| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problemă. Acum ceva timp aveam de gând să merg pe un traseu montan(prin pădure) cu un așa-zis prieten și am luat un cuțit la mine cu lama de 8, 5 cm aproximativ(karambit lamă curbată) pentru a fi utilizat drept unealta nu armă(tăiat crengi, etc). Și am luat-o încet spre pădure și la intrarea în pădure fratele acestui prieten vine cu un tovarăș de al lui să vorbească cu acest prieten al meu despre ceva(nu știu ce) eu întind mâna spre tovarășul fratelui prietenului meu(suntem toți minori) și spun "Salut!" Apoi el mă lovește cu toată forța cu pumnul în obrazul stâng sub pretextul că eu l-am înjurat mai demult(minciună).Cad pe jos iar el mă mai lovește de 2-3 ori în față cu pumnul. Stăteam pe jos iar doi oameni ce făceau grătar au venit să îi spună atacatorului să plece,el a plecat iar "prietenul" meu și fratele său au văzut cuțitul (pus în teacă) înăuntrul pantalonilor,se vedea doar mânerul. Am plecat apoi acasă și tata a mers la el acasă cu poliția,l-au arestat și i-au luat declarație. Acum o să trebuiască să îl dea tata în judecată dacă ai lui nu plătesc despăgubiri. Și îmi este frică,că aș putea intra la belele pentru că aveam acel cuțit la mine,deci vreau să știu dacă e ilegal ce am făcut(posesia unui cuțit dacă mergeam în drumeție la pădure), nu l-am atacat sau ceva(din nou aveam de gând să îl folosesc că unealta nu că armă), atacatorul nici nu cred că știe despre cuțit dar e posibil că prietenul meu sau fratele său(prietenului) să îi fi spus. Vreau să știu dacă era ilegală posesia cuțitului în situația în care mergeam la pădure(unealta).Rog seriozitate dau "fundă". Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Articolul 372 Cod Penal privind "Portul sau folosirea fara drept de obiecte periculoase" (https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-372)
spune ca:
"(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

Asadar, daca padurea respectiva este considerata de catre autoritatile locale ca fiind un "loc special amenajat şi autorizat pentru distracţie ori agrement"(cum este, spre exemplu, padurea Hoia din Cluj sau locul de pe valea Garbaului, special amenajat de primaria Cluj pentru picnic ), vei intra sub incidenta articolului 372!

p.s. Daca as fi parintele tau, inainte de a depune plangerea la Politie, as gandi de doua ori! Din doua motive :
* intre copiii minori apar adesea dispute si conflicte
*toti ceilalti trei copii se pot coaliza si pot declara ca ai amenintat sau chiar ai atacat cu "obiectul periculos"

4 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Il da in judecata ca ti a dat un pumn in fata lol. Sunt curios, cat ai cerut despagubiri?
Sfatul meu, atata timp cat nu ti a spart nasul, invinetit ochii nu avea dc sa de duca la politie, trebuia si tu sa dai inapoi, asa acum aia te stiu fatalau si o sa se mai ia de tine, la scoala du te cu tupeu si ori esti smecher si faci misto de FATA cu ei in timpul orelor sau in pauze ori esti un dur si ii dai una in gura cum ti a dat si el, deci nu il invineti nici tu, ai grija sa nu fie camere in zona aia. In cel mai rau caz va chema pe cativa sa te bata rau dupa ore. Atunci ii filmezi si chemi politia si pe taica tu. Cand faci plangere ca au venit 5 6 tigani sa te bata la scl deja e alt nivel, chiar se va face ceva, pentru o imbranceala si un pumn ii doare pe ei la banana, au cazuri mult mai grave

| MathersMarshal a răspuns (pentru alex495):

Îmi rămâne cicatrice, nu a fost un pumn au fost 3, a plecat până să mă ridic la el și taci în dracu că nu ți-am cerut părerea am vrut să știu ce spune legea, dacă nu cunoști legislația nu scrie

| alex495 a răspuns (pentru MathersMarshal):

Esti un papagal, te duci cu politia maxim ii da o amenda de tulburare a linistii publice in val de pana in 400 de lei si cat tine procesul o sa ti-o iei in gura pe oriunde te duci, bafta in continuare. Mai bine pleci din oras o vreme rolling on the floor