Întrebare recomandată | sammie a întrebat:

Cum identificăm o relație toxică?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei e mereu combinatia de abuz fizic/verbal/psihologic (chiar o combinatie intre 2 sau toate 3). Fenomenul de gaslighting intra de exemplu la abuz psihologic. Si pe alaturi mai e superioritatea, abuzul de putere, cu atacuri constante pentru a demoraliza victima (abuz emotional).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Gaslighting

| VelicanEmilia a răspuns:

Se simte. Nu e ceea ce trebuie, nu te multumeste, esti nefericit/a si totusi nu poti renunta la ea. Desi stii ca iti face rau, continui sa tii cu dintii de ceva care nu are niciun viitor si care nu duce nicaieri. Traiesti in minciuna, in abuzuri de tot felul si totusi e ceva de care foarte greu te desprinzi, care lasa traume interioare. E ca si cum te-ai pierde si doresti sa ajungi pe drumul cel bun, insa acel "drum" nu exista.

| Celula44 a răspuns:

Pe scurt, atunci cand te simti liber/mai fericit cand nu esti in prezenta persoanei respective, iar atunci cand esti cu ea iti scoate toata energia.

| r0bin3t a răspuns (pentru Celula44):

Si mai pe scurt, fara ea/el esti aproape perfect/a. (deoarece, ca sa fii 100% perfect/a vei avea nevoie de el/ea pentru a te completa).