| adrianajollie a întrebat:

Ati iubit vreodata cu adevarat? Adica sa fiti in stare sa renuntati la viata voastra ca el sa fie bine (era un exemplu)? Sau stiu eu... sa fiti in stare sa renuntati la multe doar pentru o ora petrecuta cu el? Sa va oferiti intru totul?
Eu am iubit muult o persoana si muult timp... poate acum nu mai simt acelasi lucru dar dupa aproape un an de cand nu mai avem nicio legatura, tot ma mai gandesc la el, desi uneori cu ura. Sau poate nu e ura? Ma rog... incerc sa-mi refac viata, dar nu mai simt lucrurile acelea pe care le-am simtit pentru. el. Acum e cu totul alta dragoste( nici nu stiu daca se mai poate numi dragoste, poate e doar o nevoie de a fi in preajma cuiva, de a ma simti in siguranta, iubita ).
Intrebarea e pentru. cei care au trecut prin asta... voi ati mai iubit vreodata de atunci? si la iubire nu ma refer la atractie fizica, sexuala sau mai stiu eu ce, ci la dragoste autentica, asa ca la " prima dragoste"?
Cam in cat timp ati uitat cu desavarsire totul si ati trecut mai departe, pe un nou drum, spre un nou inceput? Am avut sansa sa am 2 baieti care ma iubeau cu adevarat, persoane de nota 20 dar le-am pierdut din cauza obsesiei mele( de a-l face sa se intoarca la mine )...
Ce-mi sugerati?
Vreau raspuns la ambele intrebari. Si da, dau si fundatongue.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,prima dragoste nu se uita, NU POTI s-o uiti.Trebuie sa ai multa vointa ca sa treci de momentul in care s-a terminat. Unii,nu o pot depasi niciodata, isi rateaza viata si sansa la fericire incercand sa gaseasca pe cineva care le aduce aminte de prima dragoste, multumindu-se cu surogate.Nimeni nu il poate inlocui pe cel pe care l-ai iubit, niciodata.Nici chiar el, pentru ca altfel era cand te iubea pe tine si altfel este acum cand totul s-a sfarsit.Regretele insa,nu trebuie sa-ti manance viata.Fa un pas inainte, desprinde-te, incearca sa traiesti in prezent.Vei mai putea iubi,poate chiar mai mult, mai matur, dar numai daca permiti acestui lucru sa se intample.Lasa-ti sufletul liber,goleste-ti mintea,nu mai plange pe dinauntru si spera! Spera cu putere si minunea se va intampla,vei iubi din nou! Nu te crampona de trecut, pastreaza amintirea doar si foloseste-o ca experienta in viata ta cea noua, care a inceput deja! Curaj!

| TeckTonik997 a răspuns (pentru greece12):

Greu de facut...

| greece12 a răspuns (pentru TeckTonik997):

...dar nu imposibil!
happy

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,o singura data am iubit cu adevarat si din fericire sunt cu acea persoana pe care o iubesc si e totul pentru mine.Pt prietenul meu am facut multe sacrificii,el a fost primul din viata mea,pentru el m-am certat cu familia mea, am renuntat la multe pentru el, l-am pus pe el pe primul loc si am lasat de la mine ca sa ii fie lui bine.Si el ma iubeste, dar eu cred ca ofer mai mult decat primesc.As fi in stare de aproape orice pentru el,dar nu mi-as lua viata sau sa fac lucruri extrem de grave,totul are o limita.
Eu cred ca prima dragoste e cea mai pura, cea mai adevarata, dar nu inseamna ca nu mai poti iubi niciodata.Chestia e ca trebuie sa incetezi in a compara baietii din viata ta,cu fostul,sa iti oferi tie insati sansa de a iubi din nou si sa nu traiesti din trecut,din amintiri.
Fiecare persoana e diferita si fiecare relatie,fiecare iubire e altfel si poti simti cu siguranta fiorul dragostei,daca cu un baiat nu e la fel ca cu prima dragoste,nu conteaza,nu trebuie sa te privezi de sentimentul de iubire.
Nu stiu daca poti avea o relatie ca si cu prima dragoste,pentru ca cum spuneam fiecare e diferit,dar eu cred ca poti iubi,poate nu cu aceeasi intensitate,dar poti iubi cu adevarat,nu totul se rezuma la prima iubire.
Eu nu a trebuit sa uit persoana iubita, sunt si acum cu el, am aproape 18 ani si il iubesc de cand aveam doar 13 ani, suntem impreuna de 2 ani si ceva,ma simt norocoasa ca sunt cu el,dar cu siguranta mi-ar fi greu fara el,dar asta nu ar inseamna ca daca m-as desparti de el nu as mai putea iubi sau ar trebui sa stau toata viata singura, asteptand ca el sa se intoarca sau sperand, visand la o dragoste cum a fost cu el...nu.
Eu te sfatuiesc sa incerci sa iti refaci viata si sa privesti lucrurile diferit.Ai toata viata inainte,a fost ce a fost, e bine sa iti amintesti lucrurile frumoase care s-au petrecut intre tine si el, dar totusi sa iubesti din nou.

| mgtow a răspuns:

Eu am iubit si apoi am stat vreo 7 ani singur credeam ca am sa raman singur tot timpul si acum cateva zile am cunoscut o fata care e total diferita avem multe in comun si tin la ea, cu timpul o voi iubi din ce in ce mai mult nu izbucneste dragostea imensa deodata, Dumnezeu are grija de toti si pedepseste pe cine trebuie.

| Libelle a răspuns:

A fost prima data cand chiar ai iubit pe cineva,si da uite asta e iubire adevarata.Te-a marcat cel mai mult,sentimentele asa profunde nu se uita. Apoi deja nu mai e la fel,nu te mai arunci asa inainte intr-o relatie,esti mai precauta, ai mai multe pretentii de la caracterul unui baiat, vezi lucrurile altfel.Si ia ceva timp sa gasesti iarasi o persoana pe care s-o iubesti la fel de mult.

Desi am inceput sa ma gandesc ca dupa niste trairi asa puternici si sentimente de genul ``as renunta la viata mea ca sa-i fie lui bine``nu se mai poate inca odata pentru altcineva.O sa fie cu totul altfel urmatoarea relatie, dar ai sa iubesti.

| Dav7id a răspuns:

Nu,nu am mai pus suflet de mult si daca am pus m-am gasit iar "singur" pe aceeasi banca de acum multi ani. Urat cand tu dai tot si ea nimic si pana la urma spune ca e tot din vina ta.Nu am mai pus suflet si deja stiu ce se intampla cu o fata pe care o cunosc acum si stau cu ea poate de o luna sunt un om previzibil, stiu la ce sa ma astept.De uitat se uita foarte greu cand faci din greseala lucrurile cu care le faceai si cu ea si ma gandesc la ea cum zambea.Incearca sa dai o sansa altcuiva daca zici ca pe el nu il poti uita si poate acel cineva iti va fi mai mult decat suficient. Daca refuzi, refuzi cu gandul la el, poate vine.

| stef87 a răspuns:

De fiecare data cand gasim o persoana pe placul nostru, traim cu impresia ca iubim, desi uneori e doar atractie sexuala. Totul se rupe si o luam de cap, insa cu niste conditii in plus. Conditiile sunt tot mai greu de indeplinit si normal ca avem impresia ca in sfarsit am nimerit dragostea adevarata, dar ghinion!
Dragoste adevarata e atunci cand ramai definitiv cu persoana. Chiar si aia, e a naibii de greu de intretinut!

| Mary_5158 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, si am impresia ca nu voi mai cunoaste niciodata o alta adevarata dragoste cu alti baieti, desi am incercat de multe ori.Foarte des imi pun o intrebare la care nu gasesc nici un tip de rasp. De ce D-zeu a dat sa cunoastem o singura data adevarata dragoste in unica noastra viata,si nu de mai multe ori? daca nu e dat sa fim impreuna,de ce trebuie sa suferim ani in sir pentru a uita? inca nu am un ras. pentru intrebarea ta, sunt si eu in cautarea ei.sad Oricum, fii optimista!winking

| leoaica_1036 a răspuns:

Dragostea uneori poate deveni obsesie...si la un moment dat nu mai faci diferenta...eu nu am putut sa trec peste nici peste un an. In tot acest timp am facut tot posibilul sa fim impreuna, dar daca el nu vrea cu adevarat nu ai ce face.O relatie se tine in 2. Daca reusesti incearca sa mergi spre un nou inceput. bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Cory_1336 a răspuns:

Am iubit cu adevarat in urma cu6ani dar n-am putut uita nici o clipa zilele pe care le-am petrecut impreuna.as vrea sa-l mai revad macar o data daca s-ar putea

| Roxiii03 a răspuns:

Si eu am iubit candva asa si am fost in stare sa fac totul doar ca sa mai stau putin cu acea persoana...
Adevarul este ca a trecut ceva timp pana sa nu ma mai gandesc la acea pers... mi s`a intamplat si mie la fel ca si tie sa uiti de acea pers iar apoi din sa iti aimtesti si sa incepi sa simti acel ceva pentru el. Adevarul este ca deocamdata nu am gasit pe cineva pe care sa mai iubesc atat de mult cum l`am iubit pe el, insa ma tot ghidez dupa un sfat pe care mi l-a dat o prietena: "Daca vezi ca aceasta iubire nu are nici un viitor trebuie sa faci cumva sa o lasi sa piara!broken heart"
Stiu ca acea pr a mea este chiar foarte de incredere si mi` dat un sfat f bun.Asta ti`l dau si tie asa ca sper sa iti foloseasca!winking :-x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a scapat nimeni de asta.Nu poti face decit ce au facut toti; Lasa sa treaca timpul sa se cicatrizeze rana.