| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va povestesc pe scurt viata mea si va rog nu radeti de mine.Deci:
Ma numesc Remus si locuiesc in Siret.De cand am fost mic eram cam obraznicrolling on the floor. Faceam multe prostii si nu stateam cuminte. Timpul a trecut.Mama mea lucra in Italia cand tatal meu natural o murit intr-o operatie la pancreasc.Mama mea s-a casatori cu un barbat care acum e tatal meu vitreg.Ma inteleg bine cu el.Chiar azi m-o ajutat sa curat calculator.Ei au mai au avut un copil, Darius care o muritsad.ACU' 5-6 luni aflasem ca mama mea era din nou insarcinata.O trebuit sa faca avort pentru ca copilul avea malformatiicrying(. Mama mea fumeaza si bea cam mult.Ei acuma locuiesc cu noi, dar intr-o alta camera.(am uitat sa mentionez ca am o surioara de 3 ani care se numeste Elisa)Cand am crescut, am inceput sa-mi dau seama de ceva´(scuzati iarasi ca am uitat sa mentionez ca locuiesc cu bunici din partea mamei si ca tatal vitreg e din Vrancea si ca m-am nascut in Focsani=)]Deci mi-am dat seama ca bunicul meu care are 59 de ani cand se imabata facea scandal si uneori tinea de la 4 dupa-amiaza pana la 1-2-3 sau chiar 4 dimineata.EU reuseam sa dorm, dar dimineata eram obosit si +ca bunicul se certa cu bunica´(o facea curva si in toate felurile)si la scoala merg bine, dar ganditi-va cum ar fi sa te culci la 12 seara si sa te trezesti la 6 si sa mergi sa iei note mari la scoala.Acum 4 luni bunicul s-o imbatat si o batut-o pe mama dar si ea era beatacryingam fugit de-acasa pe strada si am plans.Si la scoala nu era usor,in sensul ca copii ma faceau tocilarcryingdar eu nu toceam cartea:/.Si mai vreau sa zic in legatura cu fratele meu Darius care o murit de mic, ca el o murit la noi in casasadCand intru in camera unde o murit, simt un sentiment de vinovatie ca nu am avut grija de elcryingSi acum tin minte:Bunicul si mama se imbatasera si dupa mama si cu fratele meu o mers in camera cealalta sa se culce. Bunicul s-o culcat si el. Dimineata cand m-am trezit am vazut-o pe bunica pe pat si plangea si era bunicul la telefon si vorbea cu tatal vitreg ca el era plecat in strainatatea nu mai stiu unde.La-nceput nu mi-am dat seama despre ce era vorba, dar dupa mi-am dat seama ca fratele meu murise.Eram foarte trist..nu imi venea sa cred ca murise.un ingeras ca el...si venise si politia si ancheta etc. Dupa cele intamplate, bunicul cand se imbata facea scandal cum am mentionat mai sus. Bunica o vorbit cu matusa mea sa ma ia cu ea sa plecam in Italia.Intr-o zi, bunicul se imbatase.Eu ma culcasem. Dimineata bunica era plecata la scoala ca ea era profesoara,asa credeam eu, ca era plecata la scoala. Dupa ce-am venit de la scoala, am scris temele si-am asteptat sa vina bunica ca sa ma ajute la un proiect.Se intunecase si eu cu mama am mers la scoala unde lucra, de fapt un liceu si acolo ne-o zis ca nu venise la ore.Cand am ajuns acasa(bunicul era beat˝)eu si cu mama am inceput sa plangem.Si o trecut timpul si vremea testului pentru liceu se apropia. Dupa un timp, bunica se intoarse.Se facu primavara si am dat testul pentru intrarea la liceu.Am intrat. Dupa vacanta de vara,a inceput prima zi de scoala, si spre ghinionul meu venise bunicul beat la liceu ca sa-mi faca poze cu aparatul ala de pe vremea lui Decebalrolling on the floorAsa si dupa nu vreau sa zic ce a facut, dar m-o facut de rusine.Atunci am inceput sa plang, mama imi zice sa nu mai plang ca se uita lumea la noi.Si timpul o trecut... tatal vitreg o fost in strainatate si acuma o venit inapoi.La scoala merge bine.Mama e plecata la facultate sa dea niste teste.Sora mea, Elisa sta cu tatal meu in camera cealalta si eu cu bunicii mei.Am 11 ani si vreau sa va zic ce as vrea sa fac eu cand o sa fiu mare si sa nu radeti.
Vreau sa devin informatician, sa lucrez la o mare firma de IT si cand o sa am bani, o sa o iau pe bunica mea cu mine ca sa nu mai steie sa isi consume nervii cu bunicu cand se-mbata.
Astept parerile voastre.Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| JulietteJokes a răspuns:

Mi-au dat lacrimile.ce pot sa spun :-\. Ai grija sa ajungi unde vrei tu. Incearca sa ingropi trecutul si nu mai baga de seama ce zic altii. Tu esti tocilar (destept) ei sunt niste prosti oficati cu viitor 0. Te pup! Ai grija de tine si de bunica ta.

| AtateaConditii a răspuns:

Bunciul tau e vreodata treaz? Cata bautura la tine in casa, sper sa nu te apuci si tu desi ai toate sansele. Nu vrei sa ajungi ca ei sa iti faci copiii sa sufere. E bine daca vrei sa devii informatician, numai sa inveti bine, acum e usor la scoala ca esti in clasele mici tine-o tot asa si o sa te descurci si mai incolo.

| COCARDAN a răspuns:

Nu stiu daca e ceva adevarat din ce ai scris, dar daca e adevarat e foarte trist..Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun e ca nu esti singurul in situatia asta in Romania(din pacate). Important e sa vorbesti tot timpul cu cineva si sa te descarci pe cat posibil, sa nu acumulezi prea multa ura care usor, usor o sa te consume.Dar nu inteleg ceva:cum ai dat la liceu si ai intrat daca ai doar 11 ani?

| Felix_Remus_1990 a răspuns (pentru COCARDAN):

Am uitat sa zic adica in clasa 5 la un liceu

| COCARDAN a răspuns (pentru Felix_Remus_1990):

1990 vine de la anul tau de nastere nu?

| Felix_Remus_1990 a răspuns (pentru COCARDAN):

Of Doamne, cum sa iti zic....adica la noi in oras e un liceu si are si clasa 5