| Nemessys a întrebat:

Asta este mai mult un subiect de discutie.
De ce avem prostul obicei sa o/il vorbim pe fosta/fostul de rau? straight face

Mai ales la baieti. Azi ii zice ca e frumoasa, ca este viata lui etc, maine o face curva. De ce? straight face Adica. daca s-a despartit de el, asta inseamna ca este curva?

Nu inteleg de ce, dupa terminarea relatiei, apare sentimentul ala de ura pentru persoana aia. Mai ales ca multe cupluri, dupa despartire isi dau block unul altuia si ramane doar suferinta.

Care-i faza? Ok, inteleg ca o relatie nu mai tine, dar macar sa fie amandoi de acord cu despartirea si in continuare sa se comporte ca 2 amici, sau daca nici asa nu se poate atunci sa nu mai tina legatura, dar macar sa nu se arate cu degetul pe strada, sa nu se barfeasca unul pe celalalt. Mai ales sa-i faci secretele publice. deci asta e chiar nesimtire. straight face Si dupa unii se mai intreaba,, de ce nu ai incredere in mine? sad ", sa nu existe acel sentiment de ura. pur si simplu sa se comporte ca si cum nici nu se cunosc straight face.De ce nu se poate face asa?

Culmea e ca, odata ce se despart, daca povestesc cuiva ce si cum s-a intamplat, o fac in asa fel incat celalalt sa para vinovat. straight face.

De exemplu, intrebi baiatul :
De ce v-ati despartit?
-Eh. tot facea,,aia",,aia",,aia",,aia" si ma enerva. Si s-a mai intamplat,, aia" Deci. eu nu-s vinovat cu nimic, daca ea asa vrut...

Intrebi fata:
De ce v-ati despartit?
-Eh. da-l dracu de bou, avea niste aere uneori. AA stai sa-ti povestesc o faza. (peste 5 minute). Asa ca. e vina lui. straight face

Ok. deci cum se face ca fiecare povesteste despre celalalt ca si cum ala ar fi gresit?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mereu vinovatul e altcineva niciodata persoana in cauza man, am trecut si eu printr-o relatie stiu cum e

| Nemessys explică (pentru RAY):

Si... te-a barfit? Sau ai avut de regretat ca i-ai zis cuiva secretele tale?
Dar totusi, de ce e lumea asa imatura si nu-si asuma greselile?

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Pur simplu m-am comportat imatur si prostesc cu ea, in acele momente numai esti rational, te gandesti la razbunare si ca nu o iubesti si ca maine vei fi cu alta, pentru ca gandim emotional de asta

| RAY a răspuns:

8Lumea fata asta sa stii ca stie omule, e bine daca o citesti mai atent pentru evolutia ta ca barbat

| Necunoscut112 a răspuns:

Eu am rămas în relaţii bune cu foştii mei, şi chiar aş avea curajul să apelez la ajutorul unuia dintre ei, într-o situaţie de criză majoră. Ne respectăm reciproc. Atunci când alegi partener o persoană inteligentă, educată, nu doar atractivă, astfel de probleme nu apar.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Esti penibila, cum ar fi ca actualul tau iubit sa apeleze la vreo curva din trecutul lui?

| Pool77 a răspuns:

Punctul meu de vedere este...
Da, intr-adevar din timp ce esti intr-o relatie mi se pare perfect normal ca partenerul sa fie totul pentru tine, logic, doar nu te cuplezi cu unul/una care nu te atrage de loc.
Ok, eu fiind baiatul ma retrag, ma cumintesc, o las mai moale cu petrecerile, imi fac timp pentru respectiva, refuz niste oferte foarte bune, ma implic emotional, ii ofer un loc in inima mea, la randul ei si ea face tot asa, incep sa capat incredere si totul e perfect.
Dupa 1 an sau chiar doua, domnisoara merge in club cu fetele sa se distreze si ea, ca pana la urma asa e normal, un pic se spatiu, intimitate si incredere ca nu face nimic gresit.
A doua zi, aflu ca m-a inselat cu unul, iar scuza ei e ca era beata.
Pai nu te supara, sa se bucure cu un bloc si cu un ramas bun, desi as avea tot dreptul s-o numesc curva, o femeie infidela, o jigodie si multe altele.
Bine, nu-s de acord cu faptul ca dupa relatie sa se scoata la iveala toate secretele spuse unul altuia...

