| lipskissmiss a întrebat:

As vrea un sfat. Am o relatie de 2 ani cu un baiat de varsta mea,noi ne-am iubit mult, de obicei ne intelegem bine,dar au intervenit probleme mama lui nu ma place si nu am facut nimic rau,oricum exista sanse ca in viitor mama lui sa-l convinga sa renunte. El vrea la facultate in alte orase, iar eu i-am zis ca raman aici si clar relatia se va rupe daca pleaca a zis si el ca la distanta nu se poate si nici nu sper, plus ca e tanar mereu ii va fugii privirea dupa altele si va gresi cu scuza ca a fost din experienta eu fiind prima si singura lui femeie. Si alta faza e ca noi ne-am jucat de-a lungul relatiei, ne-am tradat iesind la alte intalniri.
Eu l-am cunoscut pe un tip mai mare are 31 de ani si am iesit ca prieteni,iar el spune ca ma iubeste mult,ca ma vrea ca iubita. I-am explicat ca e clar ce vrea un tip mai mare de la o adolescenta, mi-a spus ca nu vrea asta si mi-a demonstrat ca daca vroia gasea o fata cu care doar sa se culce. Oricum stie ca am o infectie care nu-mi permite sa am relatii sexuale si a zis ca nu-l intereseaza ca el vrea relatie, nu sex. El lucreaza intr-o companie mare si e foarte destept stie mai multe limbi si ne intelegem in idei si pasiuni.
Acum nu stiu ce sa fac daca se merita sa continui relatia actuala,nu am de unde sa stiu daca voi ramane cu el ani de zile, poate vom avea o familie. ori sa incep o relatie cu tipul nou cu toate ca e mai mare, el mi-a zis ca era de cateva ori sa se casatoreasca, dar fetele l-au dezamagit si inca locuieste cu parintii. Cu toate ca-mi va fi greu sa renunt am multe amintiri frumoase dupa 2 ani si am inca sentimente si va fi greu sa ma rup de el.
Voi ce ma sfatuiti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu in locul tau as lupta pentru iubirea mea nu as fugi dupa altul, nu cred ca va poate despartiti ceva pe lumea asts daca va iubiti cu adevarat, iar cu cel de 31 de ani logic ca nu o sa spuna ca vrea sex tu ai spune daca ai fi in locul lui? faci cum vrei, ma mir asa repede trece iubirea pentru voi fetele azi cu unu maine cu altu, in fine bafta multa

| SkyPilot a răspuns:

Relatia in care esti nu arata prea bine din cauza faptului ca increderea reciproca s-a erodat. Nici partea cu mama nu arata bine, o sa il toace marunt si la orice se va intampla, "ti-am spus eu!". Si ar mai fi si alte comentarii negative de facut.
Presupun ca tu ai 17-18 ani, pana la 31 este o diferenta foarte mare. Un tip de 31 care este singur si sta cu parintii aproape sigur ca are niste probleme. As avea anumite indoieli despre dezamagirle provocate de fete. M-as intreba cine pe cine a dezamagit de fapt.
Parerea mea este sa renunti la amandoi si sa iti gasesti pe cineva mai aproape de varsta ta.

| grab a răspuns:

Cel actual daca pleca cu gandul ca nu va tine relatia, ar fi cazul sa te conformezi.
incearca ceva cu cel nou, desi cliseul de care zici ca il reprezinta e tipic pentru omul de 30 de ani care vrea palmares... totusi... merita o sansa happy

| lipskissmiss explică (pentru grab):

Actualul nu a zis de despartire, el a ajuns la rezultatul sa mergem amandoi in acelasi oras la facultate.

| grab a răspuns (pentru lipskissmiss):

Daca iti place si tie facultatea omoloaga din orasul ala, mergi! ce ai de pierdut? happy dar inainte de asta mai uita-te odata in ochii lui adanc si vezi daca ce e acolo e ce iti trebuie tie...

| Xpressurself a răspuns:

Esti majora sau vei deveni in curand. urmeaza-ti inima nu mintea cand e vorba de chestii legate de iubire. lasa deoparte ce crezi, ce ti-au spus altii. tu ce simti?

| lipskissmiss explică (pentru Xpressurself):

Simt ca nu il pot lasa pe iubitul meu, nu ma lasa sufletul.
si simt ca toata faza cu tipul nou e buna doar pentru ca e la inceput, nu ne cunoastem foarte bine si s-ar putea sa-mi iau plasa
A facut niste apropouri urate legate de sex si clar in capul lui candva vrea s-o faca, nu vreau sa devin doar un trofeu sexual
iubitul actual nu ma vede asa

| Xpressurself a răspuns (pentru lipskissmiss):

Orce barbat vrea sa se culce cu o fata. asta-i evident. normal ca orce varsta ar avea un baiat nu va umbla dupa o relatie platonica ca si la 12 ani. ce a vrut el sa-ti spuna este ca dorinta lui de a face sex cu tine nu este mai mare decat dorinta de a te iubi si a fi impreuna cu tine. ar fi imatur sa crezi ca un barbat sanatos dpdv sexual nu vrea sa se culce cu tine si vrea sa te priveasca ca pe un bibelou. ce, prietenul tau nu vrea sa faca sex cu tine? sper ca intelegi.
insa, asa cum iti spuneam daca inima ta vrea la cel care-ti este acum iubit, atunci foarte bine. asa sa faci. mama lui te va accepta in timp. probabil ca el a avut o discutie cu mama sa si i-a spus ca nu vrea sa se desparta de tine pentru facultate. deoarece mama lui il iubeste si ii doreste un viitor fericit este posibil sa creada ca tu poti fi in calea fiului ei.
adica ea il viseaza doctor tu il visezi in camera cu tine. eu zic ca are si ea dreptate.
mergi si tu la facultate.
nu poti stii ce se va intampla. asteapta si va fi bine pentru amandoi pana la urma.

| lipskissmiss explică (pentru Xpressurself):

Eu il las sa plece la ce facultate vrea el, mama lui stie asta. Prima data el vroia la academia militara si l-am incurajat sa mearga acolo. Mama sa stie ca nu stau in calea planurilor lui.

Si stiu la ce te referi, adica e natural ca la un moment dat sa vrei asta, asa am fost creati. Nu spun ca e ceva rau, toate la timpul lor, nici prea devreme nici deloc. Totul trebuie lasat sa vina natural, cand amandoi se indragostesc... sexul vine natural happy

| Xpressurself a răspuns (pentru lipskissmiss):

Intr-adevar, asa-i.
sa-ti foloseasca ce stii.

| Andrei_Stroia_1990 a răspuns:

Tipul nou cred ca tiar fi de mai folos decat actualu ca daca el vrea facultate in alt oras inseamna ca nu mai crede el in relatia voastra si decat sa iti zica ca nu mai are nevoie de tine mai bine zice ca merge la facultate in alt oras mai bine incepe comunicarea cu cel nou ca din cate ai scris u mai sus el te accepta asa cum esti u fara conditi etc