| luminita_8938 a întrebat:

Ati fi de acord sa se legalizeze casatoriile intre persoane de acelasi sex in Romania? Eu sunt impotriva pentru ca nu e normal. Casatoria reprezinta un legamant intre barbat si femeie nu intre 2 barbati sau 2 femei, e impotriva legii lui Dumnezeu dar U. E. si statele occidentale au acceptat deja legalizarea si acum se cauta sa ne corupa si pe noi sa facem la fel. Eu spun ca homosexualitatea nu trebuie tolerata de ce ar trebui sa fiu obligat sa vad doi barbati pupandu-se in public sau 2 femei? Ce le-as spune copiilor mei cand vor vedea asa ceva?

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Eu unu as fi de acord. Si homosexualii au dreptul sa se simta mizerabil intr-o casatorie ca si noi astilalti. Ah, si ca sa nu uit, legea lui Dumnezeu ne interzice si sa purtam haine din fibre sintetice. Ups! Cand vezi oameni sarutandu-se pe strada ar trebui sa-i explici copilului ca isi manifesta iubirea. Desigur ca nu esti obligata sa-i vezi cum se saruta pe strada, dar eu sunt obligat sa platesc taxe pentru tvr1 si radioul national chiar daca nu ma uit la tv. Si la fel din banii mei platesc salariile preotilor ortodocsi chiar daca sunt ateu si la fel o fac si ceilalti din celelalte confesiuni. Fa ca noi toti ceilalti: DEAL WITH IT!

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum să fii de acord cu devierile de comportament uman sexual?
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu sunt de acord.De ce? E viata LOR, nu a Mea!

E problema lor cum si-o traiesc si nu e vina lor ca sunt atrasi de cei de acelasi sex. Daca erai si tu asa/Ti-ar placea sa te judece toti NUMAI dupa orientarea sexuala.

Tu ai o conceptie apropiata cu a lui Hitler.Cred ca sti cati nevinovati au murit din cauza homofobiei lui...milioane!

Esti homofoba?! Foarte bine. Taci si RESPECTA viata celor DIFERITI de tine!

Atata timp cat ei nu te ''bruiaza'' cu nimic, stai in patratica ta si traieste-ti viata!

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altora!

NOname
| NOname a răspuns:

Idem @I'mPerfect(a)! si @Nicotine.
"Ati fi de acord sa se legalizeze casatoriile intre persoane de acelasi sex in Romania?"
Nu doar as fi de acord sa se legalizeze casatoriile intre persoane de acelasi sex, i-as si ajuta, i-as oferi un sprijin (macar moral). Au indurat si asa prea multe de-a lungul anilor. Ar cam fi timpul s-o terminam cu descriminarea si dorinta irezistibila (pentru unii) de a-i judeca pe ceilalti. Sunt si ei Oameni, merita sa aiba si drepturile egale cu ale noastre!

P. S. iar copiilor i-as spune, ca sunt doi Oameni, care se iubesc, si i-as educa in asa fel, ca sa stie sa-i respecte pe toti din jurul lor, indiferent de orientarea lor sexuala, rasa, statutul social, sexul, s. a. m. d. Numai bine!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Sunt impotriva. nu e ceva normalwinking

| Hmmmm a răspuns:

