| vocea a întrebat:

Sunteti de acord ca pe teritoriul Romaniei sa se legalizeze casatoriile intre persoanele de acelasi sex?
Sunteti de acord si cu adoptiile copiilor de catre aceste persoane considerate de mine bolnave care sunt impotriva firei omenesti?

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Am ramas in urma cu informatia bag de seama. Multumesc!
Pai, avand in vedere ca ne indreptam cu pasi repezi spre o epoca in care copiii nu se vor mai naste, ci vor fi creati in laborator, editati genetic dupa bunul plac (sa aiba ochii asa, sa aiba parul asa, sa aiba IQ asa), cred ca e o masura iminenta. Nu prea placuta mie, dar iminenta.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,nu,un copil are nevoie de mama si tata pentru dezvoltarea lui fizica si mentala conform lui freud asta inseamna mult in viata unui om, iubirea mamei si a tatului va crea personalitatea lui

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Dar de familiile monoparentale ce spui? Si care au existat dintotdeauna si sunt in crestere in toata lumea. In USA mai mult de o treime din copii cresc in familii monoparentale, in majoritate cu mama. Solutia pentru cuplurile de acelasi sex sunt familiile extinse cu bunici, unchi, matusi, prieteni de familie exact ca in cazul celor monoparentale.

| mihai69 a răspuns:

Da și da.
Din păcate, nu aș vrea să fiu în pielea unor asemenea oameni, chiar dacă vreodată aceste legalizări vor avea loc: și în SUA s-a abrogat segregaționismul, dar nu prea e în regulă să vrei în calitate de afro-american să te amesteci printre albi. Și aia se zice că ar fi o democrație matură... Nu mă aștept de la conaționali să fie mai evoluați ca ăia.

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| Felys a răspuns:

Sincer pe mine nu m-ar afecta cu nimic astfel de casatorii, asa cum nu ma afecteaza nici vecinii cine cu cine se casatoresc de ce mi-ar pasa de hetero sau lesbiene, cat priveste adoptiile pana la urma decat sa creasca in case de copii mai bine intr-o casa de oameni, ce sa zic, chiar daca nu am nici un fel de inclinatie spre asa ceva totusi nu mi se pare chiar iesit din comun, sa faca fiecare ce doreste in definitiv atata timp cat nu incalca legea facand rautati

| vocea explică (pentru Felys):

Nu m nimic impotriva nici eu cu ei, dar daca toti am fi gay ar disparea rasa umana, nu ma cert cu voi dar daca parintii specimenelor astea nu erau heterosexuali, ei nu s-ar fi nascut.
Nu te deranjeaza pe tine ca om ti-ar place ca baiatul tau sa iti vina acasa cu un barbat?

| Felys a răspuns (pentru vocea):

Probabil m-ar deranja dar din fericire am o singura fiica si este clar hetero deci nu am cum sa fiu in situatia descrisa

| FaraNumePls a răspuns:

Salut!
Eu sunt de acord cu ce spui tu legat despre cuplurile gay, eu țin cu dragostea, toată lumea are dreptul să iubească ce vrea si pe cine vrea. Eu cunosc tipi gay si nu îți dai seama că sunt gay (acum nu vorbim de cei care se poarta ca niște fete ), eu mereu am oarecum simpatizat oamenii care sunt de alte înclinații sexuale și au curajul să spună acest lucru. Si ca sa nu spună lumea ca sunt, ei bine spun că nu sunt laughing
Sunt de acord si cu adopțiile acestea.

| vocea explică (pentru FaraNumePls):

Prietene ti-ar placea sa ai o mama ca mine?

| FaraNumePls a răspuns (pentru vocea):

Da laughing nu m-ar deranja rolling on the floor

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da, la ambele. Nu o sa inventam noi ata mamaligii. Parteneriatele civile, si ulterior casatoriile, exista de multi ani in destul de multe tari si sunt benefice in primul rand pentru cei in cauza si pe termen lung pentru societate in ansamblul ei.
Cat despre adoptii un procent destul de mic din cuplurile de acelasi sex doresc sa adopte copii iar procesul in sine este extrem de lung, solicitant si costisitor. Asa ca cine se inhama la treaba asta isi doreste un copil din tot sufletul. In plus cuplurile care doresc sa adopte sunt verificate si ras-verificate de serviciile de protectie a copilului atat inainte de adoptie cat si dupa. S-au facut studii in tarile in care treaba asta se practica de mai mult timp si s-a ajuns la concluzia ca nu sunt diferente semnificative de dezvoltare intre copiii crescuti de cupluri de acelasi sex fata de ceilalti crescuti in familii clasice sau monoparentale. In orice caz un copil crescut intr-o familie, de orice fel, este preferabil unui copil crescut la orfelinat. In plus cuplurile de acelasi sex tind sa fie mai putin selective, sunt dispuse sa adopte copii de varsta mai mare si/sau de rasa/grup etnic diferite de cele ale parintilor ceea ce multe cupluri hetero refuza, majoritatea cauta copii cat mai mici si de aceeasi rasa/grup etnic cu al parintilor.
In plus nu uita ca daca intr-un cuplu exista un partener de sex feminin cu sistem reproductiv functional poate oricand apela la un donator de sperma, este o solutie legala si relativ ieftina de a avea un copil.
Nu in ultimul rand exista un caz particular in care persoane de acelasi sex se pot casatori si chiar pot adopta copii, in Romania. Te las pe tine sa descoperi care.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi? Auzi si tu homofobii care nu or sa mai doarma la noapte din cauza intrebarii tale? laughing

