| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ies dintr-o relatie.il iubesc dar nu mai am putere. dupa fiecare cearta eu sunt cea care cauta impacare si incearca sa aduca lucrurile la normal.sunt cu el de 1 an si 8 luni, avem o relatie bazata pe respect si incredere doar ca el este o persoana rece si o data ce ne certam (de cele mai multe ori de la nimicuri!) parca se inchide in el.nu mai pot ca eu mereu sa incerc sa-l impac, vreau sa vad si ceva din partea lui, doar ca stiu ca orgoliul lui nu-i permite asta. Vreau sa ies din relatie dar nu stiu daca sunt suficient de puternica ca sa trec peste despartirea asta. Poate daca nu mi-as fi inceput viata sexuala cu el mi-ar fi fost mai usor.Ma intreb daca o sa pot s mai am o relatie serioasa si bazata pe incredere cu altcineva, daca o sa ma respecte si o sa ma accepte;(( nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| lindsay a răspuns:

Buna!
Relatia pe care o ai cu el, asa cum este acum, nu este una sanatoasa. Nu pentru tine. Nu mi-ai mentionat varsta insa oricat ai avea, situatia e aceeasi. Nu stii inca, insa vei afla mai tarziu in viata ca nu orice relatie merita traita si de asemenea vei realiza ca nu el iti face viata mai frumoasa ci sentimentele tale pentru el. Aceste sentimente le vei avea intr-o zi pentru altcineva. Faptul ca ti-ai inceput viata sexuala cu el nu are prea mare importanta, crede-ma. Da, pe moment ti se pare ca e ceva extraordinar si dupa fiecare cearta, cand tu te umilesti si iti spui "ii mai dau o sansa, imi cer eu scuze de data asta, lasa ca va veni si randul lui", relatia e mai frumoasa si se poarta si mai frumos si dragostea si sentimentele st mai puternice. Pana la urmatoarea cearta. Niciodata nu rezista. De ce? Pentru ca asa e firea lui, pentru ca tu tii prea mult la el, pentru ca el e altfel fata de tine.
Cu fiecare cearta, tu lasi putin mai mult de la tine. Cu fiecare cearta, tu te pierzi ca persoana. Gandeste-te bine daca merita sau nu pentru ca a trecut deja ceva timp. Sa nu te trezesti peste ceva timp nemaistiind cine esti tu cine e el, pierduta de tot in propria viata.
Iti spun atat: O relatie ca asta poate sa faca 2 lucruri: ori sa te intareasca, sa-ti dezvolte un caracter puternic si o personalitate si sa ajungi o persoana mai buna care nu va mai trebui sa se intrebe intr-o zi "oare sunt indeajuns de puternica fara el?", ori sa te distruga.
Nu iti spun lucrurile acestea ca sa te sperii, Doamne fereste, nu am astfel de intentii. Stiu insa despre ce vorbesc.
Nu iti spun "desparte-te de el", nu iti spun nici "stai cu el, rezista".
Am incercat doar sa-ti explic unde esti acum si care iti sunt optiunile. Aceasta situatie e diferita pentru fiecare om in parte, asa ca iti urez mult noroc, putere si fa alegerea corecta PENTRU TINE! Nu pentru altii.

9 răspunsuri:
| MishikiCrisy a răspuns:

Pai spune-i ce te deranjeaza la el si ca daca nu lasa orgoliul la o parte o sa va despartiti (ii zici doar ca amenintare), daca tot continua inseamna ca nu te mai respecta si atunci relatia voastra nu mai are motiv sa continuie.
Si cu siguranta o sa mai ai o relatie serioasa si bazata pe incredere, poate chiar mai buna ca prima! big grin

| cosmin2344 a răspuns:

Oricat iti va parea de dureros,afla ca el nu te iubeste. indiferenta lui te va ucide tocmai pentru ca el,inconstient de ceea ce face prin a fi nepasator,iti creste neveio ta de el si a-l maguli tot timpul,,da-i o palma si trezeste-l la viata,, adica,arata-i femeia ce se ascunde in adancurile asufletului tau,curtezana,vampa pe care ochii lui ironici nu o poate vedea. stai in preajma mai multor baieti,barbati si fa in asa fel ca el sa auda,sa te vada chiar, si-atunci crede-ma pe cuvant ca vei avea o revelatie. doar ca, schimbandu-se situatia categoric, ori devenind un cersetor de iubire, il vei parasi total si definitiv..sunt legi nescrise dar care se respecta si pe care nu le vei invata decat pangand cazand si-apoi ridicandu-te. cu bine

| neutrino a răspuns:

Povestea ta este clasica, din nou un baiat a pacalit o fata ( cu voia ei!) si acum nu stie ce sa faca. Baiatul si-a atins scopul si acum nu stie, sau nu este capabil sa-ti spuna adevarul, ca relatia voastra nu mai are viitor. De acum inainte, toti prietenii pe care ii vei avea, vor dori de la tine numai sex, si se vor intreba cati au fost inaintea lor. Indiferent ce le vei spune, nimeni nu te va crede. Asa e in viata.

| usuk a răspuns:

Daca o sa poti avea o relatie si cu altcineva? esti urata? batrana? sluta?
pai si atunci? ia incearca sa vezi.

| nury a răspuns (pentru usuk):

happy nici una din astea.pur si simplu e o chestie legata de caracterul meu, as vrea sa am un singur barbat (stiu ca e o idee invechita) dar asta e.

| KinderBeeeib a răspuns:

Cu timpul il vei uita daca-l lasi dar poate se va schimba mai acorda-i o sansa daca simti nevoia.

| Turdeanul a răspuns:

Despartete cat mai repede de el poate o sa ajunga la limita si o sa te loveasca

| shhadow a răspuns:

De ce ai o gandire asa de negativa? Cum sa nu poti sa ai alta relatie? Pana ne gasim persoana potrivita trecem prin multe relatii, care mai de care mai frumoase, interesante.
O asemenea relatie cum ai tu nu face nimic altceva decat sa te supere, sa te faca sa te agiti, probabil degeaba.
Ce-i drept este ca ai petrecut mult timp alaturi de el si poate acest lucru te face sa te mai gandesti in legatura cu aceasta alegere, dar zic sa o iei asa : Stai un pic si te gandesti ce ai de pierdut daca te desparti de el si ce avantaje ai. Asta te va face sa iei mai repede o decizie. Tu stii ce-i mai bine pentru tine!

| clarvazatorul2000 a răspuns:

Te sfatui sa ramii cu el, dar daca simti nevoia de al lasa, fa-o