| anonim_4396 a întrebat:

Ați întra în relație cu o persoana toxica?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Înseamna ca ești masochist rău de tot sa accepți așa ceva.
Nu neg ca nu îmi place cearta, dar sa fie nebunatica, amuzanta, sa fie sincera, serioasa, fidela.

O toxică, persoană care vede ce e mai rău în tine şi te tratează ca atare, este o persoană care:

în loc să observe, să acorde atenţie pozitivă şi să aprecieze în primul rând ceea ce e mai bun în tine, alege să se focuseze pe,,cine" şi,,cum" nu eşti suficient de... şi pe,, cine" şi,, cum" ar trebui să fii altfel decât eşti, evident în viziunea sa.
te compară în mod constant cu alte persoane, iar comparaţiile sale te pun mereu într-o lumină nefavorabilă.
te judecă în mod constant, te critică ori de câte ori are ocazia - de te miri şi tu pentru ce, te etichetează în mod negativ, îţi ia în derâdere,, sensibilităţile" şi chiar calităţile, îţi cere mereu să fii altfel decât eşti şi să faci lucrurile în alt mod decât le faci, orice ai face nu este îndeajuns şi nici suficient de bine pentru ea, este mereu nemulţumită de tine şi ai sentimentul că vrea tot tipul să te schimbe după,, chipul şi asemănarea sa".
îţi contestă idealurile şi planurile de viitor, te descurajează în a da viaţă visurilor tale şi îţi sabotează realizarea activităţilor în vederea îndeplinirii unor obiective, chiar dacă atingerea acestora nu i-ar aduce persoanei în cauză vreun prejudiciu personal.
îţi ignoră propriile limite sau chiar ţi le încalcă în mod intenţionat, pentru că le consideră importante doar pe cele ale sale.
vorbeşte despre tine într-un mod depreciativ în faţa altor persoane şi îţi denigrează imaginea în faţa lor.
îţi minimizează şi chiar ignoră nevoile şi dorinţele, şi îţi solicită implicarea în satisfacerea propriilor sale nevoi şi dorinţe egoiste, pe care este centrată aproape exclusiv, cu excepţia unor momente în care consideră că doar acordând o fărâmă de atenţie, de timp şi de implicare pentru satisfacerea propriilor tale nevoi, te poate seduce sau manipula pentru a te focusa, uterior, din nou pe propriile sale nevoi şi dorinţe egoiste.
îţi solicită să faci compromisuri şi sacrificii care îţi aduc prejudicii personale, iar dacă încerci să refuzi, te pedepseşte cu distanţarea, prin tăcere, devine agresiv cu tine şi foloseşte un libaj verbal, sau îţi spune că nu ştie dacă, în aceste condiţii, sunteţi potriviţi unul pentru altul şi te face să te simţi ruşinat, vinovat şi mizerabil.
te implică în acțiuni ilegale și imorale, cum ar fi furtul, falsificarea de documente, mărturii mincinoase, care îţi aduc atât ţie, cât şi altor persoane prejudicii personale.
te tratează cu lipsă de consideraţie şi respect, într-un mod controlor şi abuziv, folosind manipularea şi şantajul emoţional.

5 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Daca ai stii de la inceput ca e o persona toxica / nu va potriviti, iti garantez ca trebuie sa fii prea pierdut(a ) in spatiu sa accepti. Tu daca stii ca e o mancare care nu iti place, o mananci? Poate ca da, ca asa te duce mintea, doar de ce oare apoi vomiti? Asa si in relatie: nu doar ca observi pe parcurs, daca mai si stii de la inceput, iti garantez ca vei respinge persoana, ca va fi un calvar.

| MarianWLF a răspuns:

Daca as stii dinainte acest detaliu, clar mi-as vedea de viata laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU!

Evident ca nu stii ca-i toxica pana nu-si da in petec sau isi arata coltii, ori violenta, si atunci ii tragi un sut in dos cat poti de repede si rupi relatia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Hammurabi a răspuns:

Întrebarea corectă e dacă ați rămâne într-o relație cu o persoană toxică.
Pentru că la început, când intrii în relație, n-ai de unde să știi că e o persoană toxică. Afli după.
La început sunt numai îngerași roz peste tot. laughing))