| marcelan25 a întrebat:

Azi m-am intalnit cu un vechi prieten, tin sa mentionez ca parintii lui sunt decedati, care mi-a marturisit ca el si iubita lui sunt impreuna de 8 luni. Acum cateva zile au vrut sa faca dragoste pentru prima data, dar cand au ajuns "acolo", iubita lui l-a oprit si i-a spus sa o lase in pace. Dupa ce s-au linistit, prietenul meu a intrebat-o, ce s-a intamplat si de ce l-a respins. Fata a inceput sa planga si ia raspuns ca din pacate, in urma cu un an ea a fost violata de un individ si de atunci nu si-a mai putut reveni si nu suporta sa fie atinsa de nimeni. Prietenul meu vrea sa o paraseasca din aceasta cauza, desi se iubesc reciproc. Credeti ca prietenul meu a procedat cum trebuie? Va rog sa-mi da-ti cateva idei, cum as putea sa-l ajut, cum sa-l sfatuiesc? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, el nu o iubeste, iti garantez! SI sustin asta pentru ca daca ar iubi-o ar accepta-o asa cum e si ar intelege-o.Nu e vina ei ca a fost violata, e si ea o fiinta umana care are nevoie de iubire si intelegere, daca a fost violata ce sa faca, sa traiasca singura o viata intreaga, sau in padure in pustiu unde naiba? Pai eu zic sa o lase in pace daca nu o vrea asa, ca apoi mai mult rau ii face, ca s-ar putea sa inceapa mai tarziu sa ii reproseze fetei o chestie care nu trebuie, ea fiind desigur o victima.Acum sincer, daca ar iubi-o ar incerca sa o ajute, sa fie alaturi de ea, are si ea nevoie de iubirea cuiva, daca ar fi el in locul ei nu stiu cum s-ar simti.Eu nu cred ca a procedat bine, dar e viata lui, alegerea lui, dar totusi nu merita fata asta un asa tratament, dar lasa ca ma gandesc ca nu va fi mereu respinsa din aceasta cauza, poate va gasi un baiat care sa o iubeasca asa cum e, sper sa fie tare si sa depaseasca suferinta, in schimb de el nu mai am cuvinte!

19 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu o iubeste deloc! Ar trebui sa o astepte pana e pregatitahappy

| Bacemi a răspuns:

Eu daca as fi in locul lui as intelege lucrul acesta si i-as fi alaturi in continuare. As incerca sa o ajut sa capete incredere in mine si sa depaseasca acest prag psihologic. E foarte greu sa treci printr- o astfel de experienta. Nu cred ca a procedat bine. Probabil si moartea parintilor lui l-au schimbat. Tind sa cred ca in urma cu ceva timp ar fi procedat altfel. Daca o iubeste nu ar parasi-o.

| Razvan a răspuns:

E ceva groaznic prin ce a trecut fata aceea si prietenul se comporta ca un badaranraised eyebrows
Ea si-a deschis sufletul in fata lui si el ce face? Vrea sa o paraseasca si pretinde ca o iubeste.Nu cred. Iubirea inseamna sa fi alaturi si la bine si la greu.Mai ales la greu.Asa ca daca tot se iubesc ar trebui sa ii dea fetei o sansawinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inseamna ca nu o iubeste cu adevarat vrea doar sa o foloseasca.In mod normal trebuie sa fie aproape de ea, sa o inteleaga si sa o ajute sa treaca peste aceasta trauma.Stii proverbul ca " prietenul la nevoie se cunoaste "? Abia acum isi demonstreaza " iubirea ".

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Doamne iartă'mă...pai ăla e nebun? Nu'şi imaginează prin ce a trecut săraca fată când a fost violată? Îţi dai seama ca a ramas cu sechele.Ar trebui să fie înţelegător şi să fie alături de ea până când va fi pregătită să treacă peste.De multe ori demonstraţi voi băieţii că gândiţi cu alt cap

mira
| mira a răspuns:

Amandoi trebuie sa se adreseze unui psiholog.

| marcelan25 explică:

Multumesc mult, monyk16, am sa incerc sa vorbesc cu el.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Nu cred ca a procedat cum trebuie, daca o iubeste o accepta asa! nu e ea de vina ca i s-a intamplat ce i s-a intamplat... orcareia i se putea intampla. i-a fost rusine/frica sa-i spuna, deci daca o iubeste ramane cu ea si ea se va simti pregatita ]si totul va fi ok]

| Paris a răspuns:

Sau poate el credea ca ea e virgina si brusc ei i-a venit scena asta in minte ca sa scape? Zic si eu, m-am uitat la multe filme laughing

| myrazvy a răspuns:

Frate pay el nu stie intr-adevar ce insemna un viol pentru o fata? e greu, e ceva de neinchipuit, in loc sa o paraseasca mai bine sta aproape de ea sa poata trece peste acest moment urat din viata ei, sau poate ca el nu o iubeste.

| funnygirl a răspuns:

Pai spune-i sa nu o paraseasca deoarece ea trece prin momente foarte grele si are nevoie de sprijin

| g3orgy a răspuns:

Daca o lasa nu-i va face bine iubitei lui. dar chestia e o iubeste? sau a stat cu ea doar pentru sex? straight face

| georgy_7464 a răspuns:

Nu a procedat corect, daca o iubea o ajuta sa treaca peste aceasta nenorocire, poate o indruma sa mearga la un psiholog

| ewen a răspuns:

Pai, asa e omul nostru, cand da de greu da inapoi indiferent in ce situatie se afla.Normal ca a procedat gresit! Ea a ramas aceeasi ca in prima zi cand s-a indragostit de ea, acu de ce da inapoi cand ea are nevoie de el, de sprijinul sau.Prin asta dovedeste ''iubirea'' ce i-o poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e vorba de "prietenul" tau? >:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era sincer si chiar o iubea, si era si un tip inteligent stia sa fie un adevarat sprijin pentru o fiinta cu asa o trauma.dovada ca nu merita mai multa atentie decat violatorul insusi.las,si egoist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa bage si el limba in actiune, ca sigur nu a fost violata cu limba

| gabioni a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa o paraseasca, mai bine ar fi sa o sustina, sa fie acolo pentru ea, ea va trece peste asta intr-un tarziu, si atunci poate se va simti pregatita

| razvann a răspuns:

Cred ca lui ii va fi rusine ca lumea sa afle sta cu o fata care a fost violata, acest lucru il depaseste. E foarte greu in astfel de situatii, trebuie analizate toate detaliile intre ei 2 si luata o decizia inteleapta.Bafta prietenului tauhappy