| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Ati fi fericiti/fericite daca partenerul de viata va da toata libertatea in cuplu?! E oare o mare calitate sau un semn de nepasare desi exista iubire?!

Cum de sunt si persoane care pot trece usor peste gelozie si nu provoaca niciodata scene?! Ati vrea o persoana asemanatoare?! Oare lipsa geloziei v-ar deranja caci ar parea indiferenta fata de voi?

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Eu sunt o persoana libertina.am nevoie de libertate intr-o relatie si am invatat sa ofer si eu aceeasi libertate celui de langa mine.
chestiile astea cu ma inseala sau nu ma inseala sunt pentru adolescentii pana in 16 ani. dupa asta incepi sa iei mai in serios lucrurile.
stii ce se intampla? sunt constienta de faptul ca inainte sa fim impreuna iubitul meu a avut o viata, a avut niste prieteni, a avut niste obiceiuri pe care, clar, le mai are si acum.nu poate sa renunte la toate pentru a fi cu mine 24 de ore din 24.sunt constienta de faptul ca este enervant, cicalitor sa fi sufocat cu smsuri si telefoane non stop.stiu ca uneori mai avem si zile proaste, momente in care vrem sa stam singuri sa e gandim.sunt constienta de faptul ca nu sunt cea mai cea din univers si e normal ca iubitului meu sa ii mai fuga ochii dupa altele. e omenesc.si mie imi mai fug ochisorii dupa alti tipi.asta nu inseamna ca inseli pe cineva, de dormit tot cu mine va dormi si de iubit tot pe mine ma va iubi.sunt constienta de faptul ca unele chestii se fac singura, sau cu prietenii nu cu iubitul.asa cum nu ies nici eu cu el cand merge sa vizioneze un meci cu prietenii la o bere, pentru ca urasc asta, poate si el uraste sa iasa cu mine la shopping.stiu ca unii au o relatie apropiata cu cel sau cea mai buna prietena, apropiata fizic. mi se pare o porcarie sa ii cer sa renunte la asta, pentru ca sunt eu geloasa si ma tem sa ma insele.si eu am o relatie apropiata cu prietenul meu cel mai bun, dar asta nu inseamna ca ma sarut cu el la colt de strada sau fac sex cu el.
nu am fost niciodata genul paranoic, care sa aiba mereu senzatia ca e inselata.nu imi sufoc iubitul cu mesaje, nu il sun decat daca e ceva important sau imi e dor de el, nu vobesc pe mess cu el non stop, decat daca s-a intamplat ceva, poate nici macar nu ne intalnim zilnic.nu i-am intors niciodata capul daca s-a uitat dupa altele, nu i-am facut niciodata crize daca s-a uitat la un film porno, nu m-am ingrijorat niciodata daca nu a putut sa imi raspunda la telefon sau daca nu mi-a raspuns imediat pe mess.inseamna asta ca nu il iubesc?
intr-o relatie e nevoie de incredere. daca exista incredere gelozia nu va aparea decat atunci cand partenerul da semne clare ca ar fi infidel.
fiecare dintre noi are nevoie de spatiu de miscare intr-o relatie, niciunuia nu ii place sa fie sufocat sau sa i se faca scene de gelozie. e o calitate sa stii sa oferi libertatea necesara partenerului.lipsa geloziei e un semn de incredere, nu de nepasare sau lipsa de iubire.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am 100% libertate in cuplu si sotul meu nu a fost absolut niciodata gelos pe mine. Il respect foarte mult pentru asta fiindca stiu ca gelozia nu se naste din dragoste, ci din egoism. El ma iubeste si are incredere in mine, iar in conditiile astea, gelozia nu-si are locul.

| Bacemi a răspuns:

Acordarea libertatii si totodata a increderii e un pas mare. Inseamna ca stii ce presupune cu adevarat o relatie. Niciodata nu am fost genul detectivului sau genul sa interzic niste chestii. Partenerul crede-ma ca iti arata foarte bine ce vrea de la tine prin simpla lui prezenta. In functie de cat de des este langa tine sau cat de des il simti ca e langa tine ( sa nu fie cu mintea in alta parte ) iti dai seama daca el vrea cu adevarat relatia asta. Nu m-ar deranja lipsa geloziei. Chiar deloc. Asta inseamna ca stii ca poti avea incredere in partener. Din contra, e un inceput bun pentru o relatie frumoasa.

De obicei gelozia apare la relatiile gen '' hai sa incercam si noi '' cand nu cunosti inca partenerul prea bine si nu stii cata incredere poti avea. Atunci ti se pare mereu ca se uita dupa altceva si ca esti doar de bibelou sau pur si simplu ca nu vrea o relatie ci doar ceva de moment. Gelozia se manifesta zgomotos prin reprosuri si ton grav alaturi de indiferenta si orgolii. De obicei gelozia apare cand partenerii nu sunt sinceri. Asta poate fi din cauza ca unul e prea posesiv sau din cauza ca unul nu doreste de fapt o relatie si pentru el e doar o joaca. Celalalt simte aceasta distantare, aceasta diferenta pe plan sentimental si incepe sa fie frustrat. Apare intrebarea : De ce ma vrei daca nu stii sa te comporti cum trebuie? Tu ce vrei? Ca o relatie sigur nu. Si de aici reprosurile si vorbele grele continua. De obicei urmeaza o despartire iar apoi cei doi se vor impaca insa nimic nu va mai fi la fel. Totul se aduna. Vor urma alte despartiri temporare pana cand nu vor mai suporta si se duce totul.

