| luminita_8938 a întrebat:

Scuzati ca repostezi si aici am pus intrebarea la dragoste si sex dar m-ar interesa si o opinie legislativa :
Ati fi de acord sa se legalizeze casatoriile intre persoane de acelasi sex in Romania? Eu sunt impotriva pentru ca nu e normal. Casatoria reprezinta un legamant intre barbat si femeie nu intre 2 barbati sau 2 femei, e impotriva legii lui Dumnezeu dar U. E. si statele occidentale au acceptat deja legalizarea si acum se cauta sa ne corupa si pe noi sa facem la fel. Eu spun ca homosexualitatea nu trebuie tolerata de ce ar trebui sa fiu obligat sa vad doi barbati pupandu-se in public sau 2 femei? Ce le-as spune copiilor mei cand vor vedea asa ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord cu legalizarea casatoriei intre persoane de acelasi sex. Din cate stiu foarte putine state din lume au legiferat aceasta casatorie, asa ca nu se pune problema ca Romania sa fie obligata la aceasta. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Luminita, eu nu am vazut niciodata persoane de acelasi sex sarutandu-se in public si sincer si daca s-ar legaliza casatoriile, nu cred ca ar avea curaj s-o faca, mi-e ca ii ia lumea la goana cu pietre...

| thealchemist a răspuns:

Eu nu sunt interesat de casatorie pe planul legalitatii, ci pe cel religios. casatoria la primarie e un lucru, in fata lui Dumnezeu e altceva. daca homosexualii vor sa fie casatoriti in fata legii si sa aiba aceleasi drepturi dpdv legal ca si un cuplu heterosexual, nu vad nici o problema in asta. problema e ca dpdv religios casatoria e uniunea unui barbat si a unei femei (sau invers, nu vreau sa fiu sexist, am pus barbat primul pentru ca eu sunt barbat, nu pentru ca barbatul e mai important, casatoria inseamna egalitate) in fata lui Dumnezeu, nu pe viata, ci pentru eternitate. casatoria e un ritual religios si tine de religie, nu de lege, asa ca nu e treaba UE sau a vreunui stat, indiferent care. promovarea casatoriei homosexuale tine mai mult de politica, de subminarea religiei si preluarea autoritatii religioase de catre stat, inlocuirea lui Dumnezeu cu omul.

| N3rvos a răspuns:

Parerea ea este ca toti care sunt de acord cu asa ceva au pitici pe creieri, eu unul sa fiu cu copii pe strada si sa vada un astfel de cuplu pupandu~se sau atingandu-se in public, ii bat pe aman2 indiferent de consecinte, cum adica copii mei sa vada asa ceva e fix problema lor ce fac in particular dar daca sunt in public cred ca multi v`or reactiona asa cum as faceo eu, nu sunt xenofob fiecare face ce vrea dar nu in PUBLIC!

| morena a răspuns:

Nu as avea nimic impotriva! Sunt lucruri mai grave ce se intampla in Romania si nimeni nu are nimic impotriva! De ce am obiecta dragostea ce si-o poarta 2 persoane? De ce sa condamnam dragostea, atata timp ce nu putem combate ura, hotia si nebunia ce ne reprezinta tara? Asta nu trebuie sa le-o explici copiilor tai? Sau asta nu conteaza ca o vad!?