| Nextone a întrebat:

As vrea sa va cer niste pareri, pentru ca nu stiu ce sfat sa ii dau unei prietene.Este cu un baiat de 3 ani si ceva. Ea are 18 ani el 23.Se tot cearta. El o cam minte si vrea ca ea sa fie "fata de casa" adica sa nu iasa nicaieri dar el sa iasa, pentru ca zice ca el este baiat.Acum a inceput sa il minta si ea pentru ca sa poata sa mai iese si ea la o distractie.Impreuna nu prea merg nicaieri pentru ca el este ocupat cu fotbalul si lucrul plus ca daca merg nu se inteleg bine pentru ca el nu suporta ca ea sa mearga cu o rochie mai scurta, sa danseze ca zice ca se uita baietii la ea si alte chestii.Parintii lor se cunosc foarte bine.As avea doua intrebari. Urmeaza sa mergem la cabana cu colegii pentru un wikeend si ea nu vine pentru ca nu o lasa el, a zis ca daca pleaca se gata totul intre ei... Ce ar trebui sa faca? Ea acum este cam confuza, se simte vinovata ca a inceput sa il minta dar pur si simplu s-a plictisit, cand ii propune sa se plimbe el nu vrea nimic. A zis ca nu se poate desparti de el pentru ca s-a obisnuit cu el si ii este rusine de parintii lui cu toate ca nu este fericita. Ce ar trebui sa faca? Multumesc si sper sa reusesc ca gasesc o solutie pentru ea.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si casatoriti daca erau,tot nu putea s-o incuie in casa in felul asta!
Are si ea dreptul,ca orice om liber,sa iasa la aer curat,la o plimbare,la un shopping,la o cabana.
In numele iubirii,i-a dat LUI drepturi prea multe si acum,i s-a suit in cap!
Daca un mers la cabana poate sa ii desparta,atunci sa mearga si, inca, repede.Inseamna ca,oricum,dragostea lui nu rezista si nu exista!
Mai bine sa o termine de-acum,cand poate sa-si traiasca viata in ce fel vrea ea si sa-si gaseasca un baiat normal,decat sa continue sa suporte geloziile si ingustimea mintii unuia care crede c-o pierde daca poarta o fusta scurta!
Sa se distreze,si tu impreuna cu ea, si incurajeaz-o sa lupte pentru independenta ei, nu e sclava nimanui si nici nu trebuie sa devina!

| Derye a răspuns:

Daca nu il iubeste sa se desparta de el. Nu trebuie sa ii fie rusine de nimeni, pur si simplu nu il iubeste iar asta nu e motiv de rusine.

| kidulinha a răspuns:

Gelozia asta nu e buna. E bine ca esti putin gelos. dar nu cand faci asa. Si mie mi s-a intamplat la fel. Am suportat ce am suportat si am pus punct. E tanara, doar nu s-o marita acum. O sa-i fie foarte greu, dar trebuie sa treaca peste. De ce sa stea cu el ca se simte vinovata, dar sa-si rateze viata? Mai tarziu o sa-i para rau ca, de exemplu, n-a venit cu voi in weekendul acela la cabana aia. Si multe altele. este la varsta la care. se fac multe nebunii, iti traiesti viata la maxim, esti maare :X
Bine, nu faci pe Dumnezeu, dar totusi, poate sa iasa si ea sa danseze daca are chef, i guess?
Mi se pare total aiurea prin ce trece prietena ta. Nu merita, sincera. eu am reusit sa scap de un specimen d-asta. si sunt ok, e mai frumos asa. Mai ales ca vad ca are prieteni carora le pasa de ea, deci are cine s-o ajute cand o sa-i fie dor de el. Succes>big grin

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi cu rusinea cam moare de foame! si la urma urmei este important cat de fericita este ea.el de ce are voie sa iese si ea nu? pi sa vrb si sa cada de comun acord ca amandoi pot iesi cand vor si cu cine vor. daca el face asa la anii asti tu iti imaginezi cum o sa fie de aici in 5 ani? greu, eu cred ca nu se merita sa induri atata de la un barbat, ori sau terminat barbatii la el? funda?

| Mynewlifestyle a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa se termina relatia lor! iar daca chiar nu vrea sa ii spuna clar in fata "Gata cu gelozia" el in loc sa se bucure daca se uita baietii la ea ...se supara nu o lasa afara din casa pai asa nu merge in loc sa ii lase pe alti sa admire dar sa stie ca nu pot avea numai el are! o tine in casa NU e fata maritata are dreptul sa se mai si distreze si impreuna dk tot sunt un cuplu si cu prietenele.Dar cel mai bine ar fi sa o termine odata pentru totdeauna

| BillyX a răspuns:

Sa lase rusinea la o parte pentru ca nu mai suntem in anii 70 cand era o rusine sa te desparti de cineva si nici nu te bate nimeni ( in afara de el daca este genul mai agresiv) din ce am citit eu aici gelozia lui distruge totul, ii fura libertatea, ii fura libertatea de a se exprima cum vrea ( de la imbracaminte la comportament ) fata ar face bine sa lase tot la o parte si sa se gandeasca la ea si viitorul ei! daca o sa inchida gura nu o sa fie niciodata fericita si cui ii place sa traiasca simtindu.se nefericit. sa isi caute ceva mai bun, gelozia lui extreme se manifesta din cauza ca ii e frica sa nu o piarda.(exemplu hainele scurte. baietii daca o vad in fustita sexi scurta repede intorc capul dupa ea si mama ce gagica si se da la ea. el de frica fiind un las neputincios si neavand incredere in relatia dintre ei si legatura stransa dintre ei are teama ca o v.a pierde). sper ca ai inteles happy succes

| MadnessCaffe a răspuns:

@Alecsa Pai logic ca omul se gandeste ca daca baietii se uita la ea, poate or sa ajunga sa faca si altcevawinking

| CrosS a răspuns:

Daca prietena ta isi imagineaza o viata "fericita" langa el, eu cred ca se inseala. fara intelegere nu exista nimic, si daca s-a ajuns deja la, "daca pleci, noi nu mai avem ce vb." este clar. Spune-i prietenei tale sa vina la cabana, daca nu'si traieste viata acu dupa o sa stea si os a-si planga de mila, pentru ca oricum nu va ramane cu tipul asta egoist, gelos si misogin.

| Lucian_4323 a răspuns:

Ma ia intreab-o dar ea sta cu el doar ca sa fie parintii ei fericiti sau sa fie ea, ma incearco sa o aduci la realitate ca sa nu fie prea tarziu... zii sa ascute melodia Am fost la fel de prost ca tine.si dupa daca nu se convinge incerca sa o duci sa il prinda in flagrant... daca fata sa invatat asa si vrea sa sufere toata viata este problema ei
.