Insa mai sunt si relatiile in care gelozia e foarte rara si se manifesta pur si simplu prin parere de rau si retragere. Aici e cazul relatiilor in care partenerii pun suflet. Si conteaza ce simti inainte de cum gandesti si cat de sociabil si grozav esti tu. De obicei astfel de relatii apar intre persoane care se cunosc deja de ceva timp. Astfel fiecare stie cum gandeste celalalat si ce vrea de la o relatie si de la un partener. Astfel ca atunci cand ceva nu merge se va simti in apropierea celor doi. In loc de reprosuri va fi renumita bosumflare. Pur si simplu partenerul devine apatic si nu mai vrea sa lupte pentru relatia respectiva. El crede ca nu mai are sens. Atunci tot ce trebuie este o dicutie serioasa si partenerii sa lamureasca situatia, cauza ce a declansat problema lipsei de incredere. Apoi foarte probabil lucrurile vor reveni la normal. E mult mai usor in acest caz pentru ca stii ca de fapt nu lupti contra nimanui, e doar nevoia de a intelege partenerul si atat. Stii ca el nu te-ar trada si mereu a fost sincer si deschis.

| Razvan a răspuns:

As vrea o persoana nu ca mine, pentru eu am niste pareri un pic mai iesite in comun si daca m-ar aproba constant, i-as da cu telecomanda in cap.Trebuie sa fie suficient de inteligent ca sa ma contrazica cu argumente si sa ma faca sa vorbesc chestii personale cu elhee heeSi sa nu incerce never sa ma protejeze.Detest asta.De unde perceptia ca doar baietii se pot batewaiting

lolita
| lolita a răspuns:

Noi suntem un cuplu destul de modern, aici am refer ca fiecare ise cand are chef cu perietenii fara sa fie nici o problema, suntem gelosi dar acici ma refer strict cand unul dintre noi ar flirta cu o alta persoana. asa ceva nu se intampla deoarece ne iubim si avem incredere unul in celalalt. eu daca ies si nu ajung acasa pana mai tarziu el nici macar nu am suna sa vada unde sunt in sensul de a ma controla. nu as suporta ca partenerul sa-mi controleze fiecare miscare. aceasta siguranat in relatie s-a format cu anii si cu dovada de fidelitate absoluta. eu mi-am dorit ca partenerul de viata sa fi avut relatii si sa fi experimentat senzatii asa cand va fi cu mine sa nu-i intre curiozitatea.

| shtephie a răspuns:

Daca exista iubire care se bazeaza pe incredere si respect reciproc, atunci este normal sa-i acorzi partenerului/ei libertatewinking Deci este o calitate. Ar fi un gest de nepasare daca nu ar exista iubire!

Gelozia apare atunci cand n'ai incredere in partener/a. Gelozia intr-o relatie trebuie sa fie de 5%. Sa fie un pic piperata relatialaughing

| Asiryx a răspuns:

Intrebarile tale dau de gandit laughing
1. E o mare calitate acum depinde si de persoane unele s-ar simti ingrijorate de atata libertate altele s-ar bucura de ea happy
2.Acele persoane sunt constiente ca degeaba fac scene pentru ca nu vor rezolva nimic. Toata lumea ar vrea dar nu prea se gasesc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multa libertate: da, este un semn de nepasarehappy

De exemplu sunt persoane care sunt foarte sigure pe ele si de aia nu sunt asa geloase. Altzii daca se intalneste prietena cu un coleg de scoala sa ii dea ceva, e gelos, altu nare nici o problema.

Bineinteles nu trebuie sa ajungi sa te saruti cu alti baieti ca atunci in mintea lui infloreste ideea ca a fost altu mai bun ca el, si te paraseste instant.

De exemplu eu sunt mai posesiva cu iubitul meu pentru ca nu prea am incredere in mine, dar lui i se pare dulce cand sunt asa si imi zice 'geloasa mea mica'hee hee Bine, sunt si eu suparacioasa in limite legale. Oricum, cate ocazii a avut si tot cu mine e de 2 ani. Pe de alta parte, el nu este asa posesiv dar nu inseamna ca nu ma iubeste, inseamna ca are incredere in el si in mine.

Poate asa este si iubitul tau, stapan pe sine.
Sunt fericita ca imi da libertatea de viata. De fiecare data cand am vrut sa ma vad cu o fata sau ceva, nu a avut nimic impotriva. Un pic de gelozie acolo, dar nu dusa la extrem, trebuie sa fie big grin