| cooldreams a întrebat:

fetelor. As vrea si eu sa incerc tampoanele OB dar am citit pe net ca pot produce o boala grava, numita SST. E adevarat? Desi tot pe net am citit ca de fapt n-ar fi nicio legatura si acest lucru s-a intamplat prin anii '80 cand tampoanele erau facute din nu stiu ce material periculos. Nu prea stiu ce sa mai cred. Sa risc sa le folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Multi ginecologi spun ca ele sunt cauza candidozelor frecvente si a altor infectii. Nu neapărat acel SST despre care ai citit pe net. Daca vrei sa folosesti si sa te protejezi de aceste riscuri cat de cat, ia-ti de la farmacie (eu am văzut in Sensiblu) tampoane ecologice, sau asa ceva. Sunt ceva mai scumpe (fata de tampoanele de la OB, si considerabil mai scumpe fata de celelalte mărci ieftine) dar sunt din bumbac recoltat bio sau ceva asemănător, deci putin mai sănătoase.
La început poti sa le folosesti mai rar pana te obisnuiesti, eventual cand esti pe acasa sa iti pui tot absorbante normale. Daca ai fluxul mai abundent e bine sa il schimbi mai des si sa suplimentezi protectia cu absorbant sau cu un protejslip.

| Anonimu636 a răspuns:

Incearca

| paul1ca a răspuns:

OB-urile dau, extrem de rar, o problema grava: socul toxico-septic. Aceasta se poate intampla NUMAI daca sunt schimbate prea rar (1/ zi sau mai rar). Este, de asemenea, posibil ca OB-urile să favorizeze anumite infecţii, dar acest lucru este subiect de controversă.
In concluzie, OB-urile sunt foarte bune cand sunt folosite ocazional, atunci cand este cu adevărat nevoie de ele.

| paul1ca a răspuns:

OB-urile dau, extrem de rar, o problema grava: socul toxico-septic. Aceasta se poate intampla NUMAI daca sunt schimbate prea rar (1/ zi sau mai rar). Este, de asemenea, posibil ca OB-urile să favorizeze anumite infecţii, dar acest lucru este subiect de controversă.
In concluzie, OB-urile sunt foarte bune cand sunt folosite ocazional, atunci cand este cu adevărat nevoie de ele