine acum asa cum e, doar va saluati, sunteti niste prieteni si acum ca tu ai pe cineva mai bun e chiar o chestie tarewinkinghappy
Acum sa iti raspund la intrebarilaughing:
1)Sincer nu cred ca te iubeste si nu te meritahappy
2)Ai mare dreptate
3)E indiferent pentru ca si-a "gasit" pe alta cu care sa se joace.Mie una nu imi plac genul asta de baietistraight face
4)"Intoarcerea" nu s-a produs pentru. ca este un alti tip, s-ai zicem asa care sta cu o fata si dupa aceea o paraseste si numai si-a batut joc de ea.
5)Pt. ca nu-i pasa. poate ca acea fata a fost dispusa sa-si piarda virginitatea pentru un baiat, care sunt sigura ca o va parasi
Lui nu-i pasa de tine, nici tie sa nu-ti pese! Si daca poti fai ciuda cea tiai facuit un prieten nouhappybig grin
Iti doresc multa bafta si fericire>big grin

| only me a răspuns:

Uau. interesanta poveste, ce pot sa spun? uneori baietii au o atitudine foarte inexplicabila, mai ales cand vine vorba de relatii sau de acea ''indiferenta'' care pentru ei e normala, iar pe noi ne enerveaza incredibil de tare. iar raspunsurile.
1.in general baietii sunt putin obsedata dupa sex, insa nu cred ca ar fi in stare sa stea 6 luni cu o fata doar ca sa si`o puna cu ea. iar daca el spune ca intr-adevar te-a iubit, inseamna ca intr-adevar e asa.
2.hm, daca te iubea chiar atat de mult pe cat sustinea, ar fi trebuit sa astepte, desi naah, 6 luni totusi e f mult timp iar tu erai destul de marethinking
3. poate ca nu ''atasatul'' era o problema, poate s`a simtit aiurea ca a incercat sau l-a deranjat ca tu nu ai vrut sa fii cu el si ca l`ai refuzat.
4.cum spuneam, capitolul ''indiferenta'' la baietii este absolut inexplicabil iar ei nu sunt genul care sa spuna ''vai cat mi`e de dor de ea!'' chiar daca o simt.
5.nu ai de unde sa stii ca nu il intereseaza. poate inca ii mai pasa(nu la modul de 'a iubi'), sau pur si simplu relatiile pentru el nu inseamna atat de mult si nu accepta termenul de prietenie dupa o despartire.
Btw: ma bucur ca ai gasit pe cineva minunat, pe care sa nu il lasi pentru nimic in lume.happy

| Rush a răspuns:

Pai, golanu ala sau ce era nu i-a pasat de tine, a facut-o doar pentru distractie proprie, deci e un ratat egoist.
Si nu te cauta sau nu se mai intereseaza de tine fiindca nu ii pasa, ca muuuuuuulti altii, doar fac 1 data si gata, uita...
Bine ca ti-ai gasit alt prieten/iubit, si pe laba-trista ala (scuze) n-am ce sa iti zic, doar uital si ignora-l ca e un ratat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ wildthing : n-am zis ca m-as intoarce la el! doar intrebam daca un om poate fi asa indiferent sa uite tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ wildthing : da, "il iubesc". Daca zici asta atunci de ce nu ma duc afara sa ma intalnesc des cu el? De ce nu il sun daca mi-o fi dor de el? De ce nu vorbim prin mesaje?
Nu mai are omul voie sa fie curios oare cum se poate schimba o persoana asa de mult, ca se interpreteaza.

| kidomw a răspuns:

Lasa-l, nu te merita. Din cate am inteles din ce ai citit tu, te-a parasit fiindca nu ai vrut sa faci sex cu el. Daca te iubea cu adevarat te intelegea si astepta. Nu mai vrea sa fiti nici macar prieteni probabil datorita faptului ca are o oarecare constiinta care il apasa, cand se gandeste la ce a facut si poate nu mai vrea sa aiba de-a face cu tine. Crede-ma, nu are rost sa iti mai bati capul cu el.

| SecondFirst a răspuns:

Voi fetele priviti sexul ca pe ceva "extra", pe cand, pentru noi baietii este ceva normal... ceva ce trebuie sa se intample. Exact cum voi credeti ca un baiat poate astepta daca te iubeste exact asa credem si noi ca o fata face sex cu tine mai ales daca te iubeste,neavand nici un motiv sa nu o faca.

La varsta aceea,daca un baiat sta atata timp cu o fata si nu face nimic,pretenii lui sigur fac misto de el pe tema asta(mai ales ca ai zis ca era mai vagabond,(ceea ce e tipic pentru ei,pentru vagabonzi,si mai ales la acea varsta,crede-ma!),iar pentru un baiat e foarte greu sa treaca peste un astfel de misto, timp indelungat(deoarece, fac pariu, ca bataia de joc pe seama lui a inceput dupa vreo 2-3 luni dupa ce s-a "combinat" cu tine,prietenii considerandu-l un "pampalau",etc pentru ca nu a "marcat" intr-un timp asa de lung). Desi poate nu crezi,sau nu poti intelege cum de e asa ceva posibil, insultele acestea ranesc enorm de mult un baiat.Si nu numai bataia de joc a prietenilor te face sa renunti la o astfel de relatie ci si faptul ca pur si simplu te saturi sa astepti sa primesti ceva si de fapt sa nu primesti, asa ca te apuci sa cauti in alta parte (de acolo acea distantare a lui).Iar cand gasesti iti aduci aminte ce bine e si de aceea decizi sa intrerupi o relatie decat sa "stai pe banca" din nou. Faptul ca nu a mai vrut sa va mai vedeti si nu prea va mai salutati din cauza lui e pentru ca el te iubea si stia ca daca o sa continuati sa vorbiti nu poate sa te uite.Tot din cauza iubirii si acea mica rusine, retinere, cand erai in preajma lui si a cercului vostru de prieteni, deoarece iubirea nu trece cu una cu doua.
Va garantez ca 95% dintre baietii care au intrerupt o relatie din cauza sexului asa au gandit, fie ca ma credeti fie ca nu, fie ca ei vor sa recunoasca fie ca nu.

Acuma am si eu o intrebare ...de ce ai refuzat,desi ziceai ca se comporta exemplar,desi ziceai ca il iubesti, desi a trecut jumatate de an, ceea ce la un baiat care obisnuia sa fie mai vagabond e un timp indelungat...