| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand am contact sexual simt o usturime ingrozitoare, chiar daca sunt excitata ceea ce face contactul terminat. Ma simt ingrozitor fata de iubitul meu, el intelege ca nu este vina mea si este o problema cu corpul meu, dar asta este ceva normal ce fiecare dintre noi poate sa faca si fiind o nevoie fiziologica. Toate astea ma fac sa ma simt nasol si imediat dupa incercarile esuate am o stare de imi vine sa plang si nu ma pot stapanii. Stiu ca multi dintre voi nu puteti intelege.
Care e problema? Stiti vreun ginecolog bun in Ploiesti la care ati fost? Cat ati platit? Multumesc. am nevoie doar de sfaturi folositoare. Un an bun cu noroc.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Candida de exemplu poti sa faci de la antibiotice, prezervativ, lubrifiant, materialul din care e facut chilotul, sapunuri/geluri/servetele intime, un sistem imunitar scazut sau daca ti-ai inceput de curand viata sexuala- datorita schimbarilor produse in ``zona``. ai cumva si mancarimi sau o scurgere urat mirositoare?
iar infectia poate fi o raceala(ai stat pe ceva rece sau cu spatele gol). sanatate!

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un ginecolog, daca iti e frica ia-l si pe iubitul tau cu tine.
Sunt si pe net siteuri cae ofera sfaturi specializate.
Baftă!

| Oana92 a răspuns:

Fie ai o infectie sau o ciuperca(Candida de exemplu), fie o problema cu lubrifierea(mai ales daca iei anticonceptionale). Mergi la ginecolog, nu cred ca e o problema grava si cel mai probabil se rezolva in cateva zile cu tratament. Sanatate!

| wolder a răspuns (pentru Oana92):

Nu iau anticonceptionale.
problema cu lubrifierea nu era. stiu sigur.
infectie? sau ciuperca? de la ce le pot face?
De la partener sunt sigura ca nu am luat.

| wolder a răspuns (pentru Oana92):

Raceala se poate.
Mancarimi da, dar secretie cu miros urat nu...
Pai poate sa fi facut de la prezervativ o iritatie ceva, ori lubrifiant ca folosesc de curand unul nou.
nu am inceput de curand

| Oana92 a răspuns (pentru wolder):

Eu cred ca e vorba de candida(totusi nu sunt medic!) mai ales ca ai si mancarimi si spui ca folosesti un lubrifiant nou(deci s-a modificat ph-ul). Mergi la doctor, tratamentul e foarte simplu(o crema). Dar de ce folosesti lubrifiant? ai probleme cu lubrefierea naturala?

| wolder a răspuns (pentru Oana92):

Uneori da, mari probleme

| Oana92 a răspuns (pentru wolder):

Ar trebui sa mergi la doctor si pentru aceasta problema, banuiesc ca esti tanara si nu e normal. sanatate!

| Oana92 a răspuns (pentru wolder):

Candida de exemplu poti sa faci de la antibiotice, prezervativ, lubrifiant, materialul din care e facut chilotul, sapunuri/geluri/servetele intime, un sistem imunitar scazut sau daca ti-ai inceput de curand viata sexuala- datorita schimbarilor produse in ``zona``. ai cumva si mancarimi sau o scurgere urat mirositoare?
iar infectia poate fi o raceala(ai stat pe ceva rece sau cu spatele gol). sanatate!

| Troll99 a răspuns:

Iti recomand acest forum, acolo gasesti oameni despecialitate care iti pot raspunde la problema ta si eu sunt cadru medical, dar de scurt timp si nu pot da un diagnostic bazat doar pe cele spuse de tine. Daca nu te ajuta forumul http://www.ginecologie.ro/Forum.aspx mergi la un ginecolog.