| AdelaElena88 a răspuns:

E destul de controversata ideea asta...Am vazut un documentar despre copii adoptati de astfel de persoane, se numeste Sodom, iar bietii copii erau tratati ca niste experimente, eventual abuzati si spalati pe creier. Casatoriile legale as zice ca da, pana la urma daca amandoi se iubesc, nu vad de ce nu.Insa partea cu adoptiile, in niciun caz.

| vocea explică (pentru AdelaElena88):

Nu cer sa fie omorati cu pietre fiindca sunt oameni si este treaba lor ce fac in pat, dar sa nu imi bage sula in coaste si sa distruga ideea de familie care le-au dat nastere si lor.
Nu cred ca ai vrea o mama ca mine, nu cred ca ai vrea ca baiatul tau sa vina acasa cu mine si sa iti spun ca eu sunt nora ta.

| vanilla80 a răspuns:

Sunt de părerea că lesbienele/homosexuali au problemele lor mintale, la fel și cei care vor să își schimbe sexul și pierd miliarde de euro pentru operații, aștept să vină secolul acela când toți vor fi pe invers și nu se vor mai face copii, măcar moare rasa asta proastă happy

| GlowingShadow a răspuns:

Da, sunt de acord, pentru ca oricum ar fi considerate ei de tine, oamenii aia sunt perfect sanatosi, fapt dovedit stiintific de decenii deja. Apoi, casatoria nu e un privilegiu, e un drept de baza. Apoi, sute de studii au fost facute pe tema adoptiilor de catre cuplurile LGBT, si toate au ajuns la concluzia ca nu afecteaza cu nimic evolutia copiiilor. Ce afecteaza copiii este ura, intoleranta din scolile unde umbla din partea colegilor si asa mai departe.

| Creierash a răspuns:

Cu casatoriile da, cu adoptiile nu.

Homosexualitatea este ceva "normal" in dezvoltarea anumitor oameni. Imi este greu sa iti explic pentru ca tine de evolutie si de selectie naturala. Nu este vina lor, asa s-au nascut. Formularea "este impotriva firii omenesti" are un sambure de adevar, intrucat homosexualitatea este o anomalie neuronala (si implicit si psihosomatica). Asta nu inseamna ca trebuie eliminati/discriminati in vreun fel, intrucat ei nu ne influenteaza pe noi cu nimic (fiecare cu treaba lui).
Homosexualitatea este influentata de mediu si de persoanele din jur in speta in copilarie (un copil se poate naste heterosexual, si sa ajunga homosexual, invers insa este mai greu, pentru ca tine de disonanta cognitiva). Copilul asadar poate fi influentat foarte usor de parinti, si de ce vad la parinti, cand vine vorba de dezvoltarea sexuala. Doi homosexuali care adopta un copil au sanse foarte mari sa influenteze acel copil sa devina homosexual (fara ca ei sa isi doreasca acest lucru, copilul pur si simplu creste si crede ca este normal astfel, intrucat asa e obisnuit), de aceea nu sunt de acord cu adoptia. Cu casatoria nu e nicio problema din punctul meu de vedere.

| vocea explică (pentru Creierash):

Aicea va piedeti voi, fiindca nu intelegeti ca daca au dreptul la casatorie automat vor avea dreptul si la adoptii, deoarece nu le poti interzice fiindca sunt recunoscuti de stat ca si familie iar asta ar fi discriminare fiindca eu pot si ei nu pot si ar ataca la Cedo si ar castiga imediat.
Daca statul te recunoaste ca si familie atunci nu are voie sa iti interzica sa adopti copii.

| andreia67 a răspuns (pentru Creierash):

Ai dreptate cu prima parte a raspunsului. Cu a doua nu. Homosexualitatea NU este influentata de mediu, 99% din homosexuali au crescut in familii "normale" iar experienta copiilor crescuti de cupluri homosexuale arata ca acesti copii nu sunt homosexuali in proportie mai mare decat cei crescuti de cupluri hetero. Atat persoanele gay cat si cele transgender pur si simplu s-au nascut asa, posibil sa existe o predispozitie genetica dar cel mai sigur un "peisaj" hormonal diferit de cel optim pentru sexul fatului respectiv intr-o perioada critica pentru diferentierea sexuala a creierului duce la aceasta anomalie.

