| xFaith a întrebat:

Astazi m-am certat cu prietenul meu.
A plecat la padure la un gratar, fara mine. acolo sunt doar cupluri si nu stiu, doar ca nu ma simt bine, nu mi se pare normal asta.
El m-ar fi luat, dar faza e ca tata nu ma lasa asa sa ies.
Nu stiu, i-am spus ca nu-i normal sa iasa si el a zis ca acasa se plictiseste si nu are ce sa faca.
Cum as putea sa procedez? cum as putea sa-i arat ca sunt inca suparata, sau ce as putea sa-i spun?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E perfect normal, problema este la tine, esti egoista si posesiva. Daca nu ar fi vrut sa te ia cu el aveai tot dreptul sa te superi. Dar, din moment ce nu ai iesit pentru ca nu te-a lasat tatal tau nu vad niciun motiv pentru care prietenul tau nu ar iesi. Ce fel de logica este asta? Daca tu nu te poti distra, atunci nici el nu are voie? Chiar nu realizezi cat de egoista este pretentia ta? Ce vina are el si de ce ar trebui sa aiba de suferit? Iesirile lui sunt conditionate de ale tale, viata lui iti apartine?

Invata sa te controlezi, imi dau seama ca nu e un sentiment placut sa stii ca el a iesit cand tu esti arestata la domiciuliu dar intelege ca omul nu are nici o vina. Cu tine nu poate iesi, impreuna nu puteti sta dar tu nu vrei ca el sa se simta bine din simplul motiv ca tu nu te poti simti bine. Ori inveti sa treci peste astfel de lucruri, ori iti cauti o carpa de prieten care sa faca numai ce vrei tu. Un om cu capul pe umeri nu iti va accepta un astfel de comportament.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e cand se gandeste numai la el. adica el se plictiseste dar tu nu poti sa mergi, acum pentru el e important sa se distreze el, pe cine doare de tine, el e principalul. putea sta cu tine daca dadea 2 bani pe tine dar cum nu da, s-a dus. asa e cand nu iti alegi cu cap partenerul

| KaterinaРомановский a răspuns:

Daca o mai tii mult cu felul asta de a fi, o sa il pierzi cat de rapid. Asta deja e posesivitate!

| iSaidNo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el. Explica-i ca tatal tau nu te-a lasat sa iesi, si de asta nu l-ai insotit.Cel mai propabil stia ca tatal tau nu te lasa sa iesi, si a considerat ca-i ok sa mearga singur.Dar trebuie sa-i spui ca doar pentru ca nu te lasa, nu inseamna ca poate sa mearga fara tine, doar pentru ca asa a vrut.
Sper ca te-am ajutat! :*

| HellyBoy a răspuns:

Lasă-i și tu spațiu, nu fi asa posesivă. Dacă tu nu ai voie, de ce să-i interzici prietenului tău să meargă? Dacă tu ești supărată că nu poți merge, de ce să-l superi și pe el? Pune-te în locul lui și ai să vezi că nu e în regulă cum gândești.La urma urmei, o relație se bazează pe încredere, nu?