| gummyXD a întrebat:

Avortul este un lucru periculos. Insa de ce unele femei il folosesc? Eu sincer nu prea le inteleg. Erau bete cand au facut acel act sexual neprotejat thinking Nu stiu ce sa mai cred despre ele.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici eu n-am inteles niciodata chestia asta si sunt femeie. Mi se pare extrem de simplu sa te protejezi si cred ca tine de nivelul de educatie si igiena personala.

| monyk a răspuns:

Buna,adevarul e ca nu doar femeia e de vina ca se ajunge in aceasta situatie,barbatul de asemenea are partea lui de vina,pentru ca de multe ori fata are incredere in baiat si multi profita de asta si ca sa se simta bine,se gandeste la placerea lui si nu la riscul care il expune un act sexual neprotejat.
Poti sa ramai gravida si daca te protejezi dintr-o greseala,prezervativul se poate rupe, pastilele pot sa nu isi faca efectul din anumite cauze, etc.Inainte de a face acest pas trebuie sa fi constienta ca mereu va exista riscul unei sarcini daca crezi ca nu esti capabila de un copil, atunci cea mai buna cale e abstinenta.Multe fete sunt naive si nu se gandesc la consecinte si cand se aleg cu o sarcina si de multe ori sunt parasite sau nu au posibilitatea sa creasca un copil,ajung sa faca avort.Dar totusi trebuie ca amandoi partenerii sa fie responsabili,sa nu se gandeasca numai la placerea de moment, ca multi nu isi dau seama la ce risc se expun doar atunci cand se ajunge in situatia respectiva si pentru multe, cea mai simpla cale e din pacate avortul.

| RXN a răspuns:

Pentru a intretine un act sexual e nevoie de doua persoane, deci nu e 100% vina femeii.Ca ea trage ponoasele, e alta treaba.

| MajorAsshole a răspuns:

Cica actul sexual neprotejat e mult mai placut. Ce zici de asta?

| Julia89 a răspuns:

Eu personal nu am facut niciun avort dar eu le inteleg pe acele persoane care au facut asta la 16 17 ani sa ramai insarcinata si ai un copil? pai viata ta care e sa ai grija de copil nu tu liceu nu tu facultate nu tu viitor pai si atunci ce ii oferi acelui copil ce exemplu ii dai?

| francesca89 a răspuns:

Eu am avut un avort da' n-am fost deloc beata, am avut doar 19 ani.voi cu mentalitatea asta nu credeti ca sunteti cam proaste? pun pariu ca ai 15 ani si habar n'ai de cum e viata.Vei creste si vei vedea.Tu ce crezi ca maica'ta sau mata mare n'au facut niciun avort? mai ales pe vremurile cand treceai prin chinuri groaznice sa faci un avort.stai si mediteaza un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai judeca oamenii! o sarcina nedorita apara din n motive. Asta ineamna ca ai fost beata? nu. Din prisma mea, avortul este un lucru normal, la o varsta frageda. Nu ma intelege gresit, dar, decat sa am unu de 2 ani la 17 ani dupa mine, mai bine fac avort si gata. Orice ai fi tu, fata sau baiat, imagineaza.ti ca ai fi insarcinat/a. Si, tatal/mama copilului te.ar fi aprasit, si ai avea mari planuri pentru viitorul tau, ce ai face? punete in situatia femeilor alora, ca saracele, nu fac avortul ala de flori de mar. Si nu mai judeca oamenii, o sarcina nu inseamna ca ai fost beata.