| anonim_4396 a întrebat:

Sunt atat de trista..nustiu ce sa mai cred.sunt intr-o relatie de 1 an si 8 luni cu un baiat.aceasta relatie s-a bazat pe respect,incredere,mare incredere! dar, totusi de la multe nimicuri ne-am certat, si certurile astea au schimbat relatia noastra.in fine,problema este ca acum e bine intre noi doar cand nu sunt certuri,dar daca apare vreo cearta practic nu face nimic ca sa ne impacam,mereu eu sunt cea care incearca sa vorbeasca,sa readuca lucrurile la normal.e bun si simt ca tine la mine doar cand "totul e bine",dar daca ne certam iar de la vreun fleac, nu face nimic in privinta asta, simt ca este indiferent.de multe ori nu ma simt bine in relatia asta, simt ca nu sunt apreciata si inteleasa atat cat merit.de multe ori ma gandesc la viitorul acestei relatii.mi-am inceput si viata sexuala cu el si acest lucru ma leaga de el sad sunt mai de moda veche, am avut un ideal,am vrut sa am un singur barbat in viata,dar, de multe ori ma conving ca nu o sa fiu fericita cu el, si nu stiu ce sa fac in privita asta.incerc sa ma conving ca am toata viata inainte,ca nu merita sa stau intr-o relatie in care nu sunt sigura de sentimentele lui, ca nu merit sa fiu atat de putin apreciata dupa ce am pus totul in relatia asta, dar...crying(((((((((

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Îmi place mult cum ți-ai expus povestea și-ți înțeleg pe deplin nemulțumirea. E clar că cel puțin tu iubești cu adevărat. Poate că și el te iubește dar profită puțin de slăbiciunea ta. Eu cred că dacă vă simțiți bine împreună iar singura ta îndoială cu privire la dragostea lui față de tine e doar atunci când vă certați căci e indiferent și nu face nici un pas spre împăcare, se poate rezolva iar tu merită să lupți pentru asta.
Nu e rău deloc să faci compromisuri în dragoste și să renunți la orgolii dar uneori nu trebuie nici să exagerezi căci natura umană are o mică mască de drăcușor pe care o mai poartă câteodată.
Părerea mea că micile dispute care uneori pot degenera în certuri, nu prea le putem evita însă pentru a te scăpa de aceste gânduri care te frământă trebuie să pui puțin piciorul în prag și să încerci să te abții în a fi tu prima care caută reconciliere.
Mușcă-ți buza la următoarea ceartă și lasă-l pe el să facă un pas. Înarmeazăte cu răbdare și așteaptă; o zi, două, o săptămână chiar o lună. E al dracu' de greu dar numai așa poți să rezolvi această problemă. Dacă într-adevăr simte ceva pentru tine și nu mai vede că te are fără eforturi atunci va face pasul și-ți va cădea și în genunchi numai ca să vă împăcați.
Dacă totuși nu va face acest lucru înseamnă că nu te iubește ci doar se folosește de tine și va trebui să alegi să trăiești alături de el știind că nu te iubește sau să cauți pe altcineva care știe și trebuie să te aprecieze la adevărata ta valoare.
Sper că m-am făcut înțeles și-ţi doresc multă baftă și în special să fii iubită!

6 răspunsuri:
| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Atunci nu va mai certati, se poate si fara, daca se comporta frumos cand totul e bine inseamna ca tine la tine, poate nu stie el sa te impace sau ai tu asteptari mari de la el. nu totul e roz. intr-o relatie sunt si buline negre

| sensualus a răspuns:

Un barbat da bine sa fie un pic macho cu ceva ego, dar nici intr-un caz sa astepte egoist ca femeia sa cedeze, sa lase totul de la ea si el sa nu empatizeze cu nimic. o fi dragostea oarba, dar intai simte mai mult decat orice ce nu e cum trebuie. bafta intr-o discutie deschisa cu el

| BSwwatch a răspuns:

De multe ori persoanele care fac aceste chestii, nu sunt constiente de ce-a ce au, ia sa-i spui ca nu mai merge relatia...si lasa-l o saptamana fara sa dai ochii cu el,fara sa-l asculti,sa vezi ce se trezeste la realitate,va pricepe, ce a avut linga el si ce a pierdut, de nu va face asta, ma refer la comportament, sa se redreseze...cu ocazia asta afli cat de mult ii pasa de tine de relate.Solutia asta o aplici doar in cazul in care ai stat de vorba cu el foarte serios in prealabil si ai vazut ca n-au fost rezultate!

| albaKiara a răspuns:

O relatie se bazeaza pe fericire, asta inseamna ca amandoi trebuie sa stati bine unul cu celalalt. Daca nu esti sigura si nu simti ca trebuie sa continui, atunci ar fi bine sa lesi balta aceasta relatie mai ales cand esti tu acea care sufera in privinta asta.Dar daca crezi ca il iubesti si mai sunt sperante de a va intelege si de a sta bine impreuna atunci ar trebui sa lupti pentru iubirea ta! Gandeste-te bine inainte de a alege pentru ca dupa va fi prea tarziu! Mult norocwinking!

| mitika12 a răspuns:

Ei bine incercati sa nu va mai certati si sa aveti mai multa incredere unul cu celalalt!

| Anonim0079 a răspuns:

Fi atenta, el poate este asa de "incapatanat"din cauza zodiei, poate e berbec leu sau altceva.Nu trebuie sa iei toate lucrurile de rau, incearca sa vorbesti cu el cand e calm si linistit (depinde de firea lui cum vorbesti si ce vorbesti cu el, doar sunteti impreuna de aproape 2 ani)si incearca sa-l faci sa inteleaga cum te simti tu cand va certati si dupa aia intreaba-l tu cum se simte.Intr-o relatie comunicarea este cheia succesului. Sper ca te-am ajutat.