| laviniabeluska11 a întrebat:

Sunt într-o relație de câțiva ani, dar de vreun an încoace au inceput certurile foarte puternice. Au fost niște momente foarte urâte, cu multe nopți albe, de plâns și zile negre. Ne certam din lucruri mărunte. Nimic serios. Eu obișnuiam să fiu foarte geloasă, să reproșez lucruri din trecutul lui, să îl jignesc, să spun vorbe nu tocmai plăcute. Asta făcea și el apoi și s-au săpat gropi adânci. A fost din ce în ce mai rău. Problema mea era ca sora lui încerca mereu să îmi arate cât este de superioară față de mine. A vorbit multe lucruri despre mine. Când eram doar noi două, ea se comporta intr-un fel, când era si el cu noi, diferit, foarte dragalasa si dulce. Îi spuneam uneori lui, pentru că voiam sa ma asculte, nu neapărat să ii atraga ei atenția sau ceva, doar ca nu mă asculta si se certa cu mine. Tine la ea destul de mult. Mereu când se lua de ea îi luam apărarea ei și încercam sa îl liniștesc, să nu o mai jigneasca sau sa se poarte dur cu ea. Nu am nimic cu ea si nu îmi plăcea să asist la chestiile astea ale lor. În timp ea a dezvoltat o ură, gelozie, nu știu exact ce, si am ajuns asa. În ultima vreme a inceput si el sa realizeze că am dreptate, dar mi-a spus sa nu o bag în seamă că așa e ea și nu are ce să îi facă. Acum încercam amândoi să o luăm pas cu pas si sa trecem peste tot ce a fost urât între noi, sa fie totul cum era înainte, când ne era bine, dar e foarte greu. Îmi aduc aminte secvențe din certuri, vorbele urâte spuse la nervi. Îl iubesc foarte mult, și știu că și el mă iubește. M-am simțit abandonata când o proteja pe sora lui si eu plângeam si îmi e teama sa nu se mai întâmple. A acceptat ideea ca a greșit, dar nu sunt sigură de viitor. Sunt sentimente prea puternice ca să ne despărțim. Ce pot să fac să nu mă mai gândesc la asta? Cum să sterg din minte episoadele alea?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si asa va plac dramele nu e nimic nou, e o relatie perfecta pe gustul vostru, vei continua relatia ca iubiti dramele

| llleo a răspuns:

Nu poți șterge nimic. Le poți uita. Îți sugerez să petreceți cât mai multe momente frumoase, pentru a le înlocui pe cele mai puțin frumoase. Ar trebui să le scadă eficiența. laughing
Dacă vă împăcați, desigur.
Spor.

| litere123 a răspuns:

Într-o relație e normal să simți că plutești și uneori să fii adus la realitate printr-o lovitură bruscă de pământ. Orice relație trece prin astfel de momente, prin crize și certuri dureroase care se regretă la urmă. Trebuie să înveți să accepți asta și să luptați în continuare pentru această legătură. Nu renunța, deoarece vei regreta mai târziu. Vor trece și aceste momente și vor apărea altele mult mai grele, însă trebuie să fiți puternici. Să vă ajutați și să lăsați iubirea să se amplifice pe zi ce trece. "Nu crede prea mult, nu iubi prea mult, nu spera prea mult, pentru că acest prea mult te rănește prea mult."Ai grijă!

| dani420 a răspuns:

Nu prea poți...este destul de greu sa scoți amintirile neplăcute din minte, cele care te au rănit, de la care a apărut suferința. Am avut si eu foarte multe de astea intr o relație, si cu toate că am încercat sa mi le scot din minte, sa trec peste ele, etc, nu am reușit. Doar timpul poate rezolva asemenea probleme. Dar timp in care nu ar mai trebui sa apara certuri si momente de suferință. Încearcă sa vorbesti serios cu el despre treaba aceasta, sa analizați situația, si relația voastră mai ales. Până la urma este o intrebare simpla. "Ce aleg? Sa sufăr, sau sa ma simt bine alături de persoana iubită?" Eu cred ca știu deja răspunsul amândurora. Încercați sa lăsați orgoliul deoparte, sa va ascultați, si mai ales atunci când vedeți ca situația începe sa scape de sub control, sa o diminuati cat mai repede si in cel mai frumos mod cu putință. Acum îți dau sfaturi pe care eu nu am apucat sa le pun in practică, dar sper ca la voi sa se schimbe ceva, si sa fiți fericiți :3 multă baftă!