Traim in democratie si fiecare are dreptul sa isi exprime sexualitatea asa cum vrea, fiecare are dreptul sa iubeaca pe cine cum si unde vrea.homosexualitatea a devenit incetul cu incetul un lucru normal, pe care sunt sigura ca baietelul sau fetita ta il va intelege foarte bine, mult mai bine decat tine.aici e vorba de mentalitate...
eu cred ca fiecare om are dreptul la o sexualitate proprie si personala.sexualitatea fiecareuia tine de intinitatea acelei persoane, numai si numai de al lui.si nu, nu cred ca daca acel om are o sexualitate diferita de-a mea am dreptul sa il judec, sa il marginalizez, sa imi bat joc de el, sau sa ma port cu el de parca ar avea vreo boala.asa cum nici tie nu ti-ar placea ca un om sa se bage in viata ta intima si sa te judece pentru ceea ce faci tu in itimitate cu sotul tau, asa nici tu nu ai dreptul sa ii judeci pe ei pentru ceea ce fac in intimitatea lor proprie si personala. un om este om din cauza comportamentului lui, din cauza personalitatii lui, din cauza caracterului lui, nu din cauza sexualitatii lui.
si daca doi oameni homosexuali vor putea sa isi oficializeze castaoria atunci ce? pana nu te invita la nunta lor si pana nu ai absolut nici o legatura cu ei nu cred ca ar trebui sa te deranjeze. daca nu iti place sa ii vezi pe strada poate ar fi bine sa ii eviti, sa ii ignori.
acei oameni nu ar trebui marginalizati asa cum au fost si pana acum doar pentru ca au o alta sexualitate, ar trebui sa fie intelesi.acei oameni nici macar nu ne cer sa le fie acceptata sexualitatea, ne cer noua, celorlalti oameni, sa ii intelegem si sa ne comportam cu ei ca si oamenii, nu ca si animalele.
dar nu, nu am sa continui discutaia asta cu tine pentru ca mi se pare ca, nu ca esti prea incuiata sa intelegi ce vreau sa zic, dar esti prea hotarata sa refuzi orice alta parere care nu e la fel ca si a ta.ar fi inutil sa incerc sa te conving de ceva ce tu nu accepti si nu o sa accepti vreodata.

| Christina a răspuns:

Nu, nu este ceva normal.

| YourDailyApple a răspuns:

Toti cei care sunteti impotriva, sunteti incuiati rau.

In primul rand homosexualitatea nu este deloc o anomalie cum ar fi o boala psihica, nu se stie de ce anume un individ incepe sa manifeste atractie sexuala pentru cineva de acelasi sex dar acest lucru nu este patologic pentru ca spre deosebire de bolile psihice precum depresia, obsesiile, fobiile, schizofrenia si altele, homosexualitatea nu pune in pericol pe cel vizat sau pe cei din jurul lui si nu ii afecteaza modul de a-si trai viata sau de a gandi. Deci de aici tragem concluzia ca un homosexual e chiar un om perfect sanatos si stabil dpdv. psihic. si homosexualitatea nu este o alegere. Gandeste logic, de ce ar alege cineva o orientare care e atat de asupru criticata si sa riste sa fie discriminat de prejudecatile unora ca voi? Se intampla pur si simplu ca acei oameni simt atractie la fel ca si unul hetero dar pentru acelasi sex nu pentru cel opus.
In al 2-lea rand, persoanele gay contribuie si ele in comunitatea din care fac parte, platind taxe si impozite ( ca si persoanele hetero ), au si ei un job, au studii, asa ca de ce ar trebui tratati altfel? De ce sa nu aiba aceleasi drepturi legale ca si tine?
3. Argumentul cu zeul nici n-am sa ma mai obosesc sa-l dezbat. Am sa spun pe scurt doar ca nu toata lumea are aceeasi credinta religioasa ca si tine, iar daca tu crezi ca homosexualitatea e un pacat atunci nu te obliga nimeni pe tine sa te combini cu cineva de acelasi sex. Dar nu ii judeca pe altii si nu le dicta cum sa isi traiasca viata si nu le impune pe cine sa placa!
4. Nu iti place sa vezi pe strada doi barbati care se saruta? Hmmmm, nici mie nu imi place sa aud pe strada manele date la maxim, nu imi place sa aud injuraturi, sa vad batai, sa vad betivi, sau aurolaci, sa vad la tv crime, violuri, accidente etc. dar ghici ce? Ele fac parte din viata reala fie ca mie imi place sau nu. Accepta pur si simplu ca sunt oameni ce au alte preferinte sexuale decat tine, la fel cum altii prefera alta mancare sau alta muzica.
O zi buna.

| hackey a răspuns:

Din partea mea... casa de piatra! Cat timp viitorul meu copil nu o sa se uite pe stranda si o sa se vada lingandu-se in bot...

