regis
| regis a întrebat:

Ati fost vreodata la un cabinet de planning familial? Daca da, cand s-a intamplat? (inainte sau dupa inceperea vietii sexuale, inainte sau dupa casatorie, inainte sau dupa primul copil).

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu cred ca e o chestie obligatorie sa mergi. E o sursa bogata si rapida de informatii. Daca le detii din alta parte, si am vazut ca tu le detii, poti lua decizii pe baza informatiilor pe care le ai. Ideea e ca e la indemana pentru oameni care nu au avut acces la informatii si se pot documenta intr-o sedinta.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Dupa ce mi-am inceput viata sexuala, cand relatia a devenit suficient de serioasa incat sa renuntam la prezervativ si sa cautam alta metoda de contraceptie. A fost cam cu un an inainte de a ma casatori, inainte de a avea copii.

| psiholoaga a răspuns:

Acum 1 an am fost ca sa ne facem testele pentru ITS-uri, la un cabinet de planning familial la care eu faceam voluntariat. Mi se pare util sa mergi de cate ori ai nevoie ca sa te informezi. Si inainte de inceperea vietii sexuale, si dupa, si cand vrei un copil, si cand nu vrei, si cand ai o relatie stabila si cand nu...

| psiholoaga a răspuns:

Mi s-a parut clar raspunsul, stai sa reformulez: am fost o data, dupa inceperea vietii sexuale, inainte de casatorie si copii.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da, inainte de a-mi incepe viata sexuala.
Am mers impreuna cu o prietena mai mare, pentru a-si lua ea pilulele si atunci am intrebat si eu tot ce ma interesa.
Atunci am fost consiliata si pentru a sti ce metoda contraceptiva sa imi aleg, potrivita nevoilor mele, de asemenea mi s-a vorbit despre infectiile cu transmitere sexuala si cum sa ma protej in vederea prevenirii lor.
Inca nu am copii, inca nu sunt casatorita, insa pentru pilule contraceptive tot la planning merg pentru a le lua, asa sunt sub supraveghere medicala, in caz ca m-as simti rau din cauza lor.
Sunt multumita de serviciile de planning familial si merg cu incredere, mai ales ca doamna doctor de la planning este si ginecologul la care merg periodic la control.
Pana acum nu am avut probleme.
Ca femeie, este bine sa ai grija de sanatate, mai ales ca viitoare mamica.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu am fost.In schimb, am petrecut cateva ore cu o doctorita de la planning familial care ne-am lamurit despre medodecontraceptive, boli si multe altele in cadrul unor ore de biologie.

regis
| regis explică:

Va rog cititi intrebarea si incercati sa dati un raspuns la ce am intrebat. Data viitoare promit ca pun un chestionar si va rog sa raspundeti cu a, b sau c.

regis
| regis explică:

Sunt singurul care nu a fost?

regis
| regis explică:

@vioricutza - nu folosesc anticonceptionale; planningul familial din cate stiu nu presupune control.

| nicky a răspuns:

Normal ar fi sa mergi inainte de a incepe viata sexuala.

| loredanarotariu a răspuns:

Am ajung o singura data la un cabinet de ginecologie pentru planning familial ( nu era un cabinet specializat doar pe planning - 2 in 1 - cam asa se practica ) pentru prescrierea unor pastile anticonceptionale. S-a intamplat undeva la inceputul relatiei cu actualul meu sot, aveam 19 ani. Nu mai tin minte foarte bine minte ce mi-a spus doctorul iar asta inseamna ca nu am luat tocmai in serios pe vremea aceea sfaturile lui. happy
A... recent am mers la o consultatie pentru a afla daca sunt apta sa fac copii si pentru a obtine sfaturile unui medic obstetrician in directia aceasta - cred ca si asta e un fel de planning familial.

| cristina_6456 a răspuns:

AM FOST DUPA INCEPEREA VIETII SEXUALE SI TE SFATUIESC SA MG NAI NIMIC DE PIERDUT DIN CONTRA PRIMESTI ANTICOCEPTIONALE GRATIS SI ESTI SUB SUPRAVEGHERE DACA CUMVA NUS BUNE ANUMITE PASTILE SAU PT CONTROL,,,,,,,

| darksight a răspuns:

Da. Atunci cand ne-am hotarat sa facem un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am fost.
Inainte de inceperea vietii sexuale, evident.
Acolo primesti sfaturi, informatii, contraceptie.
daca te duci dupa ce ramai gravida nu mai are rost.
"Planning " inseamna planificare. Planificarea se face inaintea inceperii unei activitati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| gabriellllla a răspuns:

Am fost acum de curand sa iau anticonceptionale dar nu mi-am inceput viata sexuala. e bine daca le incep dinainte?