| blackheart26 a întrebat:

Cum se comporta o persoana toxica?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu te vorbește nimeni pe la spate?

| Nemessys a răspuns:

-se enerveaza din orice lucru minor si cu greu mai poate fi calmata
-nu-si asuma niciodata vina ci incearca sa dea vina pe altcineva din jur
-se supara cand o contrazici, chiar daca ai dreptate si ea nu are niciun argument contra a ceea ce ai zis tu
-puse mereu nevoile ei mai presus de ale tale
-incearca sa te manipulzeze si santajeze cum poate
-nu asculta niciodata de parerea ta si chiar daca i-o bagi pe gat cu forta, nu tine cont de ea.

Apropo, ce-ti mai face cea mai buna prietena? Bine sanatoasa?

| blackheart26 explică (pentru Nemessys):

Da, ne înțelegem mai bine ca înainte, vorbim frumos una cu alta și numai avem certuri!happy

| Xpressurself a răspuns:

In preajma sa te simti inconfortabil si stresat, vorbeste numai negativ despre oricine, ii judeca pe toti, este nefericit, nu stie de gluma, ameninta si se foloseste de oricine sa se planga, nu se descurca cu banii, nu are prieteni decat ca el cu care isi pierde timpul la bautura, joaca la aparate, iti cere bani, tigari, nu invata la scoala, nu are succes... nu lasa pe nimeni sa te foloseasca ca sa se planga ca nimic nu e bine in lumea asta.

| Xpressurself a răspuns:

In general este nervos si striga la tine in timp ce iti vorbeste despre alte persoane si ce i-au facut. Ca si cum s-ar certa cu cei pe care ii dispretuieste insa in loc sa le spuna lor iti spune tie ca si cum ar fi ei de fata. Evita-i.

| ceafostodata a răspuns:

Îți dai seama din comportament. Persoanele toxice tind sa fie manipulative, egoiste, arogante sau false. Un prim semn ca o persoana poate fi toxica este modul în care te tratează sau relația voastră. Te simți bine când ești cu acea persoana? Relația voastră întâmpină probleme sau neînțelegeri repetate? Acea persoana te-a tratat frumos sau ți-a greșit cu ceva? Apoi, un alt semn poate fi faptul ca acea persoana tinde sa aibă un comportament de superioritate asupra ta și adesea îți impune anumite cerințe ori lucruri de care tu nu esti de acord, îți vorbește într-un mod neplăcut, răstit sau te jignește adesea. Nu în ultimul rand, acea persoana adesea renunță la tine sau te ignora deșii i-ai fost aproape la momente grele? Auzi de la alte persoane ca te-a bârfit sau a spus ceva urat pe la spatele tău? Gândește-te la ce ți-am zis și răspunde la întrebările puse de mine. Asa îți vei da seama dacă acea persoana e toxica.