| Lluvia_8369 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Adica naa. n-am nimic cu homosexualii. dar totusi. sa se casatoreasca? Cum ai spus si tu. ce o sa le spun copiilor daca vad asa ceva? Nu stiu. nu m-i se pare corect sa fiu obligata sa suport 2 barbati sau 2 femei care se saruta sau asa. happy

byebye happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-ai spune copiilor tai sa aiba puterea sa accepte diversitatea! Toanto care esti! Noi avem copii, avem si prieteni homosexuali... copii mei accepta, simpatizeaza si chiar se simte bine in prezenta acestor persoane, atata timp cat au fost educati sa nu faca la fel. Educatia care le-o dai tu e cea care are efect asupra lor. Du-te si calugareste-te, inchide-te intr-o manastire si acolo poti sa fetzi 100 de copii, ca aia nu vor vedea decat cele sfinte ale preotilor, cum si-o trag intre ei. Homosexualitatea a existat, exista si va exista atat cat va exista si omenirea. Mai doxeaza-te fatoo... Gandesti ca Vadim Tudor.nu cumva esti nepoata'sa? Inapoiat'o! Fitz-ar robotezu' a dracul cu migrena masii!

| tzuria79 a răspuns:

Eu ti-as zice sa s**i o p***a, dar ma abtin. Da, eu sunt de acord, ba chiar merg la paredele GAY din Bucuresti, si din New York.

| Deeva a răspuns:

Hai sa iti spun ceva,
In primul rand sa stii ca nu te invinovatesc, nici nu te judec pentru gandirea pe care o ai, dar ai vazut totusi ca argumentele pro si contra sunt la o diferenta totala? Cele pro sunt argumentate intens pe cand cele contra nici macar un gram de interes nu arata.
In al doilea rand, ce sa spui copiilor tai? Pai daca stai sa te gandesti bine nici tu nu stat non stop pupandu- te in zone publice si iti spun eu ca nici pers cu relatii de acest gen nu ar face asta prea des... poate doar sa va faca sa realizati ca totusi exista o foooarte mare diversitate, rasiala, religioasa, sexula, etc.
Dar mai gandeste- te la un lucru, stiu ca o sa- ti vina greu de imaginat...( e doar o speculatie); daca unul dintre copii tai ar fi gay, ce te- ai face atunci? L- ai ucide? L- ai nega? Asta nu e un pacat in fata lui Dumenezeu?
Bun, hai sa trecem si la capitolul "Dumnezeu". Ai citit Vechiul Testament, dar pe el Nou? Ei nai vazut cum se bat anumite chestii cap in cap. E lesne de inteles ca niste oameni au scris cartile astea. Dar nu te gandesti oare ca fiecare si- a scris punctul de vedere? Un sarac a scris ca ala mai bogat trebuie sa il ajute, iar al' mai bogat a zis ca ala prost trebuie sa moara de foame... sa fim seriosi.
Poti accepta faptul ca mii de copii mor drogati, sau ca mii de distrusi psihic violeaza copii, sau ca multi se sinucid ca nu au bani, dar te deranjeaza enorm faptul ca doua pers sa iubesc?
E un lucru ce ar trebui luat ca atare nu criticat.
Nu s- a intamplat asa si cu marginalizarea persoanelor de culoare? Dar uite ca acum si- au castigat drepturi si isi traiesc viata liberi.
Casatorie, alianta, parteneriat, cum vrei sa- i spui, e tot o uniune legata prin iubire.
Dumnezeu putea creea la inceput doar doua femei, sau doar doi barbati, dar dupa aia am fi fost prea incuiati sa intelegem ca reproducerea se faca intre un mascul si o femela; atunci nu era vorba de iubire ci doar de reproducere, procreere, scopul era popularea unui spatiu vast. Iubirea nu era in tema.
Draga mea, aici nu iti cere nimeni sa accepti, nici sa sustii, ci doar sa- ti vezi de viata ta la fel cum o fac si altiiwinking