| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Becul de 1W cu leduri produce lumina cat un bec de 100w cu incandescenta? http://www.digitalworld.ro/prod_Bec-economic-PHILIPS-1W- cu-LED-uri

vad ca are o autonomie ~ 20 ani. Se merita sa schimbi toate becurile din casa! Vreau sa stiu daca a cumparat cineva si cat de bune sunt (luminozitatea)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Daca este vorba de becul asta (pentru ca linkul tau nu arata bacul)
http://www.digitalworld.ro/prod_Bec-economic-PHILIPS-1W-cu-LED-uri
NU produce lumina cat un bec de 100W ->produce 5W - asigura lumina ambianta pe un hol, in debara, pe balcon sau in camara, sau chiar in camera copilului, ca lumina ambientala sau lumina de veghe.Deci nu poti sa citesti la el! este de ornament!
In ceea ce priveste durata de viata, tot ce scrie pe etichete sunt estimari (deci slogane de marketing ) si nu reprezinta durata de viata reala. Sa imi spuna cineva ca un bec cu LED lumineaza continuu 50000h, adica 5.7 ani sau mai real 13.7 ani (bec aprins 10h/zi). Si in final iti spun sa Nu te mai uiti dupa echivalenta, desi e foarte comod. Ce vezi pe produse sunt slogane de marketing si atat. Daca vrei sa compari tipurile de becuri, uita-te dupa valoarea Fluxului luminos, ce are ca unitate de masura Lumen. In lipsa acestuia te poti folosi si de valoarea Iluminarii, ce are ca unitate de masura Lux.
Becurile care merita atentia si cu care poti citi un ziar au cel putin 850 lm si in jur de 15W. Cele cu valori mai mici pot fi folosite doar ca ornamente.
Bye! Bye! :-h

1 răspuns:
| fetitaCUPiscoturile explică:

Eu am pus linkul bun dar robotelul cred ca mi-a separat liniuta cu spatiu!

Ms de informatii!