| tumorrenna a întrebat:

Buna
Abia am împlinit 18 ani si am cateva probleme in relația cu părinții mei si am nevoie de cateva sfaturi, cu ei simt ca nu pot discuta.
Am fost abandonata, la varsta de o luna m-a luat in plasament o familie, acestia aveau inca 5 fete mai mari (casatorite)
Ei nu m au luat ca nu știu ce... m au luat pentru a putea sta cu nepoții acasă.
Totul a fost bine, pana la varsta de 10 ani cand am inceput sa cresc.
Nu am fost niciodată un copil problema dar mereu aveam un punct sincer de vedere. Fiicelor dumnelor nu le placea de mine, credeau ca le iau "averea"hee hee
Între timp la 10 ani, a venit si sora mea adevarata la aceasta familie, pe care nu am agreato deloc, ea m-a făcut sa urăsc tot
Mama este o persoana extrem de dificila, urla mereu si doar ea trebuie sa aibă dreptate.
Cand imi cumparam cate ceva sau orice imi zicea ca sunt prostii si n am nevoie si ca de ce nu fac ce face sora mea.
Am inceput sa ascund lucruri fata de ea doar pentru a evita acea voce ridicata la mine care m-a traumatizat
Am învățat foarte bine pana in clasa a 7 a cand a început critica si comparația, plangeam zi de zi ca nu sunt la fel de buna, iar pofta de învățat nu mai era atât de intensa.
Acum cand am facut 18 ani si muncesc si vede ca pot sa ma intretin singura cauta mereu mereu mereu motive de cearta sa ma injosesca cu absolut orice, mereu ma critica si plang din orice iar ea imi spune "Nu mai juca teatru" atat de tare m au durut cuvintele astea, poate nu e cea mai grea situație, dar in momentul de față ma afectează destul de rau, am nevoie de puțin spatiu si timp pentru mine, nu am 6 ani sa fac tot ce spun ei.
Cuvintele dor mai mult decat o palma
Am avut si o mica depresie din vina ei in pandemie.
am nevoie de niște sfaturi, as pleca de acasa dar nici nu as pleca...

5 răspunsuri:
| Sistemulxxl a răspuns:

De ce nu te muti? Casatoreste-te si muta-te cu sotul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Asta nu este o soluție!
Căsătoriile pe repede înainte ascund niste monștri in spate. Posibil sa de-a de ta'su, daca fuge de dracu
Nu puține sunt astfel de cazuri și e nașpa sa mai fie încă unul.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Ai 18 ani. Nu mai esti in plasament. Muta-te in chirie. Iti va fi mai bine.

| Jonathan1900 a răspuns:

Buna.
Prin ce treci tu au trecut multe fete in situatia ta.
Daca vrei te pun in legatura cu o fata care a fost in situatia ta ca sa iti spuna cum a procedat ea. In momentul de fata ea nu mai sta cu parintii adoptivi, inca nu e casatorita pentru ca vrea un baiat familist, cu bun simt si care sa o respecte. E fericita, se decurca pe cont propriu foarte bine si doreste sa ajute si alte fete care trec prin ce a trecut ea. Stie cat de greu e sa nu ai pe nimeni de incredere in jur. Daca vrei, iti dau datele ei de contact si te va ajuta sa rezolvi situatia ta pana la urma. Fii curajoasa, totul va fi bine

| Andredeea1 a răspuns:

Bună,încearcă să vorbești cu ea că nu e bine cum face și să îi spui că ți-ai dori să comunicați altfel, să vă înțelegeți că și tu ești mare de acum și să aibă încredere în tine și să îți dea voie să te exprimi că nu faci nimic rău, nu greșești față de ea, ești un copil cuminte. Încearcă să îi spui așa.