| andreia67 a răspuns (pentru vocea):

Eu nu inteleg de ce esti atat de vehement. In primul rand ca treaba asta in Romania se va intampla probabil in 5, 10 sau 20 de ani. In al doilea rand preferi copii crescuti in orfelinate, prost hraniti si imbracati, lipsiti de orice fel de afectiune parinteasca, abuzati inclusiv sexual de cei mai mari, trimisi sa cerseasca sau sa se prostitueze in loc sa stea intr-un camin confortabil, sa aiba mancare suficienta si afectiune parinteasca chiar daca e vorba de 2 femei sau de 2 barbati? Si nu in ultimul rand sistemul de adoptii in Romania este oricum blocat, se adopta anual in jur de 1200 de copii in timp ce numarul celor din sistem oscileaza in jur de 60000 si nu da semne de scadere.

| Creierash a răspuns (pentru andreia67):

Si restul de 1%?
Nu prea intelegi cum functioneaza statistica. Cand am zis ca e influentata de mediu, m-am referit inclusiv la caracterul genetic. Da, homosexualitatea este dobandita atat in stadiu embrionar, cat si in stadiu post-natal. Nu este un moment fix din care se spune "persoana este homosexuala". Este o dezvoltare continua, fluenta, nu cuantica.
Homosexualitatea nu este ceva opus heterosexualitatii. Este pur si simplul calea pe care ADN-ul persoanei respective a ales-o, influentat de mai muli factori.

Multi calugari din Tibet se nasc oameni normali, majoritatea insa, stand pe munte si neavand contact cu femeile (interzis religiilor lor), ajung sa aiba tendinte homosexuale. Asta nu pentru ca s-au nascut homosexuali, ci pentru ca asa i-a influentat mediul.

Homosexualitatea este crescuta in randul detinutilor. Acestora fiindu-le interzis contactul cu persoane de sex opus, dezvolta o atractie sexuala pentru persoane de acelasi sex. Nu e musai sa se fi nascut homosexuali, ci devin asa.

| Creierash a răspuns (pentru vocea):

Statul poate oricand sa permita homosexualilor sa fie recunoscuti ca familie dar sa li se interzica dreptul de a fi tutori legali. Multe persoane casatorite nu au dreptul de a fi tutori (in majoritatea cazurilor, cei care au avut copii si au dovedit neglijenta fata de ei).

| vocea explică (pentru andreia67):

Pentru mine heteroxexualii care isi bat joc de copii lor trebuie sa le fie intersis dreptul de a procrea fiindca nu mai au acest drept de a distruge sufletele copiilor. Asa ca am multe si cu heteroxexualii care isi bat joc de lumea asta si fac copii ca pe banda.
Deci am ceva cu nefirescul, un gay care respecta societatea este mult mai bun ca un heteroxexual care violeaza sau a facut crime.

| vocea explică (pentru Creierash):

Homosexualii pot face oricand copii cu mame surogate si sa aiba dreptul sa isi creasca copilul http://www.hotnews.ro/......rioara.htm

| andreia67 a răspuns (pentru vocea):

Este o procedura mult mai complicata si scumpa si cu multe complicatii etice si legale pentru ca implica cel putin inca o persoana daca nu 2 (daca ovulul provine de la alta donatoare decat mama purtatoare). A fost "la moda" acum 30-40 de ani cand a devenit posibila tehnic dar nu s-a raspandit tocmai din motivele enumerate. Cazul cel mai frecvent intalnit este cand mama purtatoare doreste sa pastreze copilul. Stiu ca am vazut un film egiptean pe tema asta, acum foarte multi ani (peste 30 daca nu chiar 33-34, eram in liceu pe atunci).

| Creierash a răspuns (pentru vocea):

Am ramas in urma cu informatia bag de seama. Multumesc!
Pai, avand in vedere ca ne indreptam cu pasi repezi spre o epoca in care copiii nu se vor mai naste, ci vor fi creati in laborator, editati genetic dupa bunul plac (sa aiba ochii asa, sa aiba parul asa, sa aiba IQ asa), cred ca e o masura iminenta. Nu prea placuta mie, dar iminenta.

| Posible000 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu prostiile astea.
1. Este împotriva legii lui Dumnezeu
2. Îmi provoacă scârbă
3. Ți-ar place să îmi spui mamă?
4. Nu e vorba de iubire aici, iubirea este de la Dumnezeu iar Dumnezeu nu îngăduie să ai partener de același sex. De aceea a pus pe ADAM și EVA întâi și nu pe ADAM și Gheorghe!