| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut ocazia să vorbesc mai mult cu tipa pe care o plac.
Mi s-a confirmat a n-a oară că nu ne potrivim, are și iubit. El este mai bun decât mine din toate punctele de vedere: sociabil, glumeț...
Ea este opusul meu.
Spre deosebire de ea, nu prea ies și sunt extrem de timid când vine vorba să cunosc oameni noi.
Nu am curaj să glumesc cu oamenii, am impresia că aș spune ceva nepotrivit și m-aș sinucide social. Din cauza aceasta creierul meu nici măcar nu este capabil să gândească o replică inteligentă la o tachinare amicală a acelei fete.
Mă simt nevalidat. M-am săturat până în gât să fiu respins de fete pe bandă rulantă. Atunci când o fată mă respinge, este aproape ca și când mi-ar zice "Bună ziua", sunt obișnuit cu asta.
Știu că sună trist, dar oricum acesta este un pseudonim, nu pot fi identificat în viața reală.
Ce pot face ca să mă dezîndrăgostesc pentru a putea avea ochi și pentru alte tipe care nu țin așa de tare la partea cu glumitul și să aibă un iubit ultrasociabil?
De asemenea, cum pot reduce dorința de a avea iubită?

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. Nu trebuie sa iti gasesti fericirea in alte persoane. Gandeste-te logic. Daca tu, nu esti multumit de tine, cum poti sa multumesti persoana de langa tine? O relatie, nu inseamna doar sa primesti, inseamna si sa oferi, uneori chiar mai mult de cat primesti. Care este rolul tau ca baiat? Sa curtezi. Uneori mai primesti si rejecturi, dar e perfect normal. Incearca sa vezi partea buna, fiecare experienta ce o ai, schimba ceva in tine, te face sa devi mai bun, mai sensibil, etc.

Nu putem noi sa controlam cand ne indragostim sau de cine ne indragostim. Dar, incearca sa faci tot ce tine de tine, legat de acea persoana (de care te indragostesti), si chiar daca iei reject, daca faci tot ce tine de tine nu vei avea regrete.

Daca persoana respectiva, de care zici mai sus, are deja pe cineva, iti recomand sa ii dai pace. Pune-te in locul ei. Oare tie ti-ar place sa ai pe cineva si sa stii ca mai vorbeste cu inca nu stiu cate persoane? Banuiesc ca nu.

Incearca sa iesi mai mult cu prietenii, sa fi mai sociabil, ai grija de aspectul tau, ce scoti pe gura, cum te prezinti in public, cum te comporti, sa fi curat, ingrijit, etc, etc. Sunt sigur ca pana la urma iti vei gasi si tu pe cineva. Nu intra in disperare. Unii ne gasim partenera potrivita mai repede, altii mai tarziu, Dar, este perfect okay. Toate cele bune!

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Din cate tipe sunt de ce te-ai oprii la una luata deja? Daca nu esti sociabil cauta pana gasesti o fata care sa iti semene la caracter, sa fie ca si tine retrasa, dar nu pune presiune ca asa intrii in depresii si frustrari de sine, nu trebuie sa stai stresat ca nu ai iubita, fii mai relaxat, o sa vina si randul tau, daca te gandesti la tipa aia incontinu normal ca nu o uiti, concentreaza-te pe a te simtii tu bine, cand tu te simti bine in pielea ta, totul in jurul tau se schimba, deci lasa critica de sine si fa pace tu tinewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Cand vei accepta realitatea si vei intelege ca fata asta NU poate fii niciodata a ta, vei putea merge mai departe in viata, sa-ti cauti alta.
Pana atunci, incearca sa te maturizezi, fiindca doar copii mici se cramponeaza de lucruri care nu au voie si insista sa le aibe.
Imi pare rau ca raspunsul meu atat de dur, dar cumva trebuie sa te facem sa vezi realitatea si sa o intelegi!

| Goete a răspuns:

"Mă simt nevalidat" - problema ta este lipsa de autostima- te simti nevalidat fara cineva langa tine care sa te valideze.
Cand te vei simti "validat" vei avea redusa dorinta de a avea o iubita care sa te "valideze".
TU ESTI VALID. Asa, fara iubita. Simte-te valid si ele te vor simti valid.

| SoareDaniel a răspuns:

Asa si care e intrebarea ta ca nu inteleg, vorbesti cu o prietena si aia are iubit laughing) SO... vrei sa te bagi in ciorba altuia vezi sa nu te vezi batut acasa

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Pune mana si fa bani

| luffypk a răspuns:

Fericirea ta n-ar trebui sa stea in alte persoane pentru ca, in definitiv, oricum murim singuri si nimeni n-o sa fie acolo cand se va intampla. Da, e misto sa ai relatie, da, e misto sa ai pe cineva langa tine si sa simti ca esti iubit, dar nu ar trebui ca asta sa depinda de fericirea ta, din punctul in care tu iti pui fericirea in oameni, deja risti super mult. Chiar crezi faptul ca validarea unei fete te va ajuta sa treci peste problemele interioare pe care le ai? Ar trebui sa-ti rezolvi problemele interioare, nu vreau sa o zic cu rautate (pentru ca, in mare masura asa eram si eu), dar nimeni nu vrea in jur o persoana care ofera vibe-uri naspa, fie prin comportament, fie doar prin felul de a fi. Eu iti recomand sa o lasi balta cu fetele (pentru un moment) si sa iti rezolvi, mai intai, problemele pe care le ai.

| Indiferent0101 a răspuns:

Abonament la sala