| anonim_4396 a întrebat:

Ce înțelegeți voi prin "relație toxică"?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce e toxic distruge.
O relatie toxica e una care te distruge. Mental, emotional, poate chiar fizic (prin stres).

| Adry05 a răspuns:

O relație care îți provoacă mai mult rău decât bine, în care ești mai mult supărat decât fericit

| Simpatic a răspuns:

O relatie in care unul din parteneri ii face rau celuilalt partener fie verbal, fizic, psihic, abuz emotional, fie prin intermediul unui anturaj care schimba in rau pe unul din parteneri si celalalt sufera, cine stie ce alte metode si modalitati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu cum ai defini? Te referi la o relație dintre un bărbat și o femeie?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

În special la asta m-am referit. Deși puteți răspunde pentru o relație în general.

| Mosotti a răspuns:

O relatie care nu merge.

| Sofer a răspuns:

Când sunt certuri și neînțelegeri în relație. Atunci devine relația toxica.

| SG1995 a răspuns:

O relație toxică, e o relație în care lipsește respectul și încrederea reciprocă, e o relație toxică, poate să fie o relație în care cealaltă persoană e manipulativă, nu acordă atenție emoțiilor partenerului de viață, sau poate să fie vorba de o persoană geloasă, extrem de geloasă, paranoică, dornică de control și în general impulsivă și violentă. Aș spune că o relație toxică nu e definită de dinamica relației, ci de dinamica partenerilor, cel puțin unul dintre parteneri e fie narcisist de aici tendințele manipulative, lipsa de respect, sau din contra e nesigur pe sine, din cauza asta e tot timpul gelos, impulsiv și chiar violent.

| Nemessys a răspuns:

Relația toxica este asa doar dacă ambele sau măcar o persoana este toxica.

O relație toxica de cele mai multe ori este alcătuită din o persoana care este foarte atașată și dependenta emoțional și o persoana toxica.

Ce este o persoana toxica? O persoana toxica este
-egoista
-prezintă atașament foarte puternic
- dependenta / disperare
- posesivitate
- teama de singurătate și sa nu îl părăsească partenerul. Se teme de singurătate mai mult decât orice și ar face orice sa nu fie singur.
- as fi scris încă 10 lucruri dar o zic cât mai pe scurt deoarece toate se încadrează la imaturitate emoțională.
- nu își cere scuze atunci când greșește și considera acest gest extrem de josnic.
-nepăsare la un nivel exagerat și nesimțit.
-lipsa de respect pentru partener
-viata sociala extrem de inactiva spre deloc, partenerul fiind singura persoana din viata lui. De aici și teama de singurătate. Este conștient de faptul ca partenerul este singura persoana din viata lui pe care dacă o pierde, rămâne singur, lucru care ar duce la disperare.
-are dorința de a controla, manipula, santaja și domina partenerul. Evident ca niciunul dinte aceste lucruri nu este pentru binele partenerului.
- cere validari și confirmări ca este totul ok cu ea din toate punctele de vedere.
- nu accepta o vorba rea despre ea chiar dacă este spusa intr-un mod frumos.
- daca tot am zis de imaturitate, aduc vorba și despre instabilitate emoțională și cu asta închei.

| CleanHeart a răspuns:

2 oameni care nu se inteleg deloc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O relație datorită căreia cel puțin o persoană suferă.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cel putin unul dintre cei implicati in relatie e egoist: adica iubeste cealalta persoana doar atata timp cat aceasta o iubeste sau din contra, e dependent de iubirea ei, ea neiubindu-se pe sine insasi. E geloasa pe cealalta persoana si nu se bucura de binele ei. Ea are nevoie de celalalt doar pentru ai oferi iubirea ce l face sa se simta bine. Daca oferi iubire cu pretentia de a primi inapoi, atunci tu nu iubesti cu adevarat. Cand intr o relatie se afla cel putin o astfel de persoana, acea relatie e toxica.

| Onisim10 a răspuns:

Ca nu e buna, e falsa.

| GLA a răspuns:

Hai sa iti spun din propria experienta ( eu eram cel toxic). Gelozie extrema, lipsa de incredere ( fel si fel.de.ideei ca ma insela. Daca nu imi raspundea.la.telefon faceam. urat). I am.interzis sa faca chitara doar pentru ca fostul iubit era cel care o invata ( puteam sa o las sa faca cu alt.profesor/profesoara dar o dadusem.in.extrema). La certuri aveam un comportament vulgar. Posesiv si altele

| CataCatalin994 a răspuns:

O relatie care imi afecteaza viata si nu ma pot dezvolta atat pe plan personal cat si profesional.

Daca o tipa ma tine-n loc, e ceau foarte repede.

| Dia37Andreea a răspuns:

Relatie care nu e bazata pe incredere, in care esti inselat, in care nu exista bun simt si care e mai mult la misto.

| MadalinCMP a răspuns:

O relație toxică este acea relație din care tu nu ai benefice doar de pierdut.
Aceea relație în care partenerul tău profită de tine la maxim.
Aceea relație în care tu nu te simţ deloc ok cu ea.
Aceea relație care încet, încet te bag în depresie și te face să nu mai suporți oamenii din jur.