| Skifer a întrebat:

Bun... Deci :
Am citit undeva ca dupa fiecare erectie penisul devine tot mai putin tare.
Este adevarat? Daca da, atunci se intampla permanent?
Sau daca te masturbezi excesiv, de mai multe ori pe zi, devine mai putin tare iar dupa daca faci pauza vreo cateva zile / o saptamana revine la normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fermitatea, (taria) erectiei, depinde doar de cantitatea de sange pompata de inima in vasele de sange si cavernele din interiorul penisului, precum si de valoarea presiunii exercitate de catre sangele pompat asupra cavernelor existente in cei 2 corpi cavernosi din constitutia penisului. Fermitatea si implicit erectia este direct proportionala cu ritmul de lucru a inimii in momentul intretinerii actului sexual si aceasta depinde de gradul de excitatie resimtita/existenta in acele momente. In concluzie fermitatea erectiei depinde doar de buna functionare a inimii si ritmul de lucru al acesteia. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Penisul este tare doar in perioada excitarii pentru ca atunci circula sangele, cane e moale nu circula sange

| Emilian65 a răspuns:

Incearca si te lasa de masturbare si vezi ce se intampla cu penisul tau.

| Skifer explică (pentru Emilian65):

Nu cred ca se poate lasa cineva in totalitate de masturbare... Doar daca nu face sex mai des. Masturbarea este chiar sanatoasa. Am pus intrebarea asta doar sa vad daca este adevarat ce am citit si pare ca nu prea este happy. Oricum iti multumesc pentru raspuns.