| Nemessys explică (pentru Pool77):

Da, aici ai tot drepul sa fii suparat pe ea. Si eu as face la fel. Dar totusi unii baieti intr-adevar ei fac greselile, fata nu mai suporta, il paraseste si dupa ce sa vezi,, e curva" straight face.
Insa orice s-ar intampla, ca e o mica greseala, ca sunt certuri, ca e inselat, orice, orice orice... nu mi s-ar parea normal sa spui secretele despre persoana respectiva.
Totusi, nu inteleg genul ala de oameni, ca asa isi fac mai multi dusmai decat prieteni. De exemplu, acum sa sunt adolescenti, hai sa zicem ca este ok, insa pe viitor poate vrea baiatul sa-si gaseasca pe cineva, ii spune de fostele lui relatii si apoi fata :,, Stai... tu erai ala care si-a batut joc de prietena mea? "

Deci... asa o sa prinda o reputatie proasta si o sa ajunga sa moara singuri. happy

| Pool77 a răspuns (pentru Nemessys):

Pai stai asa, de multe ori se intampla in felul urmator. "Ala e un prost, un nebun posesiv, nu m-a lasat sa ies cu fetele, nu ma intelege nici o data, am si prieteni baieti, mi se pare normal sa ies cu baietii dupa 10" si poc, fata se desparte pentru ca se simte neindreptatia si incuiata, pai nu te supara, si eu as face la fel daca as sti ca prietena mea e afara dupa 10-11 noapte cu alti baieti si eu nu-s acolo.
De multe ori unul minte dintre ei, poate fi fata, poate fi baiatul, iar ala care pare mai convingator va fi acceptat chiar daca minte.

| Nemessys explică (pentru Pool77):

Ai drepapte. Ceea ce ai spus tu, se intampla de multe ori. Si ala care-si pune intrebarile si-l ia pe celalalt la rost, cade de prost. Adica baiatul sa inceapa mici certuri cu fata pe tema asta si dupa tot el cade prost. Ca vezi domane, nu-i ofera libertate, ca e prea posesiv etc. Cand de fapt, fata,, se distreaza". Face pe cumintica si dupa o ia razna cand il vede pe iubitul ei ca face urat. Si asa. certuri, certuri, certuri pana cand se termina relatia. Acum. care este de vina?
Intrebi baiatul : Pai frate. aia nu mai iesea cu mine, mereu se duce cu alti baieti dupa 10-11 noaptea, nu stiu unde si parea destul de suspecta. Am incercat sa vorbesc cu ea. dar nu. nimic. straight face
Intrebi fata: Da-l naibii ca-i... nu vezi ce urat facea? Adica pana mea nu am voie sa ies si eu cu niste prieteni? straight face

Ok. dar stii care-i faza? Fetei nu i-ar conveni treaba asta. Dar se ajunge si in momentul in care baiatul face acelasi lucru. Iese si el cu alte fete. Asta e normal? Pai ce cuplu mai e ala daca amandoi nu sunt putini posesivi?

| Pool77 a răspuns (pentru Nemessys):

Momentam am o relatie foarte bine pusa la punct, totul e clarificat.
Fiecare are libertate maxima, desigur pana in limita bunului simt.
Ea are toata libertatea oferita de mine, se duce la majorate, consuma alcool, merge la o cafea cu prietenele, insa nici o data, dar nici o data nu mi-a dat de banuit ca m-ar mintii sau chestii d-astea.
Am si eu libertatea mea, ies cu baietii, bem o bere, stam la povesti, dar oricare dintre noi chiar daca are program in ziua aia, incearca sa faca in asa fel sa ne vedem.
Sa-ti raspund la intrebare cu posesivitatea. E ok, pana intr-o limita, am un prieten foarte bun, are o relatie de 2 luni, pai eu de as fi in locul fetei, i-as da eject chiar acum.
Adica, tipul n-o lasa in 35 grade sa-si ia pantaloni scurti pentru ca lumea se uita la curul ei si el e gelos, sta 23/24 pe conturile ei, Insta/Fb etc, oriunde merge e supravegheata de cineva si chestii de-astea.
Sa fi posesiv e ok in masura in care totul se bazeaza pe incredere, adica nici mie nu mi se pare normal ca prietena mea sa fie pe afara dupa 12, cu inca 2 3 baieti, fara ca eu sa fiu in jurul ei, si nu, nu mi-e frica de ea ca ma inseala, mi-e frica de aia sa nu se bage sau sa o preseze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai spus tu in intrebare sunt povesti pentru mici copii. Daca vrei ipocrizie masculina, hai sa vorbim de sex. De ce un baiat sau barbat cand face sex cu iubita lui vrea de toate, dar daca aude ca ea a facut si cu ex la fel, e mare boarfa? Pentru ca genul nostru e foarte jegos, de aia.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Povesti pentru copii dar pacat ca le face multa lume chiar si la o varsta mai mare. happy

Ba. intr-un fel asa este. Dar totusi tie ti-ar conveni? Ca fosta ta sa fi facut nu stiu ce cu fostul' iar cu tine sa refuze? happy Nu cred ca nimic anormal daca nu-ti pui macar un semn de intrebare in asta. Hai sa zicem ca esti prost si inghiti, insa acel semn de intrebare si acel sentiment tot ramane. happy

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum sa-ti zic, dar e barfa intre copii, intre adulti ar trebui sa fie inteleasa chestia asta.
Vrei sa zici ca toate ar trebui sa fie sfinte? Doar pentru ca urmatorul o va barfi? Nu fi cretin. Da, barfa era daca nu facea chestia aia intr-o relatie, dar pana e intr-o relatie, se intelege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pool77):

Tu esti mai prost ca noaptea. Prin "genul nostru " ma refeream la cel masculin. Sunt purtator de penis, ma refeream la ipocrizia noastra. Dar cine naiba sa isi dea seama. Citeste postul ala bine pana il intelegi perfect si dupa cereti scuze ca citesti doar de pomana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Pentru nu stiu ce motiv nu imi aparea postul tau chiar daca notificarea imi aparea. "Dar totusi tie ti-ar conveni?" Nu sunt un ratat frustrat. Atat ex cat si actuala, nu am dat 2 bani pe ce au facut ele cu unu inaintea mea. Asta o fac doar frustratii aia plini de complexe. Vezi si pe aici destui de genul care vor virgine la 30 de ani pentru ca nu suporta ideea ca ele sa fi facut sex si cu altii. Doamne ce s/a ales de genul masculin in secolul asta. Numai prapaditi.

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte sa ma insulti, invata sa intelegi un text.
Unde te-am contrazis, sau unde m-am referit eu la genul feminin? Esti prajit?
Am fost perfect de acord cu tine, nu e nimic, e tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu înseamnă azi 'te iubesc' mâine nu. Iubirea nu însemnă să 'iubești' pe cineva pentru că-ți oferă o personalitate corespunzătoare cerințelor și nevoilor tale. Iubești pe cineva doar atâta timp cât poartă eticheta de iubit/ă? Datorită faptului că te-ai despărțit de el/ea (s-a despărțit) se schimbă și sentimentele pentru acesta/aceasta? Cât timp ești cu el/ea într-o relație folosești cuvinte frumoase apoi nu? Asta nu-i iubire. Unii oameni au așteptări de la partener, iar când nu li se îndeplinesc cerințele sunt dezamăgiți. Unii oameni cer ceva de la partener (pentru aș iubii încontinuare partenerul/ partenera), vor să li se ofere motive (când nu primesc ce vor răbufneasc și îi reproșează partenerului/ partenerei că a ales altceva decât ce voiau ei, că se comportă diferit de cum voiau ei). Majoritatea oamenilor după ce se despart de fostul/fosta ramân blocați în acel moment. Își canalizează energia pentru ai demostra fostei/fostului că pot trece peste. Într-o relație sunt două persoane, nu poate una să fie sfântă și cealantă rea. Ambele persoanele sunt (au fost) implicate în relație, ar trebui să-și asume alegerile. Acel sentiment de ură este o ...prostie. De ce să simți ură? Te-a distrus că nu ți-a îndeplinit așteptările, te-a dezamăgit că nu ți-a oferit ce-ai vrut? Urăști o persoană ce cândva o iubeai, din simplu motiv, că nu mai sunteți împreună și nu-ți mai oferă ce erai obișnuit? Depinde de fiecare ce alege să facă după despărțire, dacă plângi, asta nu înseamnă că partenerul/ partenera este de vină, ci depinde de tine ce alegi să faci. Alegerea partenerului/ partenerei ți-a provocat suferință, dar depinde de tine dacă alegi să te conformezi situației sau încerci să faci ceva constructiv pentru tine. Este foarte urât să dezvălui secretele cuiva, asta nu te face mai interesant/ă, dar arată că ești o persoană profitoare căreia îi place să exploateze slăbiciunile cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca alea nu sunt relatii, sunt doar niste aventuri sau relatii bazate pe interes, iar acele persoane sunt imature, nehotarate si nu stiu sa fac alegeri bune cand vine vorba de alegerea partenerului. Si eu m-am saturat sa tot vad astfel de drame, dar daca asta e mentalitatea. Oricum, e problema fiecaruia, daca acele persoane sunt atat de "inteligente si discrete", astfel incat sa-si expuna viata personala in fata lumii si sa se faca de cacao, atunci cine suntem noi sa-i oprim?

| Kiwibibilă a răspuns:

Ca sa se ajunga de la iubire la despartire chiar trebuie sa se intample ceva grav. Noi cand ne indragostim nu vedem defectele celuilalt, de aceea persoana iubita devine perfectă. Apoi, cand dispare indragosteala si iti dai seama ca nu e tocmai cum credeai, te desparti de el/ea.

| Habbsha a răspuns:

Ce spui tu sunt copilării ale unor oameni care nu știu să se despartă. Copii care nu-și pot continua viețile dacă nu-l denigrează pe celălalt, dacă nu-și cresc orgoliu și nu arată cât de buni au fost ei și a cui a fost vina de fapt. Ești bun? Atunci fii bun până la capăt.
Te-ai despărțit de cineva? Continuă-ți viața și taci. Nu te ajută deloc să denigrezi omul cu care ai încheiat o relație. Din contră. Decazi. Pentru că nu e o mâdrie să vorbești de rău un om cu care ai împărțit o parte din viață, indiferent de cum v-ați despărțit. Dacă știi să fii om, te respecți la fel cum respecți și ceea ce ai avut.
Din păcate sunt mulți imaturi și majoritatea băieților după despărțire ajung porci și tipele curve. Porci care le făceau să zâmbească, le suportau toanele și curve care le făceau viața mai bună, care îi ascultau și așa mai departe. Dar ce mai contează toate astea? Cum nu mai poți avea parte de ele, zici că prea puțin îți pasă.
Doi foști cred că se pot respecta de dragul frumosului ce l-au trăit împreună, se pot saluta și pot schimba trei vorbe atunci când se întâlnesc pe stradă. Ignorul e pentru cei ce încă sunt incapabili să înțeleagă ce înseamnă o relație, atât cu început cât și cu sfârșit.
Iar legat de sfârșitul unei relații, mereu e doar o persoană care suferă. Pentru că dacă nu suferă nimeni, relația aia nu a început niciodată, iar dacă suferă amândoi e pentru că încă nu s-a terminat.

| PIPER23 a răspuns:

De ce avem prostul obicei o vorbim pe fosta? Simplu. De ciudă!

Cei care nu o vorbesc, nu au simtit nimic.