| Dorin976 a întrebat:

Aveti idee daca o sarcina cu gemeni iese la testul de sarcina din urina/sange?
Si cat de sigur e un test HCG(test de sarcina din sange) dupa 44 de zile de la contact?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

O sarcina gemelară poate fi confirmată 100% ecografic. Beta HCG-ul poate ieși cu valoare mai mare în sânge, ceea ce ar putea indica ca sunt gemeni, însa nu garantează 100% ca e o sarcina gemelară.
Pai testul de Beta HCG din sânge e destul de sigur. Se detectează nivelul de HCG în sânge la 7 zile de la eventuala concepție.

| Dorin976 explică (pentru Nirvanaaa):

Ma refeream daca se pozitivizeaza testul indiferent de ce sarcina e ( gemeni sau tripleti) ma gandeam ca daca ai gemeni sau tripleti poate da fals negativ din cauza nr mare de hormoni

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Dorin976):

Pai nu. Nu conteaza ce sarcina e, e tot o sarcina. Iese pozitiv.

| Dorin976 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc de raspuns!

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Dupa contact in 28 noiembrie, pastila de a doua zi, sangerari fiziologice ca urmare a acestei pastile si doua teste de sarcina negative, da, testul la 44 de zile este sigur si nu stiu de ce l-ati mai facut.Si nu, daca e vorba de gemeni, tripleti sau mai multi asta poate sa o spuna numai o ecografie la medicul ginecolog.

| Dorin976 explică (pentru greece12):

Ma refeream daca testul se pozitiveaza chiar daca sunt gemeni sau tripleti. Ma gandeam ca testele dau fals negativ daca ai gemeni sau tripleti din cauza existentei hormonului prea mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sange Hcg se poate face dupa 14 zile, de la ultimul contact sexual si va arata daca esti sau nu gravida.
Sarcina gemerala poate sa se vada numai la un ecofrag sau ekg.
La ecograf se vad si aud 2 fetusi, iar la EKG se aud 2 batai de inima.

| Dorin976 explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream ca indiferent de ce sarcina e (gemeni, Tripleți) testul de sarcina se pozitivizeaza? ma gandeam ca daca ai gemeni sau tripleti poate da fals negativ din cauza nr mare de hormoni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dorin976):

Testul Hcg nu raporteaza cati copii are sarcina respectiva, iindca este un simplu test hormonal care DOAR confirma ca este prezenta o sarcina sau nu este nici o sarcina, in functie de valorile hormonale Hcg.
Nu exista fals negativ la aceasta analiza, exista negativ sau